Вести
27. 02. 2025.
Фридом Хаус: Србија седма по највећем паду слобода и права
Србија је међу земљама са највећим падом слобода у последњој деценији, према извештају Фридом хауса.
Под влашћу Александра Вучића, слободе и људска права континуирано опадају. Србија се налази на седмом месту када је реч о највећим падовима у области слобода и права током последњих десет година, а испред ње су Никарагва, Тунис, Ел Салвадор, Танзанија, Нигер и Хонг Конг.
Под вођством председника Александра Вучића и Српске напредне странке, земља је прешла пут од слободне до делимично слободне државе, а стање људских права и слобода грађана континуирано се погоршава, стоји у најновијем извештају Фридом хауса (Freedom House) под називом „Тешка борба за заштиту права“.
На графикону у извештају приказане су државе које су забележиле највеће падове у погледу слободе изражавања у последњих десет година, а Србија је заузела седмо место. Србија је у извештају Фридом хаус означена жутом бојом, што представља делимично слободне земље. Како се може видети на сајту организације, Србија према подацима из 2024. има 57/100 бода, док је према подацима из 2023. имала 60/100 бода.
Притисци и поткопавање медијаШто се тиче извештавања, посебан фокус се ставља на притиске на медије. Неки од највећих падова резултата у протеклих 19 година, како пише, догодили су се у Ел Салвадору, Србији и Венецуели, где је стално рушење демократских институција од стране лидера прерасло у учвршћивање ауторитарне власти.
„Србија под вођством председника Александра Вучића и његове Српске напредне странке (СНС) пружа сликовити пример начина на који су изабрани лидери поткопали медије. Земља је дошла од слободне до делимично слободне у извештају Фридом хауса 2019. у свету и изгубила је нових 11 поена, док су се права и слободе грађана стално погоршавали“, наводи се у извештају „Тешка борба за заштиту права“.
Учестали на новинаре и медијске експерте и пооштравање контроле медијског окружења су међу најистакнутијим карактеристикама ове ерозије.
„Истраживачки новинари су се суочили са кампањама клеветања, казненим пореским инспекцијама, претњама водећих политичара и хапшењима. Власти су искористиле своју контролу над регулативом и издавањем дозвола за помоћ провладиним медијима. Недостатак транспарентности у власништву медија, индиректне субвенције власти за медије и исполитизована алокација оглашавања су такође помогли провладиним медијима да доминирају тржиштем.
У скорије време су чланови владајуће странке користили стратешке тужбе против учешћа јавности (СЛАПП) како би застрашили независне медије и новинаре“, наводи се у делу извештаја ове организације који се односи на Србију.
Већина светске популације живи у неслободним земљама
Фридом хаус, окружење у којем позитивно извештавање о Вучићу и СНС-у затрпава свет информација, посебно уочи избора, а критички гласови су све више ућуткивани.
У извештају се још наводи да већина светске популације живи у делимично слободним и неслободним земљама.
„Преко 170 милиона људи живи у земљама које су у 2024. години прешле из категорије делимично слободних у категорију неслободних… Људи су искусили погоршање њихових политичких права и грађанских слобода у 60 земаља, а побољшали су се у само 34 земље. У окружењима у којима су се услови погоршали, кључни фактори који су покренули деградацију права и слобода укључивали су насиље и репресију над политичким противницима током избора, у току оружаних сукоба и ширења ауторитарних пракси“, наводи се у извештају.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.