Вести
05. 12. 2024.
Њујоршки Комитет за заштиту новинара тражи од власти Србије безбедност за извештаче са протеста
Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ), невладина организација са седиштем у Њујорку, затражила је данас од власти у Београду да хитно предузму ефикасне кораке за осигурање безбедности новинара који извештавају са протеста у Србији.
У саопштењу који је објавио на свом сајту, Комитет је навео да тај позив властима Србије упућује после недавних физичких напада на новинаре телевизије Н1 и портала Нова.
Представник ЦПЈ за Европу Атила Монг, мађарски новинар, рекао је да ЦПЈ "поздравља брзу реакцију српских власти на недавне физичке нападе на новинаре који су пратили протесте и позива их да брзо приведу одговорне правди".
"Окружење за новинаре у Србији је све више непријатељско и морају бити предузете ефикасне мере како би новинари могли да раде свој посао без страха од застрашивања или насиља", казао је Монг.
Новинарка канала Н1 Јелена Мирковић ударена је у раме, од чега је задобила лакше повреде, а микрофон јој је избијен из руке док је 27. новембра пратила демонстрације, чији су учесници вређали њену екипу, наводи се и додаје да је камера репортера Александра Цвркотића такође ударена док је снимао сцену.
Ана Марковић, репортерка портала Нова, 22. новембра је такође физички нападнута док је извештавала са демонстрација, чији су учесници тражили одговорност за смртоносни пад надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, пише у саопштењу. Марковић је задобила лакше повреде када јој је телефон избијен из руке док је извештавала.
Независно удружење новинара Србије (НУНС) саопштило је да је у новембру повећан број претњи и напада на новинаре због непријатељске реторике представника владе и владајуће странке, подсећа ЦПЈ.
Српски новинари су у мају рекли Комитету да осећају да су све више на мети јавних званичника, провладиних медија и њихових присталица откако је популистички председник Александар Вучић убедљиво победио на парламентарним изборима прошлог децембра, наводи се.
Додаје се да је априлско истраживање НУНС-а и Универзитета у Новом Саду показало да 90 одсто новинара мисли да су власти неадекватно реаговале на претње новинарима.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.