Вести
24. 12. 2024.
Спојене тужбе тројице бивших припадника Ресора државне безбедности против Фондације Ћурувија
Нови поступак по тужбама Милана Радоњића, Ратка Ромића и Мирослава Курака почиње у фебруару
Тужбе које су против Славко Ћурувија фондације покренули бивши функционери и припадници Ресора државне безбедности Милан Радоњић, Ратко Ромић и Мирослав Курак данас су, одлуком судије Љиљане Илић, спојене.
Због економичности поступка и трошкова којима би се изложила Фондација као непрофитна организација, обједињавање је предложила правна заступница СЋФ Круна Савовић. Заступница тројице тужилаца Зора Добричанин Никодиновић се томе није противила.
Судија Илић је, после кратког двоумљења, донела одлуку о обједињавању и заказала припремно рочиште за 21. фебруар наредне године у 13 сати.
Овакву одлуку је донела на данашњем припремном рочишту, које је требало да буде одржано по тужби бившег начелника београдског центра РДБ-а Милана Радоњића.
Он је Фондацију тужио због саопштења које је издала пошто је Апелациони суд у фебруару ове године донео ослобађајућу пресуду за четворицу оптужених, који су пре тога два пута првостепено осуђени за убиство новинара Славка Ћурувије на укупно 100 година затвора.
Због тог саопштења, под насловом „Славко Ћурувија фондација шокирана пресудом Апелационог суда: Земља која не кажњава убице нема будућност”, Радоњић, Курак и Ромић су тужили фондацију коју су основали ћерка и син Ћурувије – Јелена и Раде.
Тужба је поднета посебно због реченице: „Још једном подсећамо да су ослобођени они који су убили новинара кога је тајна служба прислушкивала и пратила пре самог злочина…”
Радоњић, Ромић и Курак траже одштету од по 500.000 динара, због нанетог душевног бола, повреде угледа, части и људских права.
Адвокатица Фондације је на једином рочишту одржаном пре обједињавања, по тужби Мирослава Курака, оспорила тужбени захтев и тражила од судије да га одбаци.
Она је тада рекла да су у сва три случаја у питању класичне злонамерне СЛАПП тужбе и тражила да суд има у виду да су донете две првостепене пресуде у којима се Курак и остали оптужени осуђују на укупно 100 година затвора.
Подсетила је да Апелациони суд није утврдио да су оптужени невини, већ да нема доказа за то да буду осуђени.
Добричанин Никодиновић је рекла да су сва тројица оптужених у процесу за убиство Ћурувије правоснажно ослобођени, те да је у вези са тим злочином једино сигурно да га они нису убили.
Ћурувија је убијен на Ускрс 1999. године, пошто га је 27 припадника Ресора државне безбедности, по наредби Милана Радоњића, непрекидно пратило до убиства у пролазу ка згради у којој је становао.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.