Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинари изван система, редакције без новца
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 10. 2008.

Извор: Данас

Новинари изван система, редакције без новца

ИНФОРМИСАЊЕ


Прешево, Бујановац - Новинари на подручју Прешевске долине потпуно су изван система, без институционалне заштите. Због тога нам је неопходна подршка НУНС-а и других новинарских удружења како бисмо се боље упознали са законским оквирима у области медија и лакше остварили сарадњу са државним институцијама - наглашава Севдаил Хисени, главни уредник бујановачког недељника Перспектива, у разговору с колегама из неколико београдских редакција.
Новинари из Прешева, Бујановца и Медвеђе, иначе, окупљају се у свом неформалном новинарском удружењу Етика. Овдашњи представници медија истичу да су и у време највећих тензија између Срба и Албанаца колеге и са једне и са друге стране одлично сарађивали.

Слажу се да су, без обзира на националност, они изнад свега новинари. Белгзим Камбери, уредник месечника Корак који излази и на српском и на албанском језику под именом Хапи, објашњава да у малим срединама нема независног новинарства „због финансијских проблема“, али и да је овај позив опасан, јер се дешава да због писања о „осетљивим“ темама новинари имају проблеме и са грађанима и с „локалним моћницима“.

Дритон Салиху, главни уредник сајта пресхева.цом, једини је члан НУНС-а с подручја Прешева и Бујановца. Уређује најпосећенији сајт са око 100.000 месечних посета, који засад пласира вести само на албанском језику, а на њему ради неколико волонтера. Програми телевизијских канала у Прешеву и Бујановцу емитују се углавном на албанском језику. Поред ТВ Прешева која ради у склопу Дома културе, у овом граду постоји и приватна ТВ Алди. У Дому културе је и биоскоп који не ради већ неколико година и библиотека.

ТВ Прешево није добила фреквенцију, али ради. На питање како та телевизија ради нелегално Бељуљ Насуфи, директор Дома културе, слеже раменима и каже да се нада да ће у следећој подели око 40 локалних фреквенција „и они сигурно добити фреквенцију“. Он истиче да је библиотека богата књижним фондом, али да има само 700 чланова.

- Дом културе нема ни професионални КУД ни позориште, нити смо у последњих десет година угостили неку позоришну трупу. Надам се да ћемо, у сарадњи с Министарством културе успети да финансирамо дечји фестивал и кореографа који би овдашњу децу учио да играју - каже Насуфи.

Исуф Мемети, директор ТВ Алди, планира да до краја године отвори редакције на српском и ромском језику. Истиче да им је у Прешеву гледаност око 80 одсто. Иако ова кућа запошљава само 13 радника, Мемети каже да се нада да ће превазићи финансијске проблеме и да ће ТВ Алди „остати независна, без мешања политике“. Највише се гледа информативни програм јер су, како објашњава Мемети, људи овде „оптерећени политиком“. Он додаје да је један од највећих успеха ове телевизије снимање првог краткометражног филма у историји Прешева који ће ускоро бити приказан на филмском фестивалу на Косову. Према Меметијевим речима, најгледаније телевизије на српском језику су Б92, Фоx и РТС. У Бујановцу раде РТВ Бујановац, приватна РТВ Спектри и радио Ема.

Оливер Трајковић, директор радија Ема у којем је запослено троје људи, каже да је суочен с проблемом необразованих новинара и да у склопу ОЕБС-овог пројекта запошљава средњошколце волонтере који ће се кроз практичан рад обучавати за новинарски посао јер се, како каже, дешавало да се на конкурс за новинара „јаве особе које не знају ни да се потпишу“.


Ивана Тошовић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси