УНС вести
03. 05. 2026.
Ракочевић на обележавању Светског данa слободе медија у Грачаници: Новинари у Србији раде у контексту који подсећа на ратну зону
На данашњем обележавању Светског дана слободе медија у Грачаници председник УНС-а Живојин Ракочевић рекао је да 261 случај угрожавања новинара, колико је УНС забележио у бази прошле године, говори да смо у друштвеном контексту који се може описати као ратна зона.
“Није више проблем да извештавате, сада се питате да ли смете да се идентификујете као новинар, да носите прслук са PRESS ознакама, да изађете и кажете како изгледају две супротстављене стране”, истакао је Ракочевић.
Указао је на драматичну ситуацију на Косову и Метохији, где, како је истакао, нема ни минималног помака у истрагама убистава и нестанака 17 медијских радника - седам Срба, седам Албанаца и троје странаца.
КиМ је, навео је Ракочевић, и једина територија у Европи на којој нема штампе и на којој је забрањена штампа.
“Скоро сам разговарао са својом пријатељицом из Косовске Каменице, која је рекла да њен отац више не живи у том крају. Када сам питао зашто је и када отишао, рекла је: ‘Када више није могао да чита новине, отишао је’. То је кап која је прелила чашу и која пресуђује да ли ће неко остати на Косову и Метохији и да ли ће неко тамо живети. То су основне цивилизацијске норме”, навео је он.
Говорећи о савременим изазовима, Ракочевић је истакао да живимо у времену „плурализма пропаганди“.
“То је парадокс овог времена – или сте жртва одређене пропаганде и живите у тој пропаганди, не можете да изађете из ње, или се свесно излажете плурализму пропаганди и различитим пропагандама да бисте похватали мрвице истине и сложили их у нешто што се зове мозаик професионалног живота, нормалности”, навео је он.
Иако је стање оценио као веома тешко, Ракочевић је поручио да слобода и истина увек проналазе свој пут и истакао да су управо професионални новинари њихови најважнији чувари.
Председница Друштва новинара Косова и Метохије, Ивана Вановац је указала на економске проблеме са којима се суочавају новинари. Оценила је да је финансијска неизвесност тренутно највећи проблем са којим се суочавају српски медији на Косову и Метохији.
Она је истакла да су поједини медији, који деценијама граде кредибилитет и ауторитет у информисању српске заједнице, доведени на ивицу опстанка, уз упозорење да институционална подршка није довољна нити је распоређена у складу са реалним потребама.
Вановац је указала и на наставак дискриминаторног односа приштинских институција према српским редакцијама.
“Често нисмо позивани на догађаје, не препознају нас као релевантне изворе информисања, а и када нас позову, занемарује се законско право на превод и право да разумемо оно што нам се саопштава, да поставимо питања и добијемо одговоре”, додала је Вановац.
Важно је, навела је, да целокупна медијска заједница на Косову и Метохији покаже јединство и свест о озбиљности ситуације.

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.