Вести
20. 12. 2024.
ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК: НИУ „Либертатеа” покренула сопствену штампарију
Новинско-издавачка установа „Либертатеа” из Панчева идуће године обележава 80 година постојања, а у годину јубилеја улази са новом штампаријом, набављеном уз финансијску подршку Департмана за Румуне у региону и дијаспори Владе Румуније и делом од сопствених средстава.
Укупна вредност овог пројекта је око 33.000 евра, што представља највећу једнократну инвестицију „Либертатее” у последњих неколико деценија.
Свечано отварање нове штампарије уприличено је у четвртак, 19. децембра у седишту „Либертатее” у Улици Жарка Зрењанина у Панчеву, у присуству угледних званица и редакције и уредништва ове установе. Међу званицама су били и Михаи Шербан, конзул Амбасаде Румуније у Србији, др Валентин Ардељан, председник Националног савета румунске националне мањине у Србији и Маринел Петрика, председник Управног одбора установе.
Директорка НИУ „Либертатеа”, Маријана Стратулат, оценила је да је покретање сопствене штампарије изузетно важан корак у развоју институције.
– Ово је заиста историјски дан за нас. Сопственим напорима и уз финансијску помоћ Департмана за Румуне у региону и дијаспори успели смо да набавимо штампарију. Она представља стратешку инвестицију која припрема „Либертатеу” за будућност, истовремено одајући почаст наслеђу од 80 година постојања институције и непрекидног излажења недељника „Либертатеа”. Знате и сами које су данас процедуре да се издају књиге и колико све то кошта. Сада ће нам тај посао бити олакшан и моћи ћемо да штампамо много више књига и часописа у сопственој штампарији – рекла је Маријана Стратулат.
Потреба за сопственом штампаријом у „Либертатеи” постоји још од 1962. године, када је национализована штампарија ове новинско-издавачке куће, „Слобода” у Вршцу. Те године се и седиште „Либертатее” преселило из Вршца у Панчево и од тада се издања штампају по комерцијалним ценама у штампаријама које буду одабране путем јавних набавки.
Валентин Мик, главни и одговорни уредник часописа „Либертатеа” и заменик директора НИУ „Либертатеа”, рекао је да је набавка ове ултрамодерне штампарије само први корак у имплементацији менаџмента одрживог развоја установе.
– Када кажем одрживи развој, мислим на више књига, на већу самосталност и на мању зависност од пројеката јер ћемо за почетак овим машинама моћи да штампамо све наше књиге и часописе, али и плакате, позивнице и све друге потрепштине неопходне за рад једне новинско-издавачке установе као што је наша. Набавка нове штампарије је резултат добре сарадње свих руководећих структура наше установе на челу са директорком Маријаном Стратулат, Управног и Надзорног одбора, као и сарадње са Националним саветом румунске националне мањине. Желим да нагласим и то да без помоћи Владе Војводине ова институција не би могла да функционише, тако да се захваљујемо на помоћи коју нам она перманентно пружа од првог дана постојања. У реализацији овог пројекта имали смо и велику подршку Стевана Михајлова, координатора Одбора за информисање Националног савета румунске националне мањине у Србији и одборника у Скупштини Града Панчева, на чему смо му посебно захвални – рекао је Валентин Мик.
Поред недељника „Либертатеа” на румунском језику, који сваке недеље чита преко 2.000 претплаћених породица широм Србије, ова новинско-издавачка институција месечно издаје и часопис за децу „Буцуриа цопиилор”, часопис за младе „Тинеретеа” и часопис за културу „Лумина”, као и око 20 различитих књига годишње, на румунском или српском језику, уз понеко двојезично издање. Сада је у плану повећање броја објављених наслова током године, уз смањење зависности од пројеката.
Према речима Валентина Мика, штампарија најновије генерације задовољиће потребе „Либертатее”, а у будућности је планирана набавка још неколико машина, за сечење и за увезивање и евентуално пресељење штампарије у већи простор. Тада ће можда ова институција у своју понуду увести и услужно штампање за клијенте у граду и околини, чиме ће се побољшати самоодрживост штампарије.
„Либертатеа” ће догодине јубилеј обележити у Панчеву где јој је тренутно седиште, у Вршцу где је основана и у Новом Саду, где су највећи финансијери установе – Влада Војводине. Валентин Мик најављује да ће бити реализован низ догађаја током целе јубиларне године. Поред централних свечаности, биће то трибине и округли столови, изложбе, радионице и друге активности.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.