Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Мета укида факт-чекинг – шта то значи за кориснике Фејсбука и Инстаграма
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 01. 2025.

Аутор: РТС, НБЦ Извор: РТС

Мета укида факт-чекинг – шта то значи за кориснике Фејсбука и Инстаграма

Извршни директор „Мете" Марк Закерберг најавио је промене које ће значајно изменити начин модерирања објава, видео-материјала и осталих садржаја на друштвеним мрежама „Фејсбук" и „Инстаграм". У питању је прилагођавање политике прегледа садржаја уз укидање фaкт-чекинга (проверавање чињеница).

Фaкт-чекинг ће заменити кориснички генерисане „белешкама заједнице“, које су сличне онима које се користе на платформи X. "Фaкт-чекинг је био превише политички пристрасан и умањио је поверење, више него што га је задобило. Оно што је започело као покрет за већу инклузивност, све се више користило за утишавање мишљења и искључивање људи с другачијим идејама, и то је отишло предалеко“, рекао је Закерберг у видео-објави. Додао је да ће се због промена у модерирању садржаја на платформи појавити више штетног садржаја.

Иначе, нови шеф глобалних послова „Мете", Џоел Каплан, рекао је да су Метини партнери задужени за проверу чињеница имали „добре намере на почетку сарадње, алида је било превише политичке пристрасности у процесу одабира и у томе шта ће проверити и на који начин“.

Одлуке о новинама долазе у „пакету" са најавама из „Мете" одакле је наведено да ће донирати милион долара за Трампов инаугурацијски фонд, и да Закерберг жели активно да учествује у расправама о технолошкој политици.

„Дефинитивно је дошло до промене у последње четири године. Сведочили смо великом друштвеном и политичком притиску, а све у правцу појачаног модерирања садржаја, веће цензуре, а сада имамо праву прилику. Долази нова администрација и нови председник који су велики заговарачи слободе изражавања, и то прави разлику“, рекао је Каплан.

Године 2016. компанија је покренула независни програм за проверу чињеница, после  тврдњи да није успела да спречи стране актере да користе њене платформе „за ширење дезинформација и сејање раздора међу Американцима". „Мета" је наставила да се бори против ширења контроверзног садржаја на својим платформама, попут дезинформација о изборима, антиваксерских прича, насиља и говора мржње.

Компанија је формирала безбедносне тимове, увела аутоматизоване програме за филтрирање или смањење видљивости лажних информација и успоставила своєврсни независни „Врховни суд“ за тешке одлуке о модерирању.

Сада, из „Мете" саопштавају да завршавају своје партнерство с независним контролорима чињеница. „Мислим да је Илон (Маск) играо невероватно важну улогу у покретању расправе и поновном фокусу људи на слободу изражавања, и то је било заиста конструктивно и продуктивно“, рекао је Каплан.

Питање компромиса

Компанија такође планира да прилагоди своје аутоматизоване системе који скенирају кршења правила, за које каже да су резултирали са „превише цензуре садржаја која је била непотребна“. Системи ће се сада фокусирати искључиво на проверу илегалних и „тешких“ прекршаја попут тероризма, сексуалног искоришћавања деце, дроге, превара. Остали проблеми мораће да пријавити корисници пре него што их компанија процени.

Закерберг је рекао да су „Метини" сложени системи за модерирање садржаја погрешно уклонили превише садржаја који не крши правила. На пример, ако системи погреше у један одсто случајева, то би могло да се одрази на милионе корисника, од више од две милијарде колико их компанија има. „Достигли смо тачку где имамо превише грешака и превише цензуре“, рекао је Закерберг, али и признао да би нова политика могла да створити нове проблеме око модерирање садржаја.

„Реалност је да је ово компромис, а то значи да ћемо ухватити мање лоших ствари, али ћемо такође смањити број исправних објава које смо случајно уклањали", додао је.

Компанија такође укида ограничења на одређене теме, као што су имиграција, родни идентитет, док уједно и физички премешта своје тимове, одговорне за примену политике садржаја, из Калифорније у Тексас и на друге локације у САД. „Мислим да ће нам то помоћи да изградимо поверење, и обављамо овај посао на местима где је мањи ниво забринутости око пристрасности наших тимова“, рекао је Закерберг.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси