Вести
01. 03. 2025.
Са медијске радионице у Чаглавици: Вештачка интелигенција не може да замени новинаре
Вештачка интелигенција може побољшати ефикасност у новинарству, али не може заменити људску емоцију, закључено је на радионици „Kако користити вештачку интелигенцију у новинарству“ одржаној јуче (петак, 28. фебруар) у Медија центру у Чаглавици.
Предавачи су истакли да је кључно њено одговорно коришћење, уз потпуну свест о ризицима попут технологије дубоких превара (deepfake) и лажних вести.
Оно што треба разумети, наглашено је, вештачка интелигенција функционише на основу процене и базе података.
Мастиловић: И даље ће у центру пажње бити човек
Предавач из Босне и Херцеговине Александар Мастиловић је нагласио да ће вештачка интелигенција постати добар асистент, односно “неко ко ће нам помоћи да побољшамо ефикасност у сваком занимању па и у новинарству”.
„Може учинити редакције ефикаснијима, омогућити обраду веће количине информација или помоћи у превођењу“, казао је он.
Истакао је да, ипак, вештачка интелигенција има и значајна ограничења.
„То су халуцинације, непризнавање незнања, несвесно или ненамерно генерисање нетачних информација. Једноставно, она не може заменити новинара. Не може донети људску емоцију. Вештачка интелигенција може добро баратати чињеницама, али нико не жели да чита сувопарне информације. Нама је потребан шири контекст и перспектива, а то данас вештачка интелигенција не пружа“, додао је он.
Мастиловић је за Kим радио навео да технологија ни вештачка интелигенција, неће заменити људе, али ће људи који знају да је користе имати предност. Kако је додао, ипак ће и даље „у центру пажње бити човек“.
Он је истакао и да се контексту новинарства треба водити рачуна о дубоким преварама и лажним вестима, које сада могу бити изузетно уверљиве.
„То су нови изазови на које ће новинари морати да пазе како не би били преварени. Наравно, то није разлог да вештачку интелигенцију забрањујемо, већ да будемо едуковани и свесни ризика које носи“, поручио је он.
Ничић: Вештачку интелигенцију користити одговорно и транспарентно
Александра Ничић, новинарка портала УНС и докторанд на Факултету политичких наука у Београду је казала да вештачка интелигенција може убрзати рад новинарима.
„Вештачка интелигенција нам може бити асистент у раду, а не колега који нам прави проблеме“, нагласила је она.
Сматра да коришћење вештачке интелигенције у новинарству „није ништа лоше“.
„Вештачка интелигенција може допринети новинарском раду на позитиван начин, а битно је користити одговорно и транспарентно. О томе говоре и бројни етички кодекси, као и Kодекс новинара и новинарки Србије који је усвојен у децембру. То подразумева да сваки пут када објавите садржај који је генерисан уз помоћ вештачке интелигенције – да то и назначите. Потребно је и да сви схвате да сносе одговорност за садржај који је генерисан уз помоћ вештачке интелигенције“, рекла је она за Радио Kим.
Вештачка интелигенција прилика, а не претња
Осим новинара, радионици су присуствовали и представници цивилног друштва и студенти.
Марија Васић из ХО „Kосовско Поморавље“ је нагласила да је радионица којој је присуствовала веома занимљива, те да ће јој користити у даљем раду.
„Могли смо да чујемо доста практичних ствари које могу да се примене буквално истог тренутка од кад чујеш да постоје, од кад научиш да их користиш. Лепо је што је било интерактивно, где смо некако могли да поставимо питања, чак да неке ствари одмах и пробамо. Некако потврђује ту моју мисао да се, заправо, не треба плашити технологије, већ да је само довољно да будемо упућени у неке ствари. Просто, ако радимо нешто што је вредно и што је аутентично, технологија може само да нам помогне да то буде још боље“, додала је она.
Радионицу „Kако користити вештачку интелигенцију у новинарству“ реализовао је Медија центар Чаглавица са Удружењем новинара Србије (УНС), Албанским центром за квалитетно новинарство из Тиране и Центром за развој омладинског активизма из Сарајева.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.