УНС вести
14. 07. 2025.
Одговор УНС-а Одбору за културу и информисање: Примените ЗЕМ једнако према свима
Одбор за културу и информисање одбио је као неосноване коментаре Удружења новинара Србије (УНС) на Предлог извештаја за седам предлагача чланова Савета РЕМ-а. УНС је Одбору за културу и информисање послао одговор на ово изјашњење у коме је поново инсистирао да Одбор Закон о електронским медијима (ЗЕМ) примењује једнако према свима.
УНС је истакао да одговор у коме је Одбор одбио коментаре овог Удружења као неосноване указује на то да постоји суштинско неразумевање одредби ЗЕМ-а.
Осврћући се на то да је Одбор навео да Мевлуд Дудић и Сумеја Смаилагић испуњавају услове за кандидатуру јер имају радно искуство у „Гласу Ислама“ и подлистовима „Софта“ и „Талиб“, УНС је навео да Одбор меша електронске и штампане медије.
„Глас Ислама“ је, подсећа УНС, гласило Исламске заједнице, лист за веру, друштво и културу који излази једном месечно, док је подлист „Софта“ ученички лист „Гази Иса-бег“ медресе, а подлист „Талиб“ студентски лист Факултета за исламске студије.
Имајући то у виду, навео је УНС, јасно је да се ови медији не могу сматрати електронским.
“Члан 4. став 1. тачка 6. Закона о електронским медијима (ЗЕМ) одређује појам електронског медија као програма, односно целокупног програмског садржаја радија и телевизије, као и програмског садржаја доступног на захтев путем мрежа електронских комуникација”, подсећа УНС.
УНС је подестио и да је из досадашњег поступка елиминисано неколико кандидата, за које је утврђено да имају радно искуство у штампаним, али не и у електронским медијима.
“Закон мора да се примењује једнако за све. Неједнако поступање према кандидатима који се налазе у истој ситуацији у погледу радног искуства, представља дискриминацију. Одбор мора да цени испуњеност законских услова на једнак начин према свима, јер у супротном незаконито и дискриминаторски поступа”, навео је УНС.
Иначе, УНС је навео да су се примедбе на кандидатуру др Мевлуда Дудићa односиле на радно искуство, а не на углед кандидата, како је Oдбор погрешно закључио.
“УНС није оспорио углед овог кандидата већ је указао на то да је он предавач верских предмета, а да одредба члана 10. став 3 тачка 1. одређује да се стручњаком сматра лице у наставном или научноистраживачком звању које има најмање десет година радног искуства у струци, на факултетима на којима се студирају новинарство, комуникологија и медији, у областима и научним дисциплинама у вези са новинарством, комуникологијом и медијима”.
Иако је Одбор у одговору навео да је Дудић предавао комуникологију на Универзитету у Новом Пазару, УНС није пронашао тај податак увидом у интернет презентације Универзитета у Новом Пазару (https://www.dunp.np.ac.rs/nastavno-osoblje/ ), Интернационалног Универзитета у Новом Пазару (https://uninp.edu.rs/srp/ ) и Факултета за Исламске студије и листе предавача на тим факултетима (https://fis.edu.rs/).
УНС је додао и да се Одбор није изјаснио на примедбу УНС-а која се односи на то да Мухедин Фијуљанин у биографији није навео да је одлуком Владе Србије именован за в.д. директора Образовно-научног центра „Пештер”.
С обзиром на то да је Одбор за културу и информисање навео да Сумеја Смаилагић има више од 10 година радног искуства у раду у електронским медијима, УНС је подсетио да је она сама у својој биографији навела да има девет година радног искуства.
УНС је указао на то да су биографије кандидата за чланове Савета РЕМ јавно доступне на интернет презентацији Народне Скупштине Републике Србије.
Зарад законитости, транспарентности и једнакости УНС је у одговору навео да и даље инсистира да се недостаци у изјави не могу поправљати Мишљењем министарства (необавезујућим).
То је, навео је УНС, посебно важно, “имајући у виду да је на месту саветника министра некадашњи државни секретар у министарству информисања и телекомуникација, који је и кандидат за члана Савета РЕМ-а и једно од лица које је у својој изјави прикрило податке о сметњама из члана 15. ЗЕМ-а”.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.