Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Номиновани европски рекордери по СЛАП тужбама, међу њима и Дијана Хркаловић
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

19. 01. 2024.

Извор: Бета/Данас

Номиновани европски рекордери по СЛАП тужбама, међу њима и Дијана Хркаловић

Европска CASE коалиција (Coalition against SLAPPs in Europe) која се бори против такозваних СЛАП тужби покренула је и ове године „такмичење“ за СЛАП политичара и СЛАПдржаву године, односно за оне који имају највише тужби против медија, а међу предложенима је и Дијана Хркаловић, некадашња висока функционерка Министарства унутрашњих послова Србије.

Како су навели на друштвеној мрежи Икс (X), Дијана Хркаловић, која је осумњичена за сарадњу са организованим криминалним групама, поднела је 11 тужби против новинара и уредника КРИК-а. 

Поред ње, међу кандидатима су и италијанска премијерка Ђорђа Мелони, као и грузијски министар за интерно расељене особе Давит Патсатсиа. 

Када је реч о државама, номиноване су Хрватска, Малта и Пољска.

Хрватско новинарско друштво, навела је CASE коалиција, регистровало је 935 активних тужби против новинара у тој земљи.

Додали су да је Малта међу земљама које имају највише тужби против новинара и подсетили на убиство истраживачке новинарке Дафне Каруана Галиције (Daphne Caruana Galizia), која је била и жртва највише СЛАП тужби. 

Навели су да је међу номинованима и Пољска, земља у којој политичари подносе вишеструке тужбе против новинара о истим медијским прилозима.

Међу номинованим компанијама су ГАЗ Систем који је у пољској тужио активисте због чланка у којем се критикује одлука о изградњи ЛНГ терминала, затим осигуравајућа компанија ЛЕВ ИНС у Бугарској која је тужбом тражила пола милиона евра од медија због чланка о дуговањима осигуравача, као и аустријски СПАР, који је тужио борце за заштиту животиња. 

СЛАП тужбе (у преводу са енглеског значи „шамар“) представљају злоупотребу права и циљ им није задовољење правде него „затрпавање“ медија и активиста тужбама како би их финансијски и временски исцрпили и онемогућили да се баве својим послом.

„Циљ тужилаца није да оповргну нешто што је објављено и изречено, већ да ућуткају оне који критички иступају у јавности. А слобода говора и право на информисање су темељне вредности демократије“, објаснила је раније представница Независног друштва новинара Војводине Бранка Драговић Савић.

НДНВ је био прва организација из Србије која је приступила CASE коалицији.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси