Вести
12. 12. 2024.
Институт за медије и различитости – Западни Балкан обележио десет година рада
На Међународни дан људских права, Институт за медије и различитости – Западни Балкан свечано је обележио десет година постојања, а тим поводом отворен је и Истраживачки центар који ће се бавити истраживачким радом у области медијског представљања различитости, као и обуком истраживача/ица и новинара/ки на међународном нивоу.
Десет година Института обележила је борба за деловање у промоцији поштовања различитости и активног, информисаног, учешћа младих у регионалним медијима. Од оснивања до данас, Институт је постао кључна организација за праћење говора мржње у медијима и унапређење медијске писмености, професионалног новинарства и међукултурног дијалога на Западном Балкану.
„Осећај неправде, дискриминације и угрожености се повец́ава, уместо да се смањује. Налази медијског мониторинга Мреже за извештавање о различитости управо то доказују. Било да се ради о женама, квир особама, етничким или верским мањинама, или само особама које мисле другачије – било ко може бити мета. У тим околностима, јако пуно рада је иза нас, али и испред нас, и зато нам је јако драго да се Истраживачки центар Института за медије и различитости отвара управо овде“, изјавила је извршна директорка Института за медије и различитости – Западни Балкан Ивана Јелача.
Један од кључних пројеката Истраживачког центра је развој првог мерљивог Индекса различитости у медијима (Медиа Диверситy Индеx), који ће служити као међународни критеријум за процену медијског рада у области инклузије и различитости. Наслањајући се на рад Института за медије и различитости на Западном Балкану, посебан фокус Центра стављен је управо на регион Западног Балкана. Током свечаности представљени су и први резултати истраживања Центра, између осталих и рад „Различитост у медијима: Изазови у доба алгоритама“, које су заједнички реализовали професорка Верица Рупар и Сантиаго Брачо.
Родне дезинформације у фокусу
Како Институт посебну пажњу посвећује медијском представљању жена и родних мањина, у оквиру прославе организован је и панел посвећен феномену родних дезинформација у региону. На панелу су говориле новинарка Селма Фукељ и специјалисткиње за мониторинг медија Ања Анђушић и Деспина Ковачевска, које су истакле да родне дезинформације не само да оснажују антиродне наративе, већ имају озбиљне последице у животима жена, чија се већ остварена и изборена права преиспитују медијским наративима, често подстакнутим дезинформацијама и манипулацијама.
„Родне дезинформације служе као алати за подстицање штетних наратива и говора мржње, а њихова крајња сврха је остваривање политичких циљева на штету женских права. То представља огромну претњу за активно учешће жена у јавној сфери“, изјавила је Анђушић, мониторка медија из Србије.
Панелисткиње су представиле резултате мониторинга говора мржње у медијима, који спроводи регионална Мрежа за извештавање о различитости. У оквиру глобалне кампање 16 дана активизма против насиља над женама, ова Мрежа је објавила је шест студија случаја које указују на штетне наративе о женама у регионалним медијима.
Отворена изложба о медијском представљању жена у региону
Поводом десетогодишњице, у Дорћол Платз-у отворена је и изложба која осветљава начин на који су жене приказане у медијима Западног Балкана. Изложба указује на свеприсутни сексизам и мизогинију у медијима, стереотипично приказивање жена, као и неетичко и сензационалистичко извештавање о родно заснованом насиљу, поготово у случајевима фемицида. Изложба се ослања на налазе регионалног мониторинга Мреже за извештавање о различитости, који потврђују да су штетни наративи и говор мржње према женама доминантни у медијском простору региона, са минималним разликама између држава.
Отварањем Истраживачког центра и реализацијом нових пројеката, Институт за медије и различитости наставља да унапређује медијски простор у региону и на глобалном нивоу, кроз анализу, едукацију и промоцију различитости и инклузије.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.