Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Информација о активирању система „Пронађи ме“ није ексклузива
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 09. 2024.

Аутор: Ивана Крагуљ Извор: НУНС

Информација о активирању система „Пронађи ме“ није ексклузива

На сајтовима појединих медија прошле среде појавила се вест да је активиран систем „Пронађи ме“ и да се трага за деветогодишњим дететом. Министар полиције Ивица Дачић рекао је за Н1 да је у питању дезинформација и да систем није покретан. У новом Кодексу, који ускоро треба да почне да се примењује, налазе се смернице о томе како новинари треба да извештавају о несталим лицима. Важно је да све информације које се објаве у медијима буду проверене.

Према писању портала Н1 прво је на сајту Телеграфа објављена вест, а недуго затим и на сајту Ало-а.

У тексту је наведено име и презиме дечака, описан је његов изглед и како је био одевен. Поред тога, објављена је и његова фотографија.

Министар полиције Ивица Дачић убрзо је демантовао да је систем “Пронађи ме” активиран.

„Није било активирања аларма, то је дезинформација. Полиција није дала никакав аларм. Дете је пронађено и предато полицији“, казао је министар и апеловао на медије да се придржавају званичних саопштења полиције.

Након тога, вест о нестанку дечака на сајтовима Телеграфа и Ало-а је измењена, односно, обрисано је да је систем „Пронађи ме“ активиран.

Главни и одговорни уредник Телеграфа Игор Ћузовић у одговору за НУНС навео је да су новинари тог медија вест пренели из других медија. 

„У најбољој жељи да дечак В. М. буде што пре пронађен, наши новинари су, после објава у неколико других медија, направили грешку и у наслов и текст ставили да је активиран систем Пронађи ме”, појаснио је Ћузовић и додао да се редакција портала Телеграф труди да поштује смернице Кодекса новинара Србије и државне законе.

Информације о несталој особи могу се објавити без претходне дозволе, али не без претходне провере.

Нисмо успели да потврдимо одакле је потекла (дез)информација да је систем активиран. Да ли су у питању „незванична сазнања“ и анонимни извори или просто грешка новинара?

Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић каже да се таква „незванична сазнања“ без провере не смеју објављивати.

„Кад је реч о систему ’Пронађи ме’, колико разумем, он је осмишљен управо да бисмо сви сазнали да је дете нестало и заиста не разумем каква су то ‘незванична сазнања’ да је систем покренут. Као да је реч о некој ексклузивној информицији, па су само неки медији дошли до ње“, наводи генерална секретарка Савета за штампу.

„Не сумњам у добре намере колега које су то објавиле, али поновићу, не могу се, посебно не у оваквим случајевима, без провере, објављивати незванична сазнања“, додаје је она. 

Дете је врло брзо пронађено и његове фотографије у медијима који су објавили вест су замагљене, међутим, остали подаци су и даље доступни.

 

Нови Кодекс новинара и новинарки Србије који је Независно удружење новинара Србије усвојило на последњој скупштини препознаје овај проблем.

„У новом Кодексу (који ће ступити на снагу кад га усвоји и УНС) ће постојати смерница: ’У случају нестанка или отмице детета новинари, у складу са законом, могу објавити идентитет и слику детета. По престанку потребе за јасном идентификацијом, потребно је да медији одмах уклоне објављене податке и фотографије’. Дакле, тако би требало (медији, прим. аут) да поступе кад дете буде пронађено. И тако би требало да поступају и сада, без обзира што, као што сам рекла, нови кодекс још није ступио на снагу“, објашњава Новаковић.

Будући да медији преносе објаве о несталим лицима са друштвених мрежа, поставља се питање да ли је за објављивање тих информација потребна дозвола?

У Закону о јавном информисању и медијима неведено је да се информација о несталим лицима може објавити без претходног пристанка.

Гордана Новаковић додаје да се информације са друштвених мрежа свакако морају проверити пре објављивања.

 „У принципу за саџаје који су објављени на приватним профилима треба тражити сагласност да би били објављени у медијима“, каже Гордана Новаковић за НУНС. 

Како фунционише систем „Пронађи ме“

Реч је о систему обавештења о пријави нестанка малолетне особе посредством електронске комуникационе мреже, с циљем хитног предузимања мера и радњи на њеном проналажењу, пише Инсајдер. Настао је по моделу „Амбер Алерта“.

Српска верзија „Амбер Алерта“, платформа „Пронађи ме„, подразумева да, у случајевима нестале деце, објаве путем различитих медија – телевизијских и радио емисија, интернета, СМС порука, екрана на банкоматима, аутопутевима итд – могу да допру до грађана који ће запамтити лице детета и потенцијално га уочити или имати ваљане информације које полицији могу да помогну у потрази.

Уколико је у питању дете које је побегло од куће, механизам се не активира, осим у специфичним околностима.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси