Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  „Libertatea“– 80 година симбола припадности, слободне речи и повезаности румунске заједнице у Србији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

23. 05. 2025.

Аутор: К. Ковач Настасић Извор: УНС

„Libertatea“– 80 година симбола припадности, слободне речи и повезаности румунске заједнице у Србији

Новинско-издавачка установа „Libertatea“, као и истоимени недељник на румунском језику из Панчева, ове године, 27. маја, обележавају 80 година постојања и рада.

Са директорком НИУ „Libertatea“ Марианом Стратулат УНС је разговарао о овом значајном јубилеју, издањима ове издавачке установе, раду и изазовима са којима се сусреће недељник на румунском језику у Србији, али и његовом значају за румунску заједницу у Србији.

Како на почетку разговора истиче за УНС, јубилеј за запослене и сараднике у „Libertatei“ има дубоко симболично и емотивно значење. Он није само повод за свечаност, већ и тренутак за размишљање, сабирање, захвалност и нову одговорност.

„Осам деценија постојања значи осамдесет година непрекидног рада – упркос политичким променама, друштвеним изазовима, технолошким трансформацијама и демографским притисцима. За све запослене у НИУ „Libertatea“, то је подсетник на велику мисију коју носимо: да будемо глас румунске националне заједнице у Србији, чувари језика, културе, идентитета и истине“, истакла је она.

Овај јубилеј за њих је, каже, и потврда да вредности као што су доследност, одговорност, професионализам и љубав према писаној речи нису изгубиле значај.

„Истовремено, он је и израз колективног поноса – јер „Libertatea“ није само установа, већ простор припадности, део породичне историје многих наших читалаца, школа новинарства, платформа за младе ауторе, хроника живота у једној мултикултурној средини“, наводи Стратулат.

Свако од нас запослених данас, додала је, осећа дужност према онима који су поставили темеље ове установе, али и обавезу према будућим генерацијама – да сачувамо кредибилитет и континуитет, да отворимо врата новим формама изражавања, али без одустајања од суштине.

“У том смислу, овај јубилеј није крај једног циклуса, већ почетак нове етапе у којој настављамо да сведочимо, повезујемо и стварамо“, рекла  је Стратулат.

Она нарочито истиче понос свих чланова НИУ „Libertatea“ на континуитет – чињеницу да „Libertatea“ никада није престала да излази, чак ни у најтежим временима.

“Поносни смо на стотине новинара, писаца и сарадника који су градили ову установу, као и на улогу коју је „Libertatea”  имала у очувању румунског језика, културе и идентитета“, каже Стратулат.

Libertatea je део породичне свакодневице и симбол припадности румунске заједнице у Србији

Осим недељника „Libertatea“, ова установа издаје и бројне друге публикације на румунском језику: дечји часопис „Bucuria copiilor“ , часопис за младе „Tinerețea“, културни часопис „Lumina“, „Almanah”,  као и бројне књиге на румунском и српском језику у оквиру своје издавачке делатности.

„У овој установи ради 24 стално запослених: новинари, лектори, техничка и административна подршка. Поред тога, сарађујемо са великим бројем спољних сарадника и дописника широм Србије“, каже Мариана Стратулат за УНС.

Сајт је такође, додаје, постао неизоставан део њиховог рада – посебно за млађе читаоце и дијаспору.

“Иако штампано издање и даље има своју публику, број посета нашем сајту расте, што нам показује да смо на добром путу ка дигиталној трансформацији“, рекла је Стратулат за УНС.

Како с поносом истиче, у редакцији недељника „Libertatea” преовлађује добра енергија.

„Последњих година смо подмладили колектив, укључили нове људе, донели нове идеје и радимо у атмосфери поверења, професионалности и ентузијазма. Идемо у корак са временом, али се истовремено не одричемо онога што чини суштину наше мисије – присутности у свакодневном животу заједнице“, каже Стратулат.

Наравно, наводи, изазови постоје.

„Највећи од њих је све мањи број припадника румунске заједнице у Србији, што дугорочно може утицати и на број читалаца. Ипак, за сада успевамо да одржимо стабилан број претплатника на штампана издања свих наших публикација“, каже она.

Како објашњава, њихов модел је и даље превасходно традиционалан – људи сваког петка чекају да им поштар донесе „Libertateu”, посебно у руралним срединама.

“За многе је то постала лепа навика, па чак и ритуал. Са недељником се поистовећују, осећају га као део породичне свакодневице“, каже Стратулат.

Тренутни тираж недељника је 2.400 примерака, али, наводи,пошто је у питању породични недељник, број читалаца је знатно већи.

„Узимајући у обзир да једне новине у просеку читају три до четири члана породице, може се рећи да нас недељно чита око 10.000 људи. На то смо заиста поносни“, каже Мариана Стратулат.

За румунску заједницу у Србији, како истиче, „Libertatea”  је више од новина – она је симбол припадности, простора слободне речи и повезаности.

“Постојање „Libertateе” даје осећај стабилности и континуитета – и старијим читаоцима, који у новинама проналазе личне приче, репортаже из села и средина које познају, и млађима, који у њој налазе простор за изражавање, прве објаве, афирмацију. За многе породице, читање овог недељника представља традицију која се преноси генерацијама. Управо у томе је њена снага“, каже Мариана Стратулат.

Она није само хроника догађаја, појашњава, већ и документ времена, сведочанство културног, друштвеног и духовног живота Румуна у Србији.

“Њено постојање има дубоку симболичку вредност – она је живи доказ да један народ, ма колико бројчанo мали, може да сачува свој језик, свој идентитет и своју културну посебност у вишенационалној заједници“, рекла је Стратулат за УНС.

Активности НИУ „Libertatea”, подсећа, финансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, „али такође реализујемо и пројекте које подржава Министарство културе Републике Србије“.

„Путем пројеката Департмана за Румуне ван граница Румуније, добили смо штампарију, што нам је додатно олакшало посао,  а сајт за сада функционише као бесплатна платформа, без комерцијализације“, објашњава Стратулат.

Јубилеј ће бити обележен од 25. до 27. маjа догађајима у Панчеву и Вршцу

Директорка НИУ „Libertatea“  каже да ће јубилеј куће свечано обележити у периоду од 25. до 27. маја 2025. године, у Панчеву и Вршцу, кроз културне и професионалне догађаје - научни симпозијум, свечани концерт, изложбу посвећену историји установе, промоције књига, као и дружење са бившим и садашњим сарадницима и пријатељима „Libertatee“.

У оквиру програма, значајно место, додаје, заузима и јубиларни концерт „Libertatea 80”, који ће бити одржан у недељу, 25. маја 2025. године, у сали Народног позоришта „Стерија” у Вршцу.

„Овај културно-уметнички догађај почиње у 18 часова отварањем ретроспективне изложбе 'Libertatea 80', након чега ће бити приказан документарни филм посвећен осам деценија рада НИУ „Libertatea”, у продукцији Радио-телевизије Војводине – редакције на румунском језику. Од 19 сати, уследиће свечани фолклорни концерт у извођењу Оркестра Националног савета румунске националне мањине, дечјег хора Румуна, вокалних и инструменталних солиста из Србије и Румуније“, најављује Стратулат.

Специјални гости вечери биће Николета Војка, легенда банатске песме, из Темишвара,  Адријан Калин Боба, оперски певач Националне опере у Темишвару и Јонел Куђија, глумац Народног позоришта „Стерија“ из Вршца.

„Концерт је замишљен као свечано вече посвећено култури, традицији и пријатељству, у знак захвалности свима који препознају значај трајања једне мањинске установе посвећене речима, музици и идентитету“, каже Мариана Стратулат.

У оквиру обележавања јубилеја биће организован и научни симпозијум под насловом „Libertatea – 80 година у служби румунске речи: меморија, идентитет и континуитет“.

Симпозијум ће бити одржан у понедељак, 26. маја 2025. године, у просторијама НИУ „Libertatea” у Панчеву, са почетком у 10 сати.

„Овај скуп ће окупити лингвисте, историчаре, публицисте и новинаре из Србије, Румуније и других земаља, који ће својим излагањима допринети сагледавању улоге коју је „Libertatea” имала и има у очувању језичког и културног идентитета румунске заједнице. Радови са симпозијума биће објављени у посебном зборнику“, каже Стратулат.

Централни догађај обележавања јубилеја, истиче, биће свечана академија, која ће бити одржана у уторак, 27. маја 2025. године, са почетком у 11 сати, у свечаној сали Градске управе Града Панчева.

Програм ће обухватити обраћања гостију, пројекцију документарног филма посвећеног јубилеју, као и ретроспективну изложбу „Libertatea 80”, која ће визуелно представити најважније моменте из историје институције.

Након званичног дела програма, у просторијама редакције ће се одржати и манифестација „Једна издавачка година у једном дану”, традиционални приказ издавачке продукције ове установе.

Овом приликом, објашњава Стратулат,  биће додељена престижна награда „Књига године”, намењена најзначајнијем издању у претходном издавачком циклусу.

Уметнички део манифестације употпуниће изложба слика познатог уметника Виорела Николајевића, дугогодишњег сарадника и пријатеља „ Libertatee”, чија дела надахнуто сведоче о простору, светлости и духовности Баната.

„На овај начин желимо да симболично заокружимо празник писане речи, културе и стваралаштва, у духу трајних вредности које наша установа негује већ осам деценија“, рекла је Стратулат за УНС.

 

 

 

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси