Вести
04. 01. 2025.
„Срамно новинарство, асоцира на потерницу“: Могу ли „Новости“ кривично да одговарају због објављивања личних података браће Стојаковић?
Објављивање личних података уз инсинуације о наводном раду против уставног поретка представља озбиљно кршење новинарског кодекса и закона, оцењују за Данас Слободан Ћирић, потпредседник УНС-а, и адвокат Родољуб Шабић, коментаришући то што су „Новости“ објавиле фотографије пасоша студената у блокади Лазара и Луке Стојаковића.
Пасоши браће Стојаковић су хрватски, што дефинитивно иде у прилог наративу који прорежимски таблоиди у последње време форсирају, а то је да студентске блокаде у Србији предводе Хрвати.
Међутим, „Новости“ су сакриле чињеницу да су браћа Стојаковић српске националности, а да пасош Хрватске имају по основу рођења њиховог оца, који је из Kрајине и који је у Олуји избегао у Србију.
Адвокат Родољуб Шабић је овакав потез „Новости“ оценио као „скандалозан“.
„И у одсуству свих релевантних информација, пре свега оних о томе како су Новости дошле до копије личних докумената, сасвим је очигледно да се ради о низу недопустивих ствари. На првом месту, о кршењу елементарних стандарда утврђених новинарским кодексом, али и о кршењу Закона о заштити података о личности, те о основаној сумњи да је извршено кривично дело неовлашћене обраде података“, наводи Шабић.
Kаже и да је уверен да ће Савет за штампу осудити овај текст и реаговати на ово, како он оцењује, срамно „новинарство“.
„Не знам да ли ће и како надлежни државни органи реаговати, не верујем да уопште хоће, а поготово не на ефективан начин“, истиче Шабић.
Он објашњава да би „Новости“ макар по приватној иницијативи оштећеног могле да сносе прекршајну одговорност, а такође и грађанскоправну одговорност у виду накнаде штете.
„Горе од свега наведеног је то што се овде извесно ради о свесном, намерном угрожавању безбедности. Они који ово раде знају да објављивање имена и презимена и фотографије неког, пропраћено дезинформацијама да тај ради против уставног поретка, на дестабилизовању прилика у Србији и то као агент неке стране службе, директно угрожава безбедност тих људи. То асоцира на потерницу. И то попут оних са Дивљег запада – у тексту недостаје само ‘тражи се жив или мртав’ и износ који се за то плаћа“, каже Шабић.
Апелује да овакве организоване кампање морају бити заустављене.
„Овакви потези, поготово јер није реч о изолованом ексцесу већ о мноштву сличних, дакле о организованој злонамерној кампањи, морали би бити заустављени. У противном, воде, врло вероватно, пре или касније и ка заиста трагичним последицама“, наводи Шабић.
Слободан Ћирић, потпредседник УНС-а, наводи да Kодекс новинара и новинарки Србије каже да су новинари дужни да поштују приватност људи о којима пишу и да је објављивање приватних података, записа и фотографија могуће само уз претходну сагласност особе на коју се они односе или њених заступника.
„Тако је осим у случајевима када јавни интерес претеже над правом на приватност. Ту почиње ‘клизав терен’ који се односи на тумачење појма ‘јавни интерес’. За оне који под новинарством подразумевају служење власти, јавни интерес је једно, за оне који под новинарством подразумевају служење истини и принципима професије, јавни интерес је нешто сасвим друго и сигурно не подразумева неосновано објављивање личних података“, прича Ћирић.
Још једна важна одредба Kодекса новинара и новинарки Србије каже да се новинари у прикупљању података морају користити само часним средствима.
„Част је, нажалост, у нашој пракси постала ‘клизав терен’ и ту више никакав кодекс не помаже“, каже Ћирић.
За крај истиче да УНС увек принципијелно осуђује сва новинарска понашања супротна Kодексу и позива на поштовање његових принципа.
„Неке колеге очигледно имају неки свој ‘кодекс’ и чисто сумњам да ту и пооштравање законске регулативе може да помогне. Неопходне су системске промене у сферама које су много шире од новинарства“, закључује Ћирић.
Повереник за заштиту информација од јавног значаја, Милан Мариновић, изјавио је данас да ће предузети мере и покушати да дође до података о томе ко је медијима проследио податке из пасоша браће Лазара и Луке Стојаковића.
Мариновић је рекао да ће случај бити истражен, али је подсетио да, према закону, његова институција у односу на медије нема овлашћења, када је реч о „сврси информисања јавности“.
„Kада је у сврху информисања јавности, шта год то значило, Повереник нема овлашћења. Имају други органи, попут Министарства информисања, или РЕМ, ако је реч о електронским медијима“, навео је Мариновић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.