Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Прислушкивани новинар: Шта год да се деси нама или некоме у мом окружењу, сматраћу државу одговорном
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 12. 2024.

Извор: Н1

Прислушкивани новинар: Шта год да се деси нама или некоме у мом окружењу, сматраћу државу одговорном

Амнести интернешенел је објавио извештај који открива како су власти у Србији преко БИА и полиције незаконито шпијунирале мобилне телефоне активиста, чланова невладиних организација и независних новинара.

Један од оних који се нашао на мети је новинар из Димитровграда Славиша Миланов који за Н1 наводи да су му у полицијској станици у Пироту инсталирали шпијунски софтвер, иако нису имали ни налог тужилаштва да се телефон прегледа, нити је дао шифру телефона. "Шта год да се деси нама или некоме у мом окружењу, сматраћу државу одговорном за то”, наглашава.

“Са колегом Петром Виденовим смо 21. фебруара кренули до Пирота. На улазу у Пирот нас зауставља саобраћајна полиција и у једном тренутку полицајац каже да ја треба да кренем у полицију станицу Пирот, како би извршили тест на психоактивне супстанце. Ја без поговора полазим са њима. На улазу у полицијску управу мени одузимају телефон, ја га искључујем и све личне ствари остављам на пријемници”, почиње причу Миланов.

Он наводи да су полицајци утврдили да је на алко-тест негативан, као и тест на психоактивне супстанце, али га и даље задржавају у полицији.

“То мени у међувремену оствара неку сумњу, чујем неке њихове разговоре. У једном тренутку питам о чему се ради јер сам негативан на тестове, претходно су рекли да ће процедура трајати 30 минута. После десет минута долазе полицајци у цивилу и одводе ме у другу станицу у Пироту ради неког предистражног поступка”, наводи.

Додаје да су га у тој станици питали “неке неформалне ствари”.

“Ту су ми уручили позив на саслушање због кривичног дела, у питању су нека лица која су тај дан када сам и ја прелазио границу се као погодило да пролазе тамо. Ја сам негирао да их познајем и да су били са мном у аутомобилу и инсистирао да се прегледају камере на граничном прелазу”, каже Миланов и додаје да су му прегледали аутомобил, што му је деловало као да се цео поступак одуговлачи.

“Када су ми вратили телефон, када сам га упалио, видео сам да су ми искључени мобилни подаци, вај-фај који увек држим укљученим. У поподневним часовима сам кренуо да се интересујем, инсталирао једну апликацију која је показала да је било активности на телефону док сам био задржан и реаговао сам, контактирао Амнести“, додаје.

Како каже, испоставило се да су сумње тачне и да је на телефону док је био задржан инсталиран шпијунски софтвер.

“То је неки нови шпијунски софтвер који је неко од наших институција – БИА или полиција развила. Ја нисам имао налог тужиластва да се прегледа телефон, нити сам дао шифру. Они су само куповали време да изврше ту радњу по мом мишљењу”, закључује Миланов.

Он је додао да је “ово само круна јер се портал на ком ради сусреће са вређањем, притисцима, етикетирањем“.

“Већина наших чланака је посвећена локалним вестима, мањинским правима. Али један део нашег тима се бави и проблемима корупције, трошењем јавних средстава”, наводи.

Додаје и да су први проблеми са локалним политичарима почели када су потписали проглас о слободи медија.

“Је л смо ми криминалци да се тај софтвер користи на нама?”, пита новинар и додаје да је то утицало на његов рад, на његову породицу и на колеге са којима ради. “Безбедност је у питању, шта год да се деси нама или некоме у мом окружењу, сматраћу државу одговорном за то”, наглашава.

Потврђује и да се осећа небезбедно, као и да су тужбе поднете, али како каже, за сада нема помака.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси