Вести
23. 12. 2024.
Скупштина УНС-а: Новинари треба да користе родно сензитивни језик
Скупштина УНС-а такође је позивала све студенте новинарства који учествују у протестима да се придруже овом удружењу и постану његови чланови, а то, како је саопштено, могу да учине без икакве накнаде
Скупштина Удружења новинара Србије (УНС), најстаријег новинарског удружења у земљи, основаног 1881, јуче је усвојила нови Кодекс новинара и новинарки Србије, препоручујући својим члановима да употребљавају родно сензитивни језик, пише РТ Балкан.
Након скупштине дошло је до забуне, јер је на сајту ове новинарске организације најпре било објављено да у новом кодексу пише да новинар "мора да користи родно осетљив језик", али је, након питања која је УНС-у поставио РТ Балкан, ова грешка отклоњена, па сада на сајту УНС-а пише да по новом кодексу новинар "треба да користи родно сензитивни језик", како је за РТ Балкан и било саопштено летос.
Кодекс који новинарима препоручује да употребљавају родно сензитивни језик претходно је усвојило Независно удружење новинара Србије.
На сајту УНС-а наведено је да су радну групу, која је радила на предлозима измена Кодекса новинара Србије чинили: проф. др Сњежана Миливојевић, Тамара Скрозза, Оливера Милошевић, Кристина Ковач Настасић, Невена Мартиновић, Надежда Будимовић и Нино Брајовић.
Потпредседница УНС-а, Оливера Милошевић, за РТ Балкан летос је изјавила да је њена новинарска организација, учешћем у Радној групи за измену Кодекса новинара Србије, заједно са НУНС-ом, Саветом за штампу, Асоцијацијом медија и Локал пресом, показала своје ставове у вези са изменама новинарског кодекса, укључујући и потребу употребе родно осетљивог језика у медијима.
Информацију да је прихваћен предлог да новинар "треба да користи родно осетљив језик", а не да "мора" да га користи потврдили су тада и у Независном удружењу новинара Србије (НУНС).
"Поштовање достојанства"
На сајту УНС-а објављено је да је у нови Кодекс новинара и новинарки Србије уврштено ново поглавље – Поштовање достојанства.
Достојанство је, како су проценили чланови радне групе који су учествовали у изради Нацрта, у медијској реалности потцењено и када су у питању жртве несрећа, и када су у питању јавне личности.
Овим поглављем обухваћене су и смернице о извештавању о малолетницима, као и група попут особа са инвалидитетом, националних мањина, ЛГБТ популације.
У овом поглављу нова је и одредба да "новинар не извештава са сахрана, осим у случају високо профилисаних јавних личности", наводе у УНС-у.
Нови Кодекс новинара и новинарки Србије од претходног Кодекса новинара Србије разликује се и у увођењу права на заборав, одредбама о коришћењу вештачке интелигенције и друштвеним мрежама.
Поглавље Одговорност новинара добило је посебну тачку – обавезу културе неговања и поштовања етике јавне речи.
Кључне измене су и у области употребе вештачке интелигенције, као и коришћења садржаја са друштвених мрежа.
"Садржај који је креиран посредством вештачке интелигенције такође подлеже уредничкој контроли и уредници сносе одговорност за њега, прецизирано је у Кодексу. Медији су такође дужни да обавесте јавност да је медијски садржај креиран коришћењем алата заснованих на вештачкој интелигенцији", објавили су на сајту УНС-а.
Претходни Кодекс новинара Србије УНС и НУНС усвојили су 2006. године. Развој интернета и дигиталних платформи у последњих 18 година умногоме су променили рад новинара, наводе у УНС-у.
Бесплатно учлањење за студенте који протестују
Скупштина УНС-а такође је позивала све студенте новинарства који учествују у протестима да се придруже овом удружењу и постану његови чланови, а то, како је саопштено, могу да учине без икакве накнаде.
"Потребна нам је ваша одлучност, снага и знање да свет новинарства учинимо бољим", истакнуто је на Скупштини УНС-а.
Награда "Александар Тијанић" Зорану Кесићу
Ове године, УНС је доделио и своје награде. Награда "Александар Тијанић" за новинарску храброст припала је комичару Зорану Кесићу, док је награду "Богдан Тирнанић", за колумну, добио Миленко Васовић, колумниста Нове С.
Награда "Лаза Kостић" у категорији вест/извештај уручена је новинару Радио Београда Дејану Николићу за извештавање са тениског турнира Олимпијских игара у Паризу, са меча Ђоковић-Алкараз.
Награду "Лаза Kостић" у категорији репортажа добио је Владимир Банић за серијал "Фантастична планета", а уручена је његовој сестри Марији.
Награда "Лаза Kостић" уручена је и фоторепортеру "Политике" Анђелку Васиљевићу за фотографију "Скупштинска црвена линија".
Награду "Лаза Kостић" у категорији карикатуре добио је Ивица Стошић, карикатуриста портала "Слободна реч" из Врања за карикатуру "Мона Антоанета".
Златну повељу УНС-а жири је одлучио да додели Слободанки Вучковић, као вишедеценијском прегаоцу УНС-а.
Специјална награда за допринос историји штампе и новинарства, теоријске радове о новинарству и публицистичка дела "Жика М. Јовановић", по одлуци жирија, припала је Зорици Лешовић Станојевић за, како се наводи у образложењу, "капиталну монографију 90 година Чачанског гласа'", саопштили су из УНС-а.
Примајући награду, Кесић је истакао да истину треба потражити по факултетима и блокадама, док је Васовић поручио колегама да не служе никоме – већ само гледаоцима, читаоцима и слушаоцима.
Занимљиво је да до данас нигде није било могуће пронаћи фотографије са скупштине УНС-а. Бивши чланови овог удружења тврде да је број чланова УНС-а последњих година драстично опао.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.