Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Борани нису чули за Крушик, Јовањицу… Град годинама одбија захтеве СББ-а да изгради мрежу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 09. 2023.

Аутор: Петар Гајић Извор: Н1

Борани нису чули за Крушик, Јовањицу… Град годинама одбија захтеве СББ-а да изгради мрежу

Бор је град у коме опозиција оптужује локалну власт да држи грађане у незнању. Неки од становника града бакра кажу за Н1 да суженим избором телевизијских канала који су доступни, власт спречава проток информација. Градско веће Бора одбило је у последње три године више захтева компаније СББ да изгради мрежу.

Новинар Саша Трифуновић није имао могућност да у свом дому у Бору уведе кабловску мрежу коју је желео. И није задовољан избором канала које може да гледа.

„Самим тим што су у већем делу града ускраћени неки провајдери, пада у воду и чињеница да неко може да бира између овог или оног програма“, каже новинар Саша Трифуновић.

То се догађа у граду са другом највећом просечном платом у Србији. Бакра и злата има, али слободних информација је мало. Грађани се жале да је Бор у информационом и информативном запећку.

„Појави се неки пут и Бор“.

Н1: Значи, по неки пут се и Бор појави на ТВ?

„Али врло ретко. По неки пут на РТС или на Пинку“.

„Интернет је много спор. Ми у селу имамо интернет, то и кочи и тако“.

Н1: Јел имате могућност да гледате Н1 и Нову С?

„Не, не, Не. Ја сам на МТС-у“.

„Имам Тотал. И ја сам задовољан, за сада“, кажу Борани.

Компанија СББ и овде је водила правну битку за дозволу да изгради своју мрежу. Градска управа је одбацила први захтев у септембру 2021. На други захтев стигао је одговор који правно није ни могућ. Уместо прихватања или одбијања, Град Бор је издао документ у коме стоји „негативни локацијски услови“.

„Они су нас одбили, али из неког разлога у ЦЕОП-у стоји да је наш захтев усвојен. Ми смо на тај документ упутили жалбу Градском већу Бора, наводећи да не можемо да искористимо постојећу ТК канализацију јер смо се у последњих годину дана обраћали више пута Телекому и свих наших седам захтева је одбијено“, рекла је Ана Перић из правног тима СББ-а.

Завршило се тако што је СББ поднео тужбу против града Бора Управном суду.

Активисту Игора Велића не чуди такав одговор СББ-у. Он верује да градска управа ради у корист Телекома, али не само то.

„Ја мислим да је то све заправо да би се цензурисале или да би се смањила доступност информација. И када имате један тако затворени систем, који је цензурисан, где влада и аутоцензура, до објективних чињеница ми из Бора тешко долазимо“, сматра Велић.

Опозиција у Бору наводи да се становници тог града држе у незнању. Да нису чули ни да град за изградњу аква парка издваја 30 милиона евра, а камоли за афере власти на националном нивоу.

„Фрапантно би било Београђанима, можда, када би чули да мени суграђани кажу да од мене први пут чују за Крушик, Јовањицу и сличне велике афере власти. Никада нису чули за то“, наводи Ирена Живковић из борског ССП-а.

Док се нешто не промени, поједини становници Бора се сналазе. Не желе пред камере, али кажу да канале СББ-а гледају преко апликације коју Телеком блокира, али налазе начин да заобиђу ту блокаду.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси