УНС вести
31. 12. 2025.
Новинари о медијској 2025. години: Тешка година која је зближила новинаре
Ниске зараде, недостатак стабилних извора финансирања, хонорарни уговори, претње, притисци и физички напади са којима су се новинари најчешће суочавали док су извештавали са студентских протеста, али и новинарска признања као сатисфакција за даљи рад, обележили су, према речима наших саговорника медијску 2025. годину.
Удружење новинара Србије (УНС) разговарало је са новинарима и медијским радницима о томе шта је обележило медијску годину иза нас, са којим изазовима су се суочавали у раду, али и шта им је лепо донела прошла година када је новинарски посао у питању.
Година дубоке друштвене кризе тешка и за медије
„Година је пролетела, а суштински је била крцата догађајима. Прошлу годину обележила је нека врста вандредног стања у земљи у којој су готово сви догађаји били везани за питања владавине права и рада институција, покренута после пада надстрешнице на станици у Новом Саду. У 2025. поново смо говорили о санкцијама и нажалост, превише често о рату, као реалности или злокобној будућности“, овако је новинарка и ауторка емисије „Прави угао“ Љубица Гојгић описала прошлу медијску годину.
Гојгић је УНС-у нагласила је да је 2025. година била изазовна за медије.
„Година коју је обележио студентски покрет разоткривши дубину кризе у друштву, била је веома изазовна за медије. Новинари су се поново нашли на мети, не само вербалних увреда и претњи, него и физичких напада, што нас враћа у неке периоде из новије историје, које смо мислили да смо превазишли“, рекла је она.
На питање УНС-а шта би издвојила као лепу страну новинарског посла која јој је посебно била важна прошле године, Гојгић је одговорила да је то обележавање десетогодишњице емитовања „Правог угла“ на РТВ Војводина.
„Лепа вест за мене је била обележавање десете годишњице емитовања Правог угла на РТВ Војводине. Протекла деценија била је препуна изазова па опстанак емисије, у условима тешке медијске ситуације у Србији, и подршку колега тим поводом, сматрам успехом“, рекла је она.
Најхрабрија година у савременом новинарству
Главни уредник портала А1тв.нет из Новог Пазара Енес Радетинац нам је рекао да је за њега медијска 2025. година била радна, тешка, али по много чему једна од најхрабријих у савременом новинарству.
„Када говорим о храбрости, мислим пре свега на новинарске приче које су рађене без калкулација, са јасним фокусом на јавни интерес. Посебно су локални медији, упркос тешким околностима, показали висок ниво професионализма и објективности, чак и у ситуацијама када је то било изузетно захтевно, у моментима када су се мешали снажне емоције, бес и притисци са различитих страна“, објаснио је Радетинац.
У разговору за УНС Радетинац је истако да су изазови у новинарском раду прошле године били огромни и присутни на свим нивоима.
„Изазови су постојали на сваком пољу рада и тешко је издвојити један као најтежи или најизраженији, јер су сви били подједнако озбиљни и исцрпљујући за новинаре. Било је то окружење у којем сте истовремено морали да бринете о личној безбедности, професионалном интегритету и одговорности према јавности“, објаснио је он.
Како је рекао, изазови са којима се новинарска заједница суочавала били су „од озбиљних финансијских притисака и недостатка стабилних извора финансирања, па све до отворених претњи смрћу, прогањања, притисака од стране институција и у појединим ситуацијама, малтретирања од стране полиције“.
„Упркос свему, новинари су наставили да раде свој посао професионално и одговорно. Ова година нам је, колико год била тешка, показала колико су новинари храбри, истрајни и колико заиста представљају један од првих и најважнијих стубова демократије и здравог друштва“, нагласио је Радетинац.
Заједништво на терену
Ова година нас је посебно учврстила као редакцију. Постали смо још ближи, повезанији, емотивнији и почели смо да бринемо једни о другима на начин који ствара посебну енергију и осећај заједништва рекао је Радетинац и додао да је то утицало на њихову сарадњу са професионалним редакцијама и новинарима.
„Посебно је важно што смо као редакција на терен увек излазили заједно. Током протеста смо били једни уз друге, чували леђа једни другима и делили одговорност. Тај осећај сигурности и заједништва је непроцењив“, рекао нам је он.
Према његовим речима, награда УНС-а „Милорад Додеровић“ за допринос локалном новинарству коју је добио у новембру прошле године, дошла му је у правом тренутку.
„Ова награда ми је дала нову снагу и мотивацију. Исто важи и за признање које је наша редакција добила од Новосадске школе новинарства за професионално и објективно извештавање. И та награда је стигла у правом тренутку и додатно нас оснажила“, нагласио је Радетинац.
Мање истраживачких и аналитичких текстова, доминантан теренски рад
Уредник портала 021.rs Зоран Стрика изјавио је да је “прошла медијска година настајала са сваким километром који су прешли новинарке и новинари у Србији, пратећи бројне протесте“.
„У том осликавању било је много мучних догађаја за медијске раднике. Било је вређања, било је физичких напада. Евидентно је да су се насилници осилили и да више ни криминалци, који би у сваком иоле уређеном друштву бежали од било какве камере, немају никакав проблем да буду снимљени док чине кривично дело, јер знају да неће бити кажњени“, рекао је он.
Стрика нам је рекао да су новинарке и новинари редакције 021.rs већи део медијске 2025. године “провели на улици“.
„Усредсредили смо се на репортерски посао и то је довело до тога да имамо нешто мање истраживачких и аналитичких текстова по којима нас публика такође препознаје. Ова година је била финансијски изазовна за предузећа у различитим областима, па тако и за медије. Била је изазовна и на људском плану, заборављамо на то да новинари нису машине, да све што виде, чују, напишу, све чему сведоче, носе негде у себи и често немају развијене механизме да то процесуирају“, изјавио је.
Додао је да су рад редакције 021.rs у претходних годину дана пратила признања, како колективна, тако и појединачна.
То су лепе ствари, рекао је Стрика и додао да су се оне десиле “у моменту када је атмосфера у друштво изузетно лоша и када је положај новинара и медија у Србији изузетно неповољан, без неких јасних изгледа да би ситуација у наредном периоду могла да се побољша“.
„Све што смо живели претходних 12 месеци последица је, између осталог, атмосфере коју је власт годинама градила, а у којој постоји само искључивости и у којој нема никаквог разговора. Прихваћено је правило да "јачи-тлачи", па ће се они који су у већини осетити јачима у односу на неку новинарску екипу и неће се либити тога да им приреде непријатност и да их ометају у послу“, закључио је Стрика.
Кенешки: Прошла медијска година вратила ми је веру у људе и наду да можемо бити бољи
Медијска 2025. година, за новинарку Војнет продукције из Новог Сада Сташу Кенешки, по њеним речима, била је најизазовнија у овом веку у Србији.
„За нас који смо радили у Новом Саду била је и опасна, јер смо више него једном удисали сузавац док смо извештавали. Али било је и дирљивих тренутака као што је био дочек бициклиста из Стразбура, студената који су пешачили до Новог Сада. Та енергија са догађаја са којих смо извештавали утицала је и на све нас новинаре, сниматеље и фоторепортере“, рекла је она УНС-у.
Кенешки нам је рекла да је посебно било тешко извештавати са новосадских улица прошле године , јер су често на терену остајали без интернета.
„Велика окупљања су била изазов јер би потпуно остајали без мреже, а битно је слати редакцијама шта се дешава. Тако смо морали да снимамо, па да одлазимо даље у потрази за интернетом“, објаснила је она.
Додала је да је у природи новинарског посла да новинар буде у центру збивања, а то је често било изазовно.
„И емотивно је било тешко. Свако полагање венаца, цвећа, паљење свећа испред Железничке станице није било лако“, каже Кенешки.
Она је рекла да је извештавање са протеста у Новом Саду новинарима донело ново искуство.
„С обзиром на то да је било окупљања на више локација у граду у исто време, колеге су се сетиле да се умрежимо у Вибер групи како бисмо једни другима могли да јављамо шта се где дешава. Тако нас је ова нова ситуација и као колеге из различитих медијских кућа зближила", нагласила је Кенешки.
Њој је, како нам је рекла, прошла година била тешка и када је новинарска зарада у питању.
„Поскупљења су учинила да зараде буду још мање, тако да могу рећи да ми је 2025. једна од тежих година када су финансије у питању. На мој рад то ипак не утиче, јер се трудим да посао обављам савесно и то поштујући Кодекс новинара Србије“, рекла је она.
Додала је да се медијска заједница увек суочава са истим проблемима, а то је, “рад у било које доба дана без обзира на временске услове“.
„То је, наравно, нешто на шта смо пристали кад смо се одлучили за овај посао, али сигурно да нисмо знали да ћемо за свој рад бити мало плаћени. Дописници су у још тежем положају јер су углавном једини у свом граду, па не могу рачунати на то да су завршили посао за тај дан ако су стигли кући. По правилу су плаћени мање од колега у Београду“, истакла је она.
Ипак, Кенешки сматра ја јој је прошла медијса година вратила веру у људе и наду да можемо да будемо бољи.
Јоцић: Друштво и медији никад подељенији, у таквим околностима тешко је радити
Заменица уредника Јужних вести и спортска новинарка у овој редакцији Љубица Јоцић нам је рекла да је прошла година новинарској заједници донела бројне изазове, али и да је била другачија и тежа од претходне.
„Студентски и грађански протести били су у највећем фокусу, али су нажалост напади на новинаре и грађане били учесталији, разноврснији и бахатији. Друштво, па и медији, чини ми се, никада нису били подељенији, а у таквим околностима је тешко радити, борити се за истину и не посустати“, рекла је Јоцић.
По њеним речима један од навећих изазова за новинаре у прошлој години било је извештавање са терена.
„Највећи изазови су били на терену, током протеста и сукоба полиције и грађана. Било је ситуација када су режимски медији били иза кордона, а ми остали испред, иако се зна да је новинар на терену неко ко треба са стране да пренесе шта се дешава“, рекла је она.
Јоцић је поменула да познаје и оне који су размишљали да напусте новинарство, јер како каже, новинарски посао носи велику одговорност, али није довољно плаћен.
„Изазови нису били само физички напади, одбранити се и обезбедити заштиту, били су забележени и случајеви претњи на новинаре и хакерски напади“, додала је она.
Борба за опстанак и за фоторепортере
Фоторепортеру Ненаду Михајловићу, најтеже је било да извештава о студентским протестима у Новом Саду у 2025. години.
„Често се дешавало да морамо да будемо опремљени као да извештавамо из ратних зона. Било је тренутака када је морао да се направи избор да ли направити добру фотографију или чувати себе и опрему. Ја следим увек правило да чувам опрему и себе, а ако остане простора да се направи добра фотка направиће се“, објаснио је он.
Михајловић је рекао да је због извештавања са новосадских улица прошле године размишљао да престане да се бави новинарством.
„Посао фоторепортера је врло напет и тежак, некада је изједначен са послом физичког радника, али има доста лепих ствари у овом послу, изузимајући дешавања која су обележила прошлу годину, мислим на студентске протесте“, рекао је он.
Нађе се времена и за неке друге мање стресне теме као што је фотографисање предела Србије, нагласио је Михајловић и додао да овакве фотографије често угледају медијску сцену Србије и обоје “црнило које је завладало“.
Истакао је да му је један од лепших тренутака у професионалној каријери прошле године било признање УНС-а за фотографију „Јарослав Пап“.
„Ова награда је сатисфакција за даљи рад на медијској сцени Србије“, нагласио је он.

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.