Вести
04. 02. 2025.
Њујорк тајмс: Промена извештавања РТС-а о протестима тест за Вучића
Радио-телевизија Србије, која је дуго била "пропагандни мегафон" српске власти, изненада је "променила плочу", дајући на значају студентским протестима, због чега многи постављају питање да ли слаби контрола власти над медијима, а са њом и све ауторитарнија владавина председника Александра Вучића, пише Њујорк тајмс.
Лист наводи да је током викенда, када су десетине хиљада демонстраната паралисале Нови Сад блокадом три моста у граду, владајућа странка издала оштро упозорење — не демонстрантима, већ "јавном сервису који је под контролом државе, због начина извештавања о њима".
Пошто је углавном игнорисала тромесечне демонстрације широм земље предвођене студентима, Радио-телевизија Србије (РТС), која је дуго била "пропагандни мегафон" председника Вучића, изненада је на прво место у централној информативној емисији ставила протесте у Новом Саду, указује Њујорк тајмс.
"Штавише, извештавала је чињенично, не денунцирајући демонстранте као издајнике који добијају новац од страних обавјештајних служби или као марионете опозиције, што је раније чинила", наводи се у тексту.
Лист додаје да се Вучићева Српска напредна странка, неуобичајеним саопштењем у суботу увече, пожалила на "скандалозно извештавање" РТС-а, наводећи да је јавни сервис "грубо злоупотребио новинарску професију, стављајући се на страну политичара који би да руше уставни поредак Србије".
"Контрола над медијима је централни стуб српског система под Вучићем, што му је омогућило да издржи више таласа протеста уз демонизацију и дискредитацију демонстраната, и да задржи чврсту власт дуже од 12 година. Многи, међутим, сада постављају питање да ли та контрола над медијима слаби, а са њом можда и све ауторитарнија владавина председника државе", наводи лист.
Њујорк тајмс преноси изјаву српске тужитељке са дугогодишњим искуством Јасмине Пауновић да је то "мала, али можда револуционарна промена".
Пауновић је рекла да многе судије и тужиоци које познаје сада подржавају студенте, барем приватно, иако њихове каријере зависе од државе, указује њујоршки лист и додаје да је Адвокатска комора Србије изгласала да адвокати обуставе рад на месец дана, у знак солидарности са студентима.
Лист наводи да протести у Новом Саду током викенда, одржани три месеца после смрти 15 особа услед пада надстрешнице на реновираној железничкој станици у том граду, нису привукли само студенте новосадског и београдског универзитета, већ и бројне старије људе, који наводе да су гневни због система прожетог корупцијом.
Пад бетонске надстрешнице 1. новембра подстакао је протестни покрет, у чијој сржи је веровање да су за трагедију одговорни немар званичника и корупција, додаје Њујорк тајмс и указује да актуелни протести представљају "највећи излив незадовољства од демонстрација против Слободана Милошевића крајем 1990-их".
Лист преноси и изјаву Светлане Бистровић (43), медицинске сестре и мајке двоје деце, да је одлучила да подржи студенте у суботу пошто је видела да је тенисер Новак Ђоковић на кошаркашкој утакмици дан раније носио дукс са натписом "Студенти су шампиони", на енглеском језику.
Бистровић је рекла да то што је на страну демонстраната стао Ђоковић, чија је породица раније отворено подржавала председника Вучића, значи да "долази промена у овој земљи", наводи Њујорк тајмс.
Али Вучић не показује знаке да ће одустати - прошле недеље се одрекао премијера Милоша Вучевића, оданог савезника, бившег градоначелника Новог Сада и председника владајуће Српске напредне странке, оставивши земљу без владе, додаје лист.
Вучић, уверен да његова странка може да победи подељене опозиционе партије на свим новим изборима, имајући у виду неједнаке изборне услове, од тада обећава офанзиву против политичких ривала и расписивање парламентарних избора ако парламент не изабере нову владу по његовом укусу, пише у тексту.
Њујорк тајмс наводи и да професор Факултета политичких наука Универзитета у Београду Небојша Владисављевић Србију описује као "спин диктатуру", која је, попут других посткомунистичких влада у суседној Мађарској и другде, "мање репресивна, али много више манипулативна".
Владисављевић је рекао да је изненадна промена у порукама РТС-а "само део игре да се покаже да постоји мало фер медијског извештавања", наводи лист."И да нема државну телевизију и радио чврсто на својој страни, Вучић и даље контролише батерију моћног медијског оружја, попут приватне телевизије Пинк, која му је и даље непоколебљиво лојална", додаје лист.
Низ заједљивих таблоида не показује знаке колебања у подршци Вучићу, наводи лист и додаје да таблоиди попут Информера, нарочито жестоког "кербера власти", сатанизују студентске активисте као издајнике који служе суседној Хрватској, главном непријатељу Србије током ратова за југословенско наслеђе у првој половини 1990-их.
Њујоршки лист преноси и речи Миле Пајић, студенткиње Универзитета у Новом Саду активне у организовању протеста, да су је медији блиски влади приказали као "ментално нестабилну".
Она је демонизована да је антисрпски оријентисана, а Информер је објавио снимак на којем се она свађа са својим дечком, уз тврдњу да је повод препирке тајно финансирање из иностранства, и уз оптужбу да је "у дослуху са Хрватском", наводи се у тексту.
Пајић наводи да је та прича "потпуно измишљена" и да је обичну свађу двоје људи у 20-им годинама претворила у национални скандал, док за заокрет РТС-а ка саосећајнијем извештавању о протестима наводи да "није велики корак напред, већ мали корак у правом смеру", пише Њујорк тајмс.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.