Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Дигитална безбедност на протесту
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

19. 12. 2024.

Аутор: SHARE фондација Извор: SHARE фондација

Дигитална безбедност на протесту

Овај водич нуди практичне савете и алате за очување безбедности података, комуникације и уређаја, као и препоруке за оперативну и ситуациону безбедност током протеста и сличних догађаја високог ризика, током којих може доћи до физичких напада, привођења и других инцидената.

Простор за јавно деловање и изражавање неслагања у Србији се сужава, док се на критику и незадовољство грађана узвраћа све интензивнијом репресијом. Када су угрожени основни принципи демократског уређења ограничавањем слободе изражавања и права на окупљање, дигитална безбедност постаје кључна за заштиту свих учесника протеста, блокада и других облика грађанског деловања.

Овај водич нуди практичне савете и алате за очување безбедности података, комуникације и уређаја, као и препоруке за оперативну и ситуациону безбедност током протеста и сличних догађаја високог ризика, током којих може доћи до физичких напада, привођења и других инцидената.

Закључавање телефона

Да би вам телефон био заштићен, неопходно је да подесите закључавање екрана.

Iphone

Изаберите ПИН или лозинку у подешавањима телефона (Фаце/Тоуцх ИД & Пассцоде) а затим, уколико желите, идентификацију путем лица (Фаце ИД) или додира (Тоуцх ИД) у зависности од модела.

У подешавањима екрана, одредите период после ког се иПхоне аутоматски закључава (Дисплаy & Бригхтнесс > Ауто-Лоцк).

Андроид

У Сецуритy/Привацy подешавањима телефона (зависно од произвођача) подесите ПИН, лозинку или паттерн, као и откључавање путем биометрије (отисак прста, лице).

У подешавањима екрана (нпр. Дисплаy & тоуцх, зависи од произвођача) наместите период аутоматског закључавања (Сцреен тимеоут).

Поставите што дужи ПИН или лозинку који не садрже ваше личне податке попут датума рођења. Будите свесни да вам могу присилно откључати телефон ако користите откључавање лицем или отиском прста.

Ажурирање и бекап

Ажурирајте све своје уређаје, оперативне системе или апликације како би сте смањили број рањивости и повећали безбедност уређаја. Укључите опцију аутоматског ажурирања (аутоматиц упдатес) како би се најновије верзије софтвера инсталирале чим постану доступне. Обратите пажњу да ли се појавила нотификација за ажурирање оперативног система на телефону (иОС, Андроид) и без одлагања је инсталирајте.

Аутоматско бекаповање података са телефона (апликације, подешавања уређаја, СМС поруке итд) може се укључити на Андроиду у системским подешавањима под опцијом “Бацкуп”, за шта се користи Гоогле Оне сервис повезан са вашим Гоогле налогом. Бекаповање фотографија са телефона може да ради Гоогле Пхотос апликација, али имајте на уму да је чување ограничено слободним простором на вашем Гоогле налогу. За иПхоне су доступни иЦлоуд бекапи, који се могу направити аутоматски или мануелно.

Имајте у виду да неколико година стари телефони не добијају безбедносна ажурирања која објављују Гоогле и Аппле.

Обезбеђивање налога

Лозинке

Лозинке треба да буду јединствене, тј. да се користе само за један налог или уређај, дугачке и формиране од разноврсних карактера. Дугачку лозинку – од 10+ или чак 20+ карактера, што дуже то боље – тешко је провалити или погодити. Најбоље је да за лозинку користите комбинацију различитих врста карактера и симбола, као што су бројеви, мала и велика слова и специјални карактери (!, ~, *).

За генерисање и чување комплексних лозинки треба користити посебне апликације (пассwорд манагерс) – препоручује се Битwарден.

Мултифакторска аутентификација

Укључите мултифакторску аутентификацију (МФА) на налозима. То ствара додатни ниво заштите, јер тражи још један корак за логовање, тј. привремени код. Списак сервиса који подржавају МФА доступан је на 2ФА Дирецторy, заједно са упутствима за укључивање ове опције.

Безбедније је подесити МФА мобилну апликацију од СМС порука јер је СМС незаштићен канал. Пример МФА мобилне апликације:

Гоогле Аутхентицатор (АндроидиОС) може да синхронизује кодове са Гоогле налогом и бекапује их.

Да не бисте остали без приступа налогу у случају да изгубите телефон, обавезно на безбедном месту сачувајте резервне кодове (бацкуп цодес) које ће вам сервис понудити када подешавате МФА апликацију. Ови кодови могу бити кључни да повратите налог ако изгубите телефон са МФА апликацијом.

Безбедна комуникација

За чет комуникацију и позиве користите апликацију Сигнал, која је бесплатна и доступна за све најчешће коришћене уређаје и оперативне системе. Препоручујемо да приликом организовања групне комуникације формирате групе на Сигналу и користите опцију нестајућих порука (дисаппеаринг мессагес) која аутоматски брише поруке са уређаја након одређеног времена. Ова опција је посебно корисна за дељење осетљивих података у приватној и групној комуникацији.

Увек треба имати на уму да је у групној комуникацији са великим бројем учесника, довољно да један уређај буде заражен па да комплетна комуникација буде компромитована.

За регистрацију на Сигналу је потребан број телефона, али ако наместите корисничко име (усернаме) ваш број неће бити видљив приликом успостављања контакта.

Оперативна и ситуациона безбедност током протеста

Кључно је да вам ваши уређаји (телефони, лаптопови) буду у видном пољу и да их не остављате откључане и без надзора. Ако снимате протест телефоном, поведите рачуна да имате приступ апликацији камере путем главног екрана како не бисте откључавали телефон док снимате или фотографишете. Будите свесни да ће идентитет људи које сте снимили бити свима доступан када фотографије или снимке поделите на друштвеним мрежама. Уколико сте забринути да вас неко може идентификовати, путем технологије препознавања лица, уживо или на друштвеним мрежама, носите одећу којом можете сакрити свој идентитет.

Укључите опцију “режим лета” (аирплане моде) на свом телефону како бисте смањили количину података коју пасивно делите када се ваш телефон повезује на мрежу провајдера. Ако сте у близини туче, насилног поступања полиције и томе слично, искључите телефон док се не склоните у безбедну зону. Увек се крећите у групи и не удаљавајте се превише од вама познатих људи. Док снимате, обратите пажњу на непознате људе око себе који могу покушати да вам отму или избију телефон из руке. Ако неко од људи из ваше групе снима догађај, пазите на непосредно окружење и близину непознатих особа које би могле да им науде.

Ако процените да су велике шансе да ће на протесту доћи до инцидената попут хапшења или отимања уређаја, са собом носите посебан телефон намењен само за ризичне ситуације.

Да бисте могли да на даљину закључате, лоцирате или обришете податке са телефона, у случају да га изгубите, припремите опцију Финд Девице у оквиру иЦлоуд-а за иПхоне или подесите Финд Мy Девице за Андроид.

Физички напади и привођења

Ако очекујете да ћете бити приведени, искључите телефон и предајте га блиској особи са којом сте дошли на протест. У случају да вас приведу, тражите од полицијских службеника да се легитимишу ако су у цивилу и тражите да вам омогуће телефонски позив како бисте обавестили адвоката и блиску особу. Останите мирни, не улазите у физичке сукобе и не вређајте полицијске службенике приликом привођења.

Такође, у случају привођења, полицијски службеник је дужан да вас одмах обавести о вашим правима. То укључује право да знате разлог привођења, да ништа не изјавите, да пре саслушања имате поверљив разговор са адвокатом, као и  да обавестите члана породице или другу блиску особу о свом хапшењу. Такође, имате право да захтевате преглед лекара кога сами изаберете (нарочито уколико сте претрпели било какву врсту повреда). Полиција вас може задржати до 48 сати у ком случају је дужна да вам уручи решење о задржавању, а за све преко тога одлуку доноси суд.

Уколико вам полиција одузме телефон, обавезна је да вам изда потврду о привремено одузетим предметима. Ако од вас захтевају да откријете лозинку или сами откључате уређај, никако то немојте чинити. Мада постоје ретке ситуације у којима такав захтев може бити оправдан, без претходног савета и сагласности вашег адвоката не треба да поступате по том захтеву.

Уколико вам узимају изјаву само у својству грађанина на информативном разговору, не остављајте телефон без надзора док се налазите у полицијској станици. Ако полиција инсистира да телефон оставите у другој просторији, захтевајте да телефон однесете кући или да га предате особи од поверења. Такође, обавезно тражите увид у записник и копију ваше изјаве.

Ако полиција приводи некога од људи са којима сте дошли на протест, тражите да се полицијски службеници легитимишу и питајте у коју полицијску станицу иду. Одмах по сазнању обавестите адвоката или тражите од организатора протеста контакт адвоката за пружање бесплатне правне помоћи.

Ако приметите да некога од људи са којима сте дошли на протест физички нападају, снимите инцидент телефоном, покажите особу редарској служби протеста и позовите полицију.

Важни контакти

Са собом носите папир са контактима који су кључни у случају инцидента:

Полиција: 192

Хитна помоћ: 194

Број телефона контакта за организацију протеста

Број телефона бар једне особе са којом сте дошли на протест

Број телефона бар једне блиске особе која није на протесту (члан породице, пријатељ/ица, колега/иница итд)

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси