Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  АНЕМ замрзава чланство у Сталној радној групи за безбедност новинара
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 02. 2025.

Извор: Асоцијација независних електронских медија

АНЕМ замрзава чланство у Сталној радној групи за безбедност новинара

Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ) придружује се новинарским и медијским удружењима која су донела одлуку о замрзавању свог статуса у раду Сталне радне групе за безбедност новинара (СРГ).

Због непоступања надлежних институција у јавном интересу, јуче су бројне организације цивилног друштва, међу којима и новинарска и медијска удружења, објавила да обустављају сарадњу са законодавном и извршном влашћу у Србији, односно „свако чланство - како формално тако и неформално - у радним групама Владе и њеним министарствима, као и свим осталим сталним и ад хоц радним групама, саветима и сличним инструментима државних органа“. Међу наведене спада и Стална радна група за безбедност новинара, основана пре скоро 10 година споразумом између МУП-а, Вишег јавног тужилаштва и седам медијских и новинарских удружења.

Разлог за овакву одлуку АНЕМ-а лежи у чињеници да је током 2024. године забележена мања ефикасност у процесуирању напада на новинаре, а одговорност за то сносе све надлежне институције, а пре свега Министарство унутрашњих послова Републике Србије.

Јавна тужилаштва су током 2024. године формирала 62 предмета везаних за безбедност новинара. Заиста забрињава податак да у чак 34 предмета полиција није одговорила на захтеве тужилаштва да се прикупе и доставе информације потребне за даљи рад на процесуирању одговорних. У пет случајева тужилаштва су у неколико наврата подсећала полицију на поднете захтеве, али нису добили никакав одговор. Стални апели су, током редовних састанака СРГ, долазили и са стране новинарских и медијских удружења која учествују у раду овог тела.

Нажалост, једна од последица овог нечињења је да је тужилаштво у дужем временском периоду било онемогућено да адекватно процесуира одговорне за поједине нападе на новинаре, по правилу оне који су изазивали највећу пажњу јавности. Пре свега, реч је о неприхватљивом игнорисању очигледних и лако доказивих напада на Вука Цвијића односно Динка Грухоњића. Иако се и током претходних година дешавало да полиција не достави тражена обавештења (у 2023. години забележено је 14), подаци из ове године указују на драматичну ситуацију која једино може да се разуме као свесна неефикасност институција.

Такође, јавна тужилаштва су у 14 од 17 формално решених случајева донела одлуку да се кривичне пријаве одбаце односно да нема места покретању кривичног поступка.

Додатни изазов представља чињеница да је од 62 предмета у 2024. години, само у једном донета осуђујућа пресуда. Ради се такође о приличном паду ефикасности имајући у виду да је током 2023. године донето 12 осуђујућих пресуда. Поред тога, судови су у два предмета донели одлуку да осумњиченима за претње новинарима буде омогућена одбрана из кућног притвора са наногицом, и у оба случаја та лица су побегла те и даље представљају претњу угроженим новинарима. 

С обзиром да је безбедност новинара једна од најузвишенијих вредности сваког демократског друштва и да се новинари широм земље константно суочавају са озбиљним изазовима и безбедносним ризицима, АНЕМ ће у нешто другачијем формату наставити са свим планираним и текућим активностима.

СРГ је један од ретких процеса који су давали резултате и кроз чији рад су представници медијске заједнице видели конкретне помаке у стварању повољнијег окружења за рад новинара, што је последњих година наглашено и у извештајима европских институција. АНЕМ верује да ће се врло брзо пронаћи решење која ће омогућити наставак заједничке борбе за фундаменталне демократске вредности и принципе, као што су слобода медија, слобода изражавања и безбедност новинара и других медијских радника.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси