Вести
20. 12. 2024.
Одбор за културу и информисање усвојио листу кандидата за РЕМ
Одбор за културу и информисање усвојио је данас листу кандидата за чланове Савета РЕМ-а.
Посланици опозиције указали су да су се на листи кандидата нашли људи који нису компетентни, који су учествовали у раду РЕМ-а у време кад је радио у интересу само једне партије, као и да поједини предлагачи нису имали право да предлажу кандидате.
Посланик Зелено левог фронта Радомир Лазовић рекао је да су поједине организације фантомске или такозване „гонго“ организације, које власт финансира и које јој служе у оваквим приликама, док су друге предложиле кандидате мимо закона.
Он је као пример рекао да Удружење наставника музичке културе које је предложило певачицу Леонтину, нема право да предлаже, већ само Удружења филмских, сценских и драмских уметника, а исту певачицу предложио је и један музички центар који се бави продукцијом и његов члан може да буде свако.
„Имамо и код новинарских удружења на пример НУНС који има вишедеценијско значајно искуство, и предлаже Милеву Малешић и Сњежану Миливојевић, а са друге стране групу Уједињени тв експерти или Професионално удружење новинара, организације које не постоје, или имају мање од 300 чланова. Они су испунили услов само да им име личи на УНС и НУНС“, рекао је Лазовић.
Указао је и да су неки кандидати као Милорад Милинковић или Миланка Гвојић у сукобу интереса, она као власница фирме за производњу медијског садржаја , а он јер има уговор са фирмом чији се садржај емитује на РТС-у, а поменуо је и Сању Лубардић коју предлажу верске заједнице, а она је истовремено заступник и уредник ТВ Храм.
Посланица Српске напредне странке (СНС) Наташа Јовановић оценила је као недопустиво ниподаштавање и таргетирање кандидата за Савет РЕМ-а.
„Велика је листа кандидата и није наше да се бавимо да ли се некоме свиђа или не, то ће се видети кад стигне пред посланике, само је скупштина власна да одлучи између више кандидата“, рекла је Јовановић.
Она је навела да у демократском друштву свако има право да се кандидује, а ако је неко у сукобу интереса, очекује да ће Административни одбор на то указати.
Ивана Роквић из Народног покрета Србија питала је зашто се сад хитно разматра листа кандидата кад је РЕМ-у истекао мандат још у новембру и оценила да власт не жели нови РЕМ, већ да он остане „слуга режима“.
Посланик Демократске странке Зоран Лутовац поновио је да треба проверити процедуре и утврдити да ли су предлагачи дали предлоге по закону, а посебно је указао да је на пример један предлог Жарко Ристић, а сва пропратна документа гласе на Жарка Симовића.
Посланик СНС-а Небојша Бакарец говор је почео тиме да је Драган Ђилас напао „њихову децу“, да је на блокадама два посто студенатра, а онда навео да су кандидати Жељко Хубач и Родољуб Шабић такође недопустиви кандидати, јер су отворено на страни бившег режима.
Владимир Ђорђевић из коалиције Нада предложио је да се седница одложи до провере свих институција и кандидата који су у сукобу интереса, па да се настави кад буде сигурно о којим организацијама је реч и да ли су фантомске.
На крају су већином гласова сви предлози опозиције одбијени, и одбор је потврдио целу листу.
По један члан Савета РЕМ-а биће изабран од девет предлагача: новинарских удружења, универзитета, удружења чији су циљеви заштита деце, електронских медија, националних савета националних мањина, цркви и верских заједница, Заштитника грађана, Повереника за заштиту равноправности и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Удружења филмских, сценских и драмских уметника и Удружења композитора, Удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања.
Када је реч о кандидатима новинарских удружења, Независно удружење новинара Србије предложило је Сњежану Миливојевић и Милеву Малешић, док су „Уједињени ТВ експерти“ предложили Дејана Вука Станковића и Петра Кочића.
Међу универзитетима, Универзитет уметности је предложио Ивана Меденицу и Вању Шибалић, Едуцонс Драгана Гузијана и Милорада Вукашиновића, Сингидунум и универзитети у Новом Саду и Приштини такође Вукашиновића и Зорана Јевтовића, а Мегатренд Александра Гајовића.
Једна група удружења чији су циљеви заштита деце предложили су Александру Крстић и Душана Алексића, а друга група Миланку Гвојић и Милорада Милинковића, док је Светска организација Рома предложила Владана Шкорића и Љуана Коку.
Група предлагача из области електронских медија предложила је Јована Витеза и Тању Војводић Митровић, коју је, уз Милоша Рајковића предложила и Нова мрежа Србије, док су и Војводић Митровић и Рајковић кандидати Удружења радио станица РАБ.
Национални савет мађарске националне мањине предложио је Иштвана Боџонија, а национални савет бошњачке националне мањине Мухедина Фуљанина.
Српска православна црква, Римокатоличка црква, Исламска заједница и Јеврејска заједница предложили су Сању Анђелковић и Снежану Миљковић, док је Мешихат исламске заједнице предложио Мевлуда Дудића и Мисалу Праменковић.
Повереница за заштиту равноправности предложила је Сашу Мирковића и Гордану Предић, а Заштитник грађана и Повереник за информације од јавног значаја Стевицу Смедеревца и Жарка Ристића.
Удружење драмских уметника предложило је Ивана Лалића и Жељка Хубача, група предлагача музичких и сценских уметника Леонтину Пат и Александру Петровић, а Удружење композитора Војводине такође Пат, као и Иру Проданов Крајишник.
Група невладних организација, односно удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања, предложили су Дубравку Валић Недељковић и Родољуба Шабића.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.