Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  НУНС: Нетранспарентан и аљкав процес измене закона о јавном информисању и медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 12. 2024.

Извор: Бета

НУНС: Нетранспарентан и аљкав процес измене закона о јавном информисању и медијима

Независно удружење новинара Србије (НУНС) изразило је данас дубоку забринутост због начина на који Министарство информисања и телекомуникација спроводи процес измена Закона о јавном информисању и медијима.

"Овакав процес је обележен нетранспарентношћу, непримереном брзином и недостатком инклузивног дијалога, што озбиљно доводи у питање квалитет и сврху предложених решења", пише у саопштењу НУНС-а.

Подсећа се да је Европска комисија још у октобру 2023. јасно указала на низ проблема и дала конкретне препоруке за унапређење Закона, са нагласком на заштиту уређивачке независности, спречавање повратка државе у власништво над медијима и јачање механизама за очување медијског плурализма.

"И поред разумног рока, Министарство је одлучило да овај процес започне тек у децембру, што је резултирало исхитреним и површним радом Радне групе", додаје се.

НУНС је у саопштењу посебно указао на кључне проблеме медју којима је и "ограничено време за анализу и расправу" јер су, како се наводи, "предлози измена достављени члановима Радне групе прекасно, чиме је онемогућена квалитетна дискусија и сагледавање свих аспеката".

Наводи се и да се "тиме  нарушава демократичност процеса и обесмишљава учешће стручне јавности".

НУНС је додао да је, иако је предложио да рад Радне групе буде у потпуности јаван, Министарство одбило тај предлог, као и већина чланова и чланица у Радној групи, те указао да "затвореност процеса подстиче сумњу у мотиве и намере доносиоца одлука".

Упозорио је и на "недостатак стратешког приступа" односно да " кључне препоруке Европске комисије, попут заштите медијског плурализма и уређивачке независности, нису системски решене".

"Чланови 39 и 41 Закона, који дозвољавају држави посредно власништво над медијима, остају у супротности са циљевима Медијске стратегије (циљ два: Успостављено функционално, одрживо и фер медијско тржиште заштићено од политичког утицаја)", пише у саопштењу.

"Одређени предлози измена усвојени су без критичког сагледавања, уз подршку организација које се отворено приклањају Владиним интересима, а доскорашњи партнери, кредибилне новинарске и медијске организације већином нису биле део радне групе на шта смо указали на почетку самог процеса", додаје се.

НУНС је подсетио да је транспарентност, инклузивност и поштовање европских стандарда основ за доношење квалитетних законских решења и да ће, у супротном, "штетне последице лоших закона поново сносити новинари и медијски професионалци, чија су права већ угрожена".

Позвали су  Министарство  да "хитно објави" све коментаре и захтеве Европске комисије, омогући јавности увид у рад Радне групе, обезбеди довољно времена за озбиљан дијалог и расправу о предложеним изменама, као и укључивање независних експерата и представника медијске заједнице.

Подсетили су и на недавни случај са изменама Закона о јавним медијским сервисима када је, како су додали, Министарство, након два месеца интензивног рада Радне групе, наметнуло нацрт који је такође у супротности са Медијском стратегијом.

Процес је прекинут пре него што је рад на изради нацрта закона заиста завршен, што показује октроисани приступ Министарства и игнорисање демократског дијалога, додали су.Такав начин рада, како је саопштено, "подрива поверење грађана у медијску реформу уопште".

НУНС је најавио да ће  наставити да инсистира на законима који су у складу са европским стандардима и који ће обезбедити слободно, независно и одговорно новинарство у Србији.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси