Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Савет РЕМ-а још без чланова, о прекршајима нема ко да одлучује: Четири месеца по истеку законског рока
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 11. 2024.

Аутор: Жана Булајић Извор: Н1

Савет РЕМ-а још без чланова, о прекршајима нема ко да одлучује: Четири месеца по истеку законског рока

Србија од почетка новембра нема Савет Регулаторног тела за електронске медије. Скоро четири месеца по истеку законског рока, Одбор за културу и информисање расписао је јавни позив за избор нових чланова. До тада, о могућим прекршајима у електронским медијима, нема ко да одлучује.

Сачекала почетком новембра да прво истекне мандат Савету РЕМ-а његова председница Оливера Зекић – па поднела оставку. И тако ставила тачку на турбулетно председавање обележено како контроверзним изјавама, тако и одлукама самог Савета РЕМ-а.

Одбор за културу и информисање, овлашћен да покрене избор нових чланова пробио све законске рокове за то. Па су НУНС и медијске невладине организације због тога поднеле кривичну пријаву против председнице одбора Невене Ђурић.

„Просто се питамо да ли се користи одређени хаос који је заправо настао и да се не нека мала врата покрене овај поступак, и да се у неком року који би био кратак поново одаберу чланови Савета РЕМ-а који не би били они који то заиста заслужују да буду“, пита Раде Ђурић из НУНС-а.

То што је прекршила закон изгледа није проблем за Невену Ђурић. Седницу одбора заказала само три сата пре њеног почетка и то у дану када је у скупштинској сали дошло до туче власти и опозиције.

„Због чега се тако дуго нисмо састајали, због чега је тако дуго одлагано да се о томе расправља и у крајњем случају због чега се не поштује закон“, упитао је на седници члан одбора Зоран Лутовац из Демократске странке.

„Злонамеран је и моменат када долазимо у ситуацију да расправљамо о томе да је нешто требало да се одради много пре, а истовремено је проблем што је то одрађено и вечерас. Просто човек не зна шта је то што би било исправно да се уради, а да појединци буду задовољни“, одговорила је Невена Ђурић, председница Одбора за културу и информисање.

Проблем са РЕМ-ом видљив је и из Брисела. Подсетили су на њега и европски званичници приликом уручивања годишњег извештаја српским властима. Док из Европе подсећају да РЕМ у свом раду мора бити независан, бивши чланови овог регулаторног тела избор чланова Савета виде и као могућу припрему за предизборну кампању.

„Сигнал да треба што пре успоставити структуру путем које ће РЕМ функционисати законито, а највероватније поново у корист владајућој странци“, сматра Слободан Цвејић, бивши члан РЕМ-а.

И сам председник државе, који чак и када га британски јавни сервис суочи са проблемом слободе медија у Србији, то не признаје.

„Зато сада мењамо Регулаторно тело за електронске медије и тесно сарађујемо са ОДИХР-ом на побољшању прописа о изборном процесу и многим другим стварима“, изавио је за ББЦ Александар Вучић, предеседник Србије.

До избора девет нових чланова Савета РЕМ-а ту је само правна служба да бележи прекршаје у елекронским медијима.

„Ми већ имамо огроман проблем, велики број ствари које се заправо не решавају, а које смо очекивали да РЕМ реши, а нажалост није решавао сад још више постају још већи проблем и чекају неки проблем да се заправо реше“, наводи Раде Ђурић из НУНС-а.

Чека рецимо одлука о петој недодељеној фреквенцији, завршетак судског спора РЕМ-а са телевизијом Нова С.

Не чекају Пинк и Информер јер је међу последњим одлукама РЕМ-а одбачена пријава НУНС-а против ружичасте телевизије због сцена насиља у ријалитију. И додељена београдска фреквенција Телевизији Информер, која је осим прорежимске пропаганде постала препознатљива по вређању противника власти и независних медија и новинара.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси