Вести
27. 01. 2025.
Представљамо европске медијске јавне сервисе: АРД (СР Немачка)
Уређивачка политика АРД-а према политичким партијама темељи се на законској обавези да извештава непристрасно, уравнотежено и у интересу јавности. АРД обезбеђује фер заступљеност власти, опозиције и мањих странака, истовремено осигуравајући да садржај рефлектује плурализам немачког друштва.
Циљ емитовања политичких емисија је да информише и образује јавност, при чему су дебате кључни инструмент демократског процеса. На овај начин подстичу отворену дискусију о питањима од јавног интереса. Политичари и јавне личности одговарају на критичка питања новинара и других учесника, како би грађанима омогућили да разумеју комплексне политичке теме.
Рундфункрат (Савет за емитовање) је тело које надзире садржај и уређивачку политику јавних медијских сервиса. Његови чланови долазе из различитих друштвених група: цркава и верских заједница, универзитета и академских институција, синдиката, невладиних организација, организација послодаваца, културних и уметничих организација, женске, омладинске и мањинске организације, политичке партије (без доминантног утицаја једне партије).
Контролу политичке заступљености спроводи Рундфункрат (Савет за емитовање).Заступљеност политичких партија у АРД-овим емисијама такође је под надзором Рундфункрата, тела које је одговорно за надгледање уравнотежености програма. Рундфункрат се састоји од чланова из различитих друштвених и политичких група, а један од његових задатака је да осигура да све релевантне политичке опције буду заступљене у програмима.
АРД (Arbeitsgemeinschaft der Öffentlich-Rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland) представља један од највећих и најутицајнијих јавних медијских сервиса у Европи. Основан 1950. године, АРД функционише као мрежа регионалних радиодифузних станица које заједнички производе садржаје и деле ресурсе, што му омогућава висок ниво децентрализације и регионалне разноврсности.
АРД емитује програме путем телевизије, радија, интернета и мобилних апликација, пружајући разноврстан садржај намењен свим старосним групама. Међу најпознатијим телевизијским каналима су Das Erste (главни национални канал), као и бројни регионални канали попут BR, WDR и NDR. Радио станице попут ARD Radioa и Deutschlandfunk додатно доприносе медијском плурализму у земљи. Дигиталне услуге, попут ARD Mediathek, омогућавају корисницима да приступе програмима на захтев, док се подцастови и присуство на друштвеним мрежама прилагођавају новим медијским трендовима.
Уређивачка политика
Уређивачка политика АРД-а заснива се на начелима независности, непристрасности, тачности и одговорности према јавности. Ова правила дефинишу висок стандард новинарства, уз обавезу да се пружи разноврсан и објективан приказ свих релевантних тема. Уређивачка политика АРД-а према политичким партијама темељи се на законској обавези да извештава непристрасно, уравнотежено и у интересу јавности. АРД обезбеђује фер заступљеност власти, опозиције и мањих странака, истовремено осигуравајући да садржај рефлектује плурализам немачког друштва.
Иако је АРД повремено критикован због наводне пристрасности, институција доследно прати строге смернице и интерне процедуре како би осигурала транспарентност. Регионална структура сервиса додатно доприноси плурализму и разноврсности тема.
АРД као јавни сервис има обавезу да извештава на начин који осигурава равнотежу, политичку неутралност и поштовање демократских вредности. Такође, има обавезу да осигура да све политичке партије буду заступљене у складу с њиховим политичким значајем и актуелношћу тема, без фаворизовања било које политичке опције. Посебна пажња посвећује се мањим и опозиционим партијама, како би и оне имале прилику да изнесу своје ставове. Садржаји се фокусирају на актуелне политичке теме, законодавне процесе, изборе и друштвено значајне дебате. Владајуће партије често имају више простора јер су одговорне за доношење одлука, али се и опозицији даје простор за коментаре и критику.
Политичке дебате
Као део своје сталне програмске шеме АРД емитује политичке дебате и емисије које се односе на актуелна дешавања. Ове емисије су кључне за информисање јавности о политичким питањима, промоцију демократског дијалога и омогућавање плурализма мишљења.
Сталне дебатне и политичке емисије на АРД-у:
Polit-Talkshow емисије. Ове емисије су познате по форматима у којима политичари, експерти и новинари дискутирају о актуелним темама:
Anne Will - Емитује се недељом увече, фокусирајући се на најважнија политичка и друштвена питања недеље. Гости су често високи политички званичници, научници, новинари и представници цивилног друштва.
Maischberger - Емитује се неколико пута недељно, са дискусијама о широком спектру тема, укључујући политику, културу и друштво. Позната је по интервјуима са водећим политичарима.
Hart aber fair - Емитује се понедељком увече. Фокусира се на контроверзне политичке теме, са гостима из различитих политичких и друштвених сфера.
Presseclub - Недељни програм у коме новинари из водећих медија дискутују о актуелним темама.
Информативне политичке емисије:
Tagesthemen - Ноћне вести с анализама, често укључују политичке коментаре и гостовања стручњака.
Bericht aus Berlin - Специјализована емисија посвећена немачкој и међународној политици. Фокусира се на теме из Бундестага и политичке одлуке савезне владе.
Специјални формати за изборне кампање
Das TV-Duell - Дебата између водећих кандидата за канцелара, која се емитује током савезних избора
Регионални изборни формати
Дискусије са регионалним политичарима у оквиру емисија које припремају чланице АРД-а у савезним покрајинама.
Основне заједничке карактеристике дебатних емисија су плурализам мишљења (Учесници долазе из различитих политичких опција, друштвених сектора и професија), професионални новинари који осигуравају равнотежу и непристрасност у дискусијама, интерактивност (у неким емисијама гледаоци имају прилику да постављају питања путем друштвених мрежа или уживо).
Циљ емитовања политичких емисија је да информише и образује јавност, при чему су дебате кључни инструмент демократског процеса. На овај начин подстичу отворену дискусију о питањима од јавног интереса. Политичари и јавне личности одговарају на критичка питања новинара и других учесника, како би грађанима омогућили да разумеју комплексне политичке теме.
Заступљеност политичких партија
Заступљеност политичких партија у емисијама као што су Anne Will, Maischberger или Hart aber fair обично одражава њихов изборни рејтинг или политичку релевантност. То значи да странке које имају већи број посланичких мандата или већи број гласова на последњим изборима добијају већу заступљеност у дебатама. Ове емисије често укључују: представнике владајуће коалиције (министре, чланове владајућих странака), преставнике опозиције (лидери опозиционих странака, посланици и критичари владе), независне стручњаке, новинаре и аналитичаре који пружају додатну перспективу.
Начин избора учесника:
Странке или политичари се позивају на основу актуелности тема и њихове политичке позиције. На пример, канцелари и министри често учествују у дебатама, док се опозиционе странке могу позвати као одговор на важне одлуке владе или законске иницијативе.
У емисијама као што Das TV-Duell (дуел између кандидата за канцелара), представници највећих политичких партија у Немачкој (као што су ЦДУ, СПД, Зелени, ФПД, и Алтернатива за Немачку) учествују у директним дебатама, где се полемише о кључним политичким питањима.
Контрола политичке заступљеноти
Рундфункрат (Савет за емитовање):
Заступљеност политичких партија у АРД-овим емисијама такође је под надзором Рундфункрата, тела које је одговорно за надгледање уравнотежености програма.
Рундфункрат се састоји од чланова из различитих друштвених и политичких група, а један од његових задатака је да осигура да све релевантне политичке опције буду заступљене у програмима.
Улога изборног законодавства. Током изборних циклуса, АРД има обавезу да осигура пропорционалну заступљеност свих странака које учествују на изборима. Емисије се посебно прилагођавају како би обухватиле политичке дебате између лидера и представника странака.
Политичке странке које учествују у дебатама:
Странке које најчешће учествују у дебатама су: ЦДУ (Хришћанска демократска унија), СПД (Социјалдемократска партија Немачке), Зелени, ФПД (Слободни демократи), АфД (Алтернатива за Немачку), и Дие Линке (Левичарска странка).
Странке које су на маргини политичког спектра, попут мањих или регионалних странака, такође могу бити позване на основу политичког значаја или актуелних тема.
Партије коалиције на власти имају природно већу заступљеност у извештавању, јер су њихови представници одговорни за доношење одлука и политике, али АРД се труди да омогући опозицији једнак простор за критику и ставове о тим одлукама.
АРД је законски обавезан да равномерно представља ставове власти и опозиције у политичким емисијама, вестима и дебатним форматима.
Иако је циљ пружити равнотежу, критичари често истичу да доминантне странке (као што су ЦДУ, СПД, Зелени) имају већу заступљеност у дебатама у односу на мање странке, што може изазвати забринутост због недостатка плурализма.
Законска регулатива
Јавни медијски сервиси у Немачкој функционишу на основу комбинације закона усвојених на савезном и покрајинском нивоу, јер Немачка има федерални систем у којем покрајине (савезне државе) имају значајну улогу у области медија.
Опште принципе за рад јавних медија у Немачкој (АРД и ЗДФ) дефинише Државни уговор о емитовању (Rundfunkstaatsvertrag - РСтВ) је оквирни закон који постављају савезне државе заједно. Он укључује одредбе које се односе на уређивачку независност, обавезу да производе садржај од јавног интереса, финансирање путем ТВ претплате (Рундфункбеитраг), транспарентност и одговорност према грађанима. На савезном нивоу, ови закони осигуравају слободу медија и заштиту од цензуре, што укључује и јавне сервисе.
Свака савезна држава има сопствене законе о медијима који се односе на рад регионалних станица које су део мреже АРД-а (нпр. WDR у Северној Рајни-Вестфалији, БР у Баварској). Ти закони детаљно уређују програмске и организационе аспекте рада регионалних емитера.
Јавни сервиси, АРД и ЗДФ, финансирани из претплате грађана имају обавезу да производе садржаје од јавнод интереса што укључује информативни, културни и забавни програм. Закон забрањује директно мешање политичких или економских актера у уређивачке одлуке.
Надзорна тела
Надзорна тела осигуравају да јавни сервиси делују у интересу грађана, а не политичких или приватних интереса.
Рундфункрат (Савет за емитовање) је тело које надзире садржај и уређивачку политику јавних медијских сервиса. Његови чланови долазе из различитих друштвених група: цркава и верских заједница, универзитета и академских институција, синдиката, невладиних организација, организација послодаваца, културних и уметничих организација, женске, омладинске и мањинске организације, политичке партије (без доминантног утицаја једне партије). Политичке странке не смеју директно контролисати уређивачку политику или одлуке, али имају ограничену улогу у надзору кроз представнике у саветодавним телима. Овај систем осигурава да политичке партије немају доминантан утицај на рад јавног сервиса.
Процес избора чланова: свака савезна држава (покрајина) има прописе који одређују колико представника долази из којих група. Друштвене групе делегирају своје представнике у Рундфункрат, а њихову номинацију одобравају надлежни органи у савезној држави. Број чланова и састав Рундфункрата варира између емитера, јер сваки регионални емитер има свој Рундфункрат (нпр. WDR, БР).
Verwaltungsrat (Управни одбор) надзире финансије и управљање јавним сервисима. Има задатак да осигура законито трошење средстава и ефикасност у раду.
Грађани имају право да поднесу притужбе надзорним телима ако сматрају да су прекршена њихова права или принципи јавног сервиса. АРД реагује на жалбе кроз интерне механизме и уз консултације са надзорним телима.
Финансирање
АРД се финансира примарно путем обавезне радиодифузне таксе коју плаћају домаћинства у Немачкој. Ова такса тренутно износи 18,36 евра месечно и примењује се на свако домаћинство, без обзира на број уређаја који се користе. Овај модел финансирања осигурава стабилан извор прихода, што омогућава независност од политичких и комерцијалних утицаја.
Додатни приходи остварују се путем продаје лиценци за популарне емисије, сарадње с међународним партнерима и дистрибуције садржаја путем дигиталних платформи. АРД такође користи ове приходе за унапређење технолошких капацитета и даљу продукцију висококвалитетних програма.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.