Вести
22. 02. 2025.
Какве су реакције на први дневник студената у блокади: „Поносни смо и бесни, око 150.000 прегледа за једно вече“
Студенти Факултета драмских уметности позвали су на бојкот националне телевизије. Поручују грађанима да не учествују у емисијама РТС и тиме праве привид нормалног стања у друштву. Студенти у блокади покренули су у четвртак увече своју прву епизоду информативне емисије "Осети нешто, Србијо".
„Ви гледате прво издање емисије, осети нешто Србијо, било шта, буквално било шта“, речено је у емисији.
Судећи по реакцијама на прву епизоду Дневника који су направили студенти ФДУ, Србија је за мање од 24 сата заиста нешто осетила.
„Врло смо поносни, пре свега због велике количине прегледа, око 150.000 за једно вече. Тако да поносни смо, али истовремено смо и бесни мало“, каже Никола, студент ФДУ.
Тај бес артикулисан је због необјективног извештавања јавног медијског сервиса о студентским протестима.
„Уколико знамо да је полупречник зграде РТС 202м, а да је просечна висина уредника РТС 12цм, колики је онда обим лажи у дневницима 2, а о дневницима 3 да и не говоримо“, поручили су у емисији.
Количина лажи или скривања истине, бележи се кроз историју. Од грађанских и студентских протеста деведесетих година до данас, видимо да се понавља захтев за сменом руководства РТС, односно Телевизије Београд.
„Оно што ми гледамо последњих 12 година јесте заправо метастаза, једног јако дугог процеса који траје ето дуже од 30 година“, каже Ана Мартиноли, професорка ФДУ.
Важност централне вечерње емисија је у томе што је она место за све грађане, јер се одатле конструише официјални говор, сматра професорка ФПН.
„Овде не постоји традиција у којој је јавни сервис критички оријентисан према власти или грађанима служи као платформа за практиковање своје контроле јавне власти“, каже Сњежана Миливојевић.
Можда због таквог већ устаљеног обрасца у раду, делу радника јавног медијског сервиса се први студентски дневник није допао.
„Они који би требало да се љуте у овом тренутку су грађани Србије, а новинари и уредници РТС могу само да кажу – у реду, добили смо поруку, почећемо да радимо свој посао“, каже Мартиноли.
Студенти ФДУ увређенима поручују да они не критикују рад појединца, већ јавни сервис као институцију.
„Има обавезу да нас извештава, да нам даје истину, да нам даје време, и ако нам не дају време ми ћемо да направимо то време – то је наш дневник“, каже Никола.
Због пажње које су изазвали кажу да осећају велику професионалну одговорност за наредну епизоду, исту ону коју и од РТС траже.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.