Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Неприступачни сајтови
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

20. 05. 2022.

Аутор: Катарина Томовић Извор: ФоНет

Неприступачни сајтови

Интернет сајтови и апликације нису прилагођени слепим и слабовидим особама, које зато не могу да приступе њиховој комплетој садржини, уколико немају одговарајући говорни софтвер који користи мали део те претежно младе популације, изјавио је ФоНету председник Градске организације слепих Београда Никола Ђорђевић

Због малог броја корисника говорних софтвера који читају целокупну садржину сајтова и апликација, он је указао да компаније избегавају да га развијају и унапређују, јер је намењен малом тржишту.

Ђорђевић подсећа да је законима Србије и свим међународним споразумима прописано да све апликације и сајтови морају бити прилагођени свим групама грађана, па и особама са инвалидитетом.

Како је објаснио, тај стандард приступачности подразумева да чак и фотографија мора бити обележена "alt tegom", што значи да ће говорни софтвер, када до ње дође, прочитати текст који се не види, али се налази у коду и описује ту фотографију.

То би олакшало слепим и слабовидим корисницима, јер не би морали никога да ангажују да им помажу и читају им текст са визуала, објаснио је Ђорђевић, али је указао да се такав стандард приступачности углавном не примењује.

Подсетио је и на опцију "читај ми" на појединим сајтовима и порталима, која користи младима, који су слепи или слабовиди, али и другим грађанима, а омогућава им да њихову садржину сазнају и у тонској верзији.

Упркос томе што институције још нису довољно прилагодиле своје дигиталне садржаје слепим и слабовидим особама, Ђорђевић сматра да напретка има и да је много тога до сада урађено.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси