Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Квалитетни и етично о најугроженијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 10. 2008.

Извор: Данас

Квалитетни и етично о најугроженијима

Београд - Специјална награда Медија центра и Института за отворено друштво за најбоље медијско извештавање о здрављу Рома уручена је јуче редакцијама дневних листова Данас и Дневник.
У образложењу жирија се наводи да су ова два листа, „осим текстова који третирају узроке и последице проблема ромске популације у остваривању права на здравствену заштиту, често сами покретали теме које се баве образовањем, социјалним положајем и људским правима Рома“. У име Данаса награду је примио главни и одговорни уредник Михал Рамач. 
Београд - Дневни листови Данас и Дневник издвајају се од осталих штампаних медија квалитетом извештавања, релевантним истраживачким радом, поштовањем етичких стандарда и принципа професионалног извештавања, као и активним приступом темама које су у вези с проблемима остваривања права на здравствену заштиту ромске заједнице у Србији, речено је јуче приликом свечаног уручивања Специјалне награде за најбоље медијско извештавање о здрављу Рома, коју додељује београдски Медија центар у сарадњи са Институтом за отворено друштво из Њујорка.

Жири за доделу награде, који су чинили Розалија Илић из Ромског информативног центра, Дубравка Шарановић Рацић из Министарства здравља и Момир Турудић, новинар недељника Време и прошлогодишњи добитник награде, једногласно је одлучио да овогодишњу награду равноправно поделе редакције Данаса и Дневника.
У образложењу се наводи да су се од 1. марта до 30. јула ове године Данас и Дневник најчешће бавили животом Рома, „а осим текстова који третирају узроке и последице проблема ромске популације у остваривању права на здравствену заштиту, ова два листа често су сами покретали теме које се баве образовањем, социјалним положајем и људским правима Рома“.
У име редакције Данаса награду је примио главни и одговорни уредник Михал Рамач, који се том приликом захвалио жирију што је препознао мало другачије и квалитетније обавештавање јавности о болним темама Рома у Србији и похвалио новинарку Јелену Диковић која, на сопствену иницијативу, пише о томе.
Такође, шеф београдског дописништва Дневника Драган Миливојевић примио је награду у име своје редакције и истакао да је потребно да сви раде на побољшању комплетног положаја ромске заједнице.
Розалија Илић је истакла да велики напредак представља то што је у Србији искорењена реч Циганин која је замењена „лепом речју - Ром“.
Специјална награда за извештавање додељује се у оквиру пројекта „Проблем здравља Рома и медији у Србији“, чији је циљ веће укључивање медија у примену Декаде Рома и Акционог плана Србије, као и унапређења информисања о здравственој ситуацији ромске заједнице.


Антрфиле : Бројке које опомињу


Анализа писања штампаних медија у Србији показала је да су најзаступљеније теме о Ромима биле, нажалост, у рубрици „црна хроника“ - 22 одсто, а да је социјални положај био заступљен у 14 одсто текстова. Према подацима Уницефа, 56 одсто деце ромске националности живи испод доње границе сиромаштва, а удео Рома у укупној незапослености износи 60 одсто.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси