Вести
20. 12. 2024.
Стална радна група за безбедност новинара одржала последњи редован састанак ове године на коме је разматрана безбедност медијских радника
Стална радна група за безбедност новинара (СРГ) одржала је 18. децембра у Београду последњи редовни (тромесечни) састанак ове године, на коме су разматрани безбедносни изазови са којима су се медијски професионалци суочавали у периоду од октобра до децембра, као и током целе 2024. године.
Представници Врховног јавног тужилаштва информисали су чланове СРГ да је током октобра и новембра формирано 11 нових предмета везаних за безбедност новинара – три у октобру и осам у новембру. Од почетка 2024. године па до 31. новембра, у свим јавним тужилаштвима у Србији формирано је укупно 55 предмета на штету новинара. Током 2023. године тужилаштво је формирало 76, а у 2022. и 2021. по 87 предмета.
Редакције које су током ове године, према доступним подацима, биле најизложеније нападима су Н1 са 13 кривичних пријава, затим Нова С са шест и недељник Радар са четири. Од 44 појединачних новинара који су били жртве напада током ове године, 19 је мушког (43,18%), а 25 женског пола (56,82%). Ово је прва година од када тужилаштво води базу података да су новинарке у већем проценту жртве напада и претњи у односу на колеге новинаре.
Када је реч о решеним случајевима, до краја новембра ове године донета је првостепена или коначна одлука у 16 предмета (29,09%) од којих: једна осуђујућа пресуда, један опортунитет, 11 службених белешки да нема места покретању кривичног поступка и у три случаја су кривичне пријаве одбачене. Преосталих 39 предмета су у различитим истражним и доказним фазама.
Констатовано је уочавање неуједначености динамике напада на новинаре током 2024. године, те да је раст броја напада на новинаре нарочито приметан током догађаја попут грађанских протеста и других врста јавних окупљања.
Поред тога, чланови СРГ су изразили забринутост у вези са ефикасношћу истрага за нападе на новинаре с обзиром да постоји велики број случајева из ове године (29 предмета) у којима је тужилаштво, према законом прописаној процедури, поднело полицији захтев за прикупљање обавештења у конкретним случајевима, на које још увек није одговорено.
СРГ је детаљно разматрала и појединачне случајеве попут физичког напада на Вука Цвијића, новинара недељника Радар, претњи Кристини Деметер Филипчев из Бечејског мозаика, као и претњи упућених Славко Ћурувија фондацији.
Посебну пажњу СРГ је посветила извештају организације Амнести интернешнал (Амнестy Интернатионал) у коме се наводи да је Славиши Миланову, новинару из Димитровграда, током информативног разговора у полицији откључан мобилни телефон без његовог знања и да му је инсталиран софтвер који омогућава праћење и приступ његовим приватним подацима. У вези са тим, поменут је и случај Љубомира Стефановића, новинара портала СлавијаИнфо, кога су, по његовим речима, припадници Безбедносно-информативне агенције привели на информативан разговор у вези са новинарским радом.
С обзиром на озбиљност навода о неовлашћеном прислушкивању, надзору и праћењу појединих новинара, СРГ ће помно пратити све такве случајеве и предузети додатне мере како би се утврдило да ли је дошло до извршења неких кривичних дела на штету новинара и да ли су поштоване законом прописане процедуре.
СРГ, која је основана у јануару 2017. године, чине представници Врховног јавног тужилаштва (ВЈТ), Министарства унутрашњих послова Републике Србије (МУП), Удружења новинара Србије (УНС), Независног удружења новинара Србије (НУНС), Независног удружења новинара Војводине (НДНВ), Асоцијације медија (АМ),Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ), Асоцијације онлајн медија (АОМ), као и Мисије ОЕБС-а у Србији у статусу посматрача.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.