Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Данас међународна конференција на 20. годишњицу убиства 16 радника РТС-а
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

22. 04. 2019.

Извор: УНС

Данас међународна конференција на 20. годишњицу убиства 16 радника РТС-а

Међународну конференцију „Крај некажњивости за злочине над новинарима“ организују Удружење новинара Србије (УНС) и Радио-телевизија Србије (РТС) 22. и 23. априла 2019. године, на двадесетогодишњицу НАТО бомбардовања зграде РТС-а када је убијено 16 радника те телевизије. Конференција ће бити у Дечијем културном центру у Београду (Таковска 8).

Kонференција се одржава пар недеља пошто је врх некадашње Државне безбедности осуђен за убиство Славка Ћурувије, што је прва пресуда за убиство новинара у Србији. Одржава се и у време све већих притисака на новинаре и код нас и у свету. НАТО бомбардовање РТС-а био је преседан који је отворио врата за нападе на друге медије у зонама конфликата широм света. 

Радници РТС-а нису били једине жртве рата за Косово. У мају 1999, троје кинеских новинара убијено је у бомбардовању кинеске амбасаде у Београду, а најмање 14 српских и албанских новинара су отети и убијени између 1998. и 2000. године на Косову. За ова убиства нико још није одговарао.

На отварању конференције 22. априла са почетком у 18 часова говориће новинар РТС-а који је водио вести 23. априла у 2.00 часова у време бомбардовања те телевизије Бобан Ковачевић, брат убијеног Синише Медића Мирослав, генерални директор РТС-а Драган Бујошевић и председник УНС-а Владимир Радомировић.

Првог дана конференције говориће и чланица Комисије за истраживање убистава новинара Љиљана Смајловић, заменик генералног секретара Међународне федерације новинара Џереми Дир, председник Савеза новинара Русије Владимир Соловјов, истраживачки новинар и суоснивач „The Intercept“ Џереми Скејхил, као и председник Србије Александар Вучић.

Комеморација медијским радницима који су погинули у НАТО агресији биће одржана у 20.30 часова код споменика "Зашто?".

На првом панелу другог дана конференције под називом „Ратни живот: Извештавање током НАТО бомбардовања“ говориће шеф Медија центра у Приштини 1999. и помоћник генералног директора РТС-а Миливоје Михајловић, репортерка листа „Marianne“ ’90-их и главна уредница „Causeur“ Елизабет Леви, сарадник “CNN World Report” ’90-их и репортер „Фигаро магазина“ Олег Дмитриев.

У овом панелу говореће и репортер „Фигаро магазина“ ’90-их и историчар и публициста из Париза Виктор Лупан, као и репортер руских медија за Балкан ’90-их и председник Савеза новинара Русије Владимир Соловјов. Модератор панела „Ратни живот: Извештавање током НАТО бомбардовања“  је дописник агенције „Франс Прес“ са Косова током бомбардовања и председник Центра за стратешке алтернативе Александар Митић.

Тема другог панела који ће водити уредник портала РТС-а Зоран Станојевић је „Пропаганда 1999-2019: Шта смо научили?“. На њему ће говорити председница Суда части УНС-а и уредница „Европљанина“ 1999. Љиљана Смајловић, новинар из Лозане Слободан Деспот, истраживачки новинар и суоснивач „The Intercept“ Џереми Скејхил, истраживачки новинар и уредник „Brave New Europe“ у Берлину Метју Д. Роуз, као и заменик декана Факултета за комуникације, медије и дизајн  из Москве Димитриј Шелукин.

На трећем панелу под називом „Претње и изазови за новинаре данас“ говориће новинарка у црногорском листу „Вијести“ Оливера Лакић и син убијеног новинара „Вечерњих новости“ Милана Пантића и представник МУП-а у Сталној радној групи за безбедност новинара Немања Пантић.

На овом панелу говориће у име Међународне федерације новинара Алберто Фернандез, генерални секретар Европске федерације новинара Рикардо Гутиерез, главни уредник Раша тудеј из Москве Алексеј Николов, као и координаторка Комитета за заштиту новинара (CPJ) Гулноза Саид. Модератор панела „Претње и изазови за новинаре данас“ је председник УНС-а Владимир Радомировић.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси