Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Cellebrite потврдио да је њихова технологија злоупотребљена за шпијунирање и обуставио услуге Србији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 02. 2025.

Аутор: Јелена Л. Петковић Извор: Цензоловка

Cellebrite потврдио да је њихова технологија злоупотребљена за шпијунирање и обуставио услуге Србији

Истрага компаније Cellebrite, која има приступ властитој технологији која се користи у Србији, потврдила је налазе Амнестија да је њихова опрема коришћена за шпијунирање мимо прописаних процедура и кривичних истрага. Забранили су Србији да користи њихову технологију, објашњава за Цензоловку Јелена Сесар из Амнести интернешенала, организације која је открила да су технологију злоупотребили полиција и БИА

Компанија Cellebrite, произвођач Cellebite UFED, алата за легитимну дигиталну форензику, од јуче је обуставила употребу својих производа у Србији.

Одлука је, како су истакли, донета у складу са политиком етике и интегритета те компаније, а након што су независном анализом потврдили податке из извештаја Амнести интернешенала, из децембра 2024. године. Компанија поименично не помиње кориснике, али истраживање Амнестија, у коме је учествовао и БИРН, показали су да су српска полиција и БИА користиле Cellebrite UFED да насилно и без њиховог знања откључају телефоне новинара и активиста.

Против њих се није водила званична истрага, хаковани су без наредбе суда, како би се на њихове телефоне инсталирао шпијунски софтвер.

„Ово је изузетно значајан развој догађаја. И поред тога што су полиција и БИА категорично одбили наше налазе из децембра, истрага компаније Cellebrite, која има приступ властитој технологији која се користи у Србији, очигледно је потврдила да је њихова опрема злоупотребљена, тј. коришћена мимо прописаних процедура и формалних кривичних истрага. Као што су то урадили пре пар година у Бангладешу и Кини, на пример, одлучили су да одређене агенције у Србији више неће моћи да користе њихову технологију”, каже за Цензоловку Јелена Сесар, истраживачица за Балкан и Европску унију у оквиру Амнести интернешенала (Amnesty International).

Опрема Cellebrite је донација Норвешке Министарству унутрашњих послова Србије за потребе истрага против организованог криминала.

Након извештаја „Дигитални затвор: Присмотра и гушење цивилног друштва у Србији” у контактима са Амнестијем и норвешко Министарство спољних послова је изразило велику забринутост да је донирана опрема злоупотребљена у политичке сврхе.

„Званична потврда компаније Cellebrite да су делови српских власти злоупотребили ову јако интрузивну опрему важна је и за домаће институције, првенствено полицију и БИА, које би требало да хитно покрену, ако већ нису, унутрашње истраге да утврде како је дошло до злоупотребе. Ово би свакако требало да допринесе и активностима које су покренули Тужилаштво за високотехнолошки криминал, Заштитник грађана и и Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података од личности”, подсећа Сесар и закључује:

„Након ове одлуке Cellebrite, детаљних налаза из нашег извештаја и потврде из компаније Google која је открила рањивости у сигурносном систему андроида, а коју је Cellebrite користио, власти у Србији једноставно више не могу кредибилно да негирају да агенције за спровођење закона готово рутински користе методе дигиталног надзора у политичке сврхе, да таргетирају новинаре, активисте и друге неистомишљенике. Све то упућује на постојање режима дигиталног и другог надзора, а који има за циљ да застраши све оне који критикују власт.”

Реагујући на одлуку Cellebrite да заустави употребу своје дигиталне форензичке опреме у Србији, Doneaka O’Kerol, шеф лабораторије за безбедност у Амнестију подвукао да је повлачење критичан први корак:

„Сваки даљи извоз технологије надзора или дигиталне форензике у Србију мора се зауставити све док власти не спроведу ефикасан и независни систем контроле и надзора над свим мерама које би могле да ограниче право људи на приватност, слободу изражавања или мирног окупљања.”

Извештај Амнестија, објављен у децембру прошле године, детаљно је расветлио случајеве 13 активиста и новинара, на чијим је телефонима урађена форензика и откривено да су инфицирани шпијунским софтвером НовиСпy. Експерти за безбедност у Гуглу потврдили су ове налазе и открили још један значајан број уређаја који су били инфицирани и с њих уклонили шпијунски софтвер НовиСпy.

„Овај дигитални надзор у Србији одвија се усред текућих антивладиних демонстрација и упорног узнемиравања цивилног друштва које критикује власт. У уторак је српска полиција упала у канцеларије четири невладине организације да истражи наводну ‘злоупотребу средстава USAID-а’, позивајући се на изјаве виших америчких владиних званичника о замрзавању средстава USAID-а”, навео је Амнести.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси