Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Интервју: Далибор Бубњевић, 18 успешних година на челу листа „Зрењанин“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

22. 11. 2024.

Аутор: Редакција "Волим Зрењанин" Извор: volimzrenjanin.com

Интервју: Далибор Бубњевић, 18 успешних година на челу листа „Зрењанин“

Већ више седам деценија новинари листа „Зрењанин“ верно и објективно извештавају суграђане о дешавањима о свом граду и региону. Овај недељник је 1. новембра напунио 72 године, а њиме 18 година управља Далибор Бубњевић, главни и одговорни уредник.

За портал volimzrenjanin.com говорио је о изазовима и проблемима у данашњем новинарству, медијским притисцима, будућим плановима…

Реците нам нешто о себи, ко је Далибор Бубњевић?

„Рођен сам у Зрењанину, 1980. године. Завршио сам Зрењанинску гимназију. Потом сам дипломирао и мастерирао на Економском факултету у Београду.

Новинарством сам почео да се бавим као гимназијалац на тадашњем Радио Зрењанину, као и у Листу. Потом сам имао ауторске емисије на ТВ „Луна“ и КТВ.

На Регионалној телевизији „Сантос“ сам уређивао и водио емисију читаву деценију.

Написао сам неколико стручних књига из области економије, као и бројне научне радове у часописима. Такође, био сам запослен у очевој фирми („МБ“) и тадашњој Дирекцији за изградњу и уређење града.“

Следеће године славите друго пунолетство. Навршиће се 18. година како сте главни и одговорни уредник листа „Зрењанин“. Који период је био најтежи за бављење новинарством?

„Да није Вас, не бих се ни сетио да славим пунолетство у листу „Зрењанин“! Време брзо лети, као да је јуче била 2007. година. Тада сам постављен најпре за главног и одговорног уредника, а потом и директора НИП „Зрењанин“ АД. Никад није било лако! Највише су отежавали фактори који су ван наше контроле (на пример, економска криза, пандемија, инфлација и сл.). Чим привреда не функционише, наступају изазови за медије. Ми смо први који страдају због „мера штедње“. Политички притисци никада не ишчезавају, само мењају облик.“

Лист „Зрењанин“ се поноси титулом најтиражнијег регионалног недељника у Србији. Колико је тешко одржати ову титулу и са каквим се изазовима сусреће писано новинарство?

„Драго ми је да читаоци већ деценијама указују поверење „Зрењанину“. Реч је о изузетно великој одговорности. Трудимо се да идемо у корак са временом. Писано новинарство данас се у многоме разликује у односу на оно од пре 18 година.

Читаоци од нас очекују да имамо ексклузивније вести од електронских медија и детаљније анализе. То нису лаки задаци, зар не?! Поврх посрнућа многих колега, ми и даље настојимо да будемо непристрасни и крајње професионални. Вероватно зато нисмо миљеници политички и привредних елита.“

Какви су финансијски изазови опстанка једног локалног медија данас?

„Опасности надвладавају шансе, па се сви у бранши суочавамо са бројним проблемима. Конкретно, у Банату је све мање људи, самим тим и читалаца/пратилаца.

Број оглашивача је ограничен, будући да мултинационалне компаније најчешће нису спремне да комуницирају са локалним медијима. Недавно сам био у Аустрији, запазио сам да се неки овдашњи гиганти у државама чланицама ЕУ понашају друштвено одговорније него у Србији (рекламирају се на

локалу, финансирају спортске клубове/уметнике итд.). Стичем утисак да за многе инвеститоре, како са Запада тако и са Истока, ми имамо статус колоније.“

Ваша редакција се одлично прилагођава развоју дигитализације и онлине сфере, поред писаног издања, доступан је сајт, „Фејсбук“ и „Инстаграм“ страница. Када сте се одлучили за такав садржај и зашто је ово важно за један штампани медиј?

„Хвала на комплименту. То нам значи, јер долази од колега са великим искуством и изузетним учинком на интернету. Процес дигитализације листа „Зрењанин“ је у завршној фази. Најпре смо читаоцима омогућили претплату на ПДФ издање, што је заживело нарочито у иностранству.

Током пандемије смо увели могућност предаје помена путем сајта. Ускоро ћемо то обезбедити и даваоцима малих огласа. Трудимо се да штампано издање надопуњује дигитално. Почетком наредне године ћемо лансирати нови сајт који ће бити много атрактивнији.“

Познато је да пружате прилику власти и опозицији да се огласе у листу. На који начин успевате да направите баланс између супротних мишљења и испоштујете обе стране?

„Да смо на правом путу потврђује чињеница да су нашим извештавањем подједнако (не)задовољни како власт, тако и опозиција. Свако саопштење релевантне политичке партије објављујемо, јер јавност треба бити информисана. 

Неретко интервјуишемо опозиционе прваке. Новинарка Мирослава Малбашки у извештајима верно преноси скупштинске расправе.

Политичке (не)прилике честа су тема мојих колумни. Поносан сам на награду „Богдан Тирнанић“ коју ми је Удружење новинара Србије доделило за „Огледало недеље“.“

Лист „Зрењанин“ има доста сарадника и прати дешавања у селима и региону. Колико је тешко испратити тамошње догађаје и покрити толику територију?

„Површина Средњобанатског округа је изузетно велика. На жалост, на располагању нам је све мање ресурса. Трудимо се да сарађујемо са колегама из суседних општина који су покренули портале. Размењујемо садржаје и тиме једни другима олакшавамо пословање. Неретко смо на терену и извештамо са лица места.“

Иако многи лист своде само на читуље, то је само један сегмент новина. Како коментаришете ове прозивке и зашто је битно имати део посвећен поменима?

„Злонамерних је одувек било и биће их. Њихове злураде коментаре не одобравам, јер су најчешће последица одсуства кућног васпитања и/или посрнулог карактера. Какав је то човек који омаловажава право појединца на тугу? Помени/читуље су сведоци једног времена. Реч је о цивилизацијској тековини којом се на достојанствен начин свако може испратити, без обзира на друштвени статус, моћ или пак новац који је за живота стекао.“

Многи своје прве новинарске кораке годинама, па и деценијама праве у листу „Зрењанин“. Неки су наставили каријеру у другим медијима, други су успешни у другим професијама. Како на то гледате?

„Лист „Зрењанин“ је већ деценијама расадник изузетно талентовних новинара. Драго нам је што су код нас стицали почетна знања и искуства. Читаоци који нам верују и кадрови које смо изнедрили су наша најбоља препорука. Са свим бившим сарадницима одржавамо колегијалне односе. Неки су своје каријере наставили чак и ван граница наше земље.“

Чини се да је Зрењанинска медијска сцена преплављена „медијима“ пре свега онлине, међу којима се издваја неколицина портала, да ли их све пратите и које ваше мишљење о „онлине новинарству“?

„На жалост, ситуација је алармантна! Појединцима тзв. портали служе како би се најели и напили. Зато код њих доминирају вести о ћевапима, пицама, гиросу… Стичем утисак да их други вешто користе у форми финансијског „проточног бојлера“ по моделу „плати и носи“. Ни једни ни други нису медији, па зато и не одлазим на догађаје којима они присуствују.

Трудим се да одржим „санитарни кордон“. волимзрењанин.цом пратим, јер пружа оригинални поглед на наш регион. Указујем да је листу „Зрењанин“ једини пословно-технички партнер у области медија Ваш цењени портал!“

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси