Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  АИ замена за новинаре у пољском радију „добила отказ“ после само недељу дана
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

30. 10. 2024.

Извор: Бета/Н1

АИ замена за новинаре у пољском радију „добила отказ“ после само недељу дана

Вештачка интелигенција (АИ) као замена за отпуштене новинаре ОФФ Радија Краков „добила је отказ“ после само недељу дана због жестоких негативних реакција у јавности, иако је планирано да троје виртуелних АИ аватара воде програм за младе три месеца.

„Судбина пионира није лака. Рачунали смо да тај експеримент треба да траје најдуже три месеца. Али већ после недељу дана прикупили смо толико запажања, мишљења, предлога да смо признали да нема сврхе да се настави“, саопштио је главни уредник ОФФ Радија Краков Марћин Пулит.

Реакције на Еми, Кубу и Алекс, АИ водитеље тематских емисија на иначе музичком каналу јавног Пољског радија, намењеном младима, углавном су биле негативне, између осталог и стога што је радио претходно отпустио новинаре коју су припремали и водили програм и заменио их АИ садржајем.

Скандал је избио одмах, када је пре недељу дана емитован измишљени интервју са покојном песникињом, добитницом Нобелове награде за књижевност, Виславом Шимборском о јужнокорејској литератури где је АИ била водитељ, смислила шта би песникиња рекла, а клониран је и глас Шимборске.

Само за један дан 15.000 људи је потписало петицију против таквог скрнављења националне иконе културе претворене у ликове из Дизниленда и против отпуштања новинара само зато да их замени вештачка интелигенција. Новинар и музички критичар Матеуш Демски који је заједно са колегама добио у августу отказ упозорио је да је експеримената са утицајем на слушаоце лажним садржајима било и у доба комунистичког режима.

„Не знам да ли су јавни медији одговарајуће место за експерименте. Не знам да ли је легално и морално да се врше експерименти на људима из генерације Z. Мени то личи на друштвене експерименте из претходне епохе који су данас забрањени“, казао је Демски.

Петиција коју је покренуо Демски, упућена је Земаљском савету радиофоније и телевизије, Етичком савету за медије и јавном заштитнику грађана.

„То је опасан преседан који погађа све нас, не само новинаре. То су отшкринута врата, а можда и широм отворена капија, у свет у коме ће искусне запослене у медијима, или људе који раде у креативним гранама, заменити машине. То су истовремено врата за лажи и манипулације“, стоји у петицији.

Руководство радија саопштило је да се враћа концепту музичког радија за младе и да је постигнут циљ експеримента, јер се показало колико је области примене АИ нерегулисано, рецимо заштита лика и дела, препознавање садржаја које генерише АИ, ауторска права.

Контроверзни експеримент критиковала је и пољска Влада а министар за дигитализацију Кшиштоф Гавковски поручио је радију да иако он лично подржава АИ сматра да су ту прешли границу.

„Симбиозу човека и АИ треба добро регулисати. Усвајање закона о АИ ће нам у томе помоћи. И најважније. Масовно коришћење АИ мора да ради за људе а не против њих“, поручио је на друштвеним мрежама министар Гавковски.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси