УНС вести
25. 08. 2009.
Међународна федерација новинара подржала УНС и позвала Владу да повуче предложене измене Закона
Председник Међународне федерације новинара Џим Бумела послао је данас писмо председнику Србије Борису Тадићу, премијеру Мирку Цветковићу, председници Скупштине Славици Ђукић Дејановић и министру културе Небојши Брадићу у којем је подржао захтев УНС-а и затражио да Влада повуче предложене измене Закона о информисању јер крше европске принципе слободе штампе.
Преведено писмо објављујемо у целости.
Ваша Екселенцијо,
Обраћам Вам се како бих изразио велику забринутост Међународне федерације новинара и његових 120 подружница, које представљају 600.000 новинара широм света, за одлуку Ваше Владе да поднесе Народној скупштини нацрт измена и допуна Закона о јавном информисању.
Забринути смо, такође, за журбу Владе Србије да се ове измене и допуне Закона усвоје на ванредној седници Скупштине, без било какве претходне јавне дебате или чак консултација са медијским удружењима, новинарима и/или стручњацима.
Придружујемо се нашој подружници, Удружењу новинара Србије, у позиву посланицима Народне скупштине Србије да одбаце ове законске предлоге. Измене и допуне Чланова 14., 16., 92., 93. и 95. очигледно нису у складу са европским стандардима или са Уставом Србије, и озбиљно би ограничиле слободу изражавања у Србији.
Сматрамо да предложене драстичне новчане казне, које би омогућиле Вашој Влади да врло брзо затвори јавна гласила, нису у складу са правним системом Србије. Ове високе новчане казне несумњиво ће наметнути огромно ограничење слободе штампе и довести до гушења медија и самоцензуре. Противимо се да регистар јавних гласила буде предмет државне контроле, као и високим новчаним казнама које су предвиђене у случају нерегистровања, што ће само водити стечају јавних гласила. Предлог о затварању јавних гласила због неликвидности у трајању од 90 неповезаних дана, ограничиће, такође, слободу штампе.
Према темељној анализи независних правних стручњака, новчане казне против издавача биле би, овим изменама и допунама Закона, веома увећане, без довољно смерница или стандарда, и оне нису у складу са са српским и међународним нормама којима се наглашава суштинска важност слободне и енергичне штампе.
Они су закључили, такође, да захтеви регистрације и новчане казне не задовољавају најважнији услов Члана 10. Европске конвенције о људским правима – да било које мере морају да буду “неопходне у демократском друштву” – и њима се не постижу циљеви које Члан 10. сматра легитимним.
Они закључују да “стварањем регистра којег ће карактерисати наметнута контрола јавних гласила и који није довољно независтан од државе, затим изостављањем било каквих смерница у вези детаља који се односе на спровођење закона и одређивање казни и не пружајући, при том, било какво уверљиво образложење за такво поступање, измене и допуне закона се неоправдано и непотребно уплићу у медијско право слободе изражавања.”
Позивамо Вашу Владу да повуче овај Предлог измена и допуна пошто они очито крше европске принципе слободе штампе.
С поштовањем,
Jim Boumelha
Председник
Међународна федерација новинара
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.