Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Регионално истраживање УНС-а: Близу осамдесет одсто младих новинара је бар некад користило ВИ, половина није упозната са њеним утицајем на ауторска права
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

08. 04. 2025.

Извор: УНС

Регионално истраживање УНС-а: Близу осамдесет одсто младих новинара је бар некад користило ВИ, половина није упозната са њеним утицајем на ауторска права

Регионално истраживање о примени вештачке интелгенције (ВИ) у новинарству које је Удружење новинара Србије (УНС) спровело заједно са Центром за развој омладинског активизма (ЦРОА) из Сарајева, Медија центром из Чаглавице и Албанским центром за квалитетно новинарство из Тиране (ACQJ) показало је да је 78,3 одсто испитаника бар некад користило вештачку интелигенцију.

У овом истраживању о употреби ВИ у новинарству учествовало је 493 младих новинара, студената новинарства и средњошколаца заинтересованих за новинарство. Од тога је 174 испитаника било из Србије, 127 из Босне и Херцеговине, 125 из Албаније и 67 са Косова*.

Иако се велики проценат испитаника изјаснио користи ВИ у раду, чак 43,3 одсто њих је навело да то чини једном месечно или ређе, показало је ово истраживање.

Свакодневно ВИ користи само 10 одсто испитаника, док 25 одсто испитаника то чини неколико пута недељно.  Резултати, дакле, показују да је вештачка интелигенција присутна у професионалним окружењима, али да још увек није постала неизоставан алат за већину.

Графикон 1: Учесталост примене ВИ алата у раду и образовању

 

Већина новинара и медијских професионалаца сматра да њихово знање о ВИ није ни ниско ни високо, већ просечно или добро. Тако је највећи проценат испитаника своје знање о примени ВИ у новинарству оценио као просечно (35,6 одсто) или добро (30,1 одсто).

Утицај ВИ на ауторска права непознат половини испитаника

Половина испитаника није упознато са ризицима које вештачка интелигенција носи када су у питању ауторска права (50,3 одсто испитаника), док је 41,4 одсто помало упознато да овим ризицима. Само 8,4 одсто анкетираних навело је да је врло упознато са утицајем вештачке интелигенције на ауторска права.

Колико сте упознати са утицајем ВИ алата на ауторска права?

Нисам упознат/а

Помало сам упознат/а

Врло сам упознат/а

50.3%

41.3%

8.4%

Табела 1: Упознатост са утицајем на ауторска права


Највећи проценат испитаника (42,4 одсто) сматра да садржај који је настао уз помоћ вештачке интелигенције није ауторско дело или да само делимично представља оригиналну ауторску творевину (39 одсто).

И новинари и студенти новинарства у великој мери одбацују идеју да садржај који је генерисала вештачка интелигенција може бити у потпуности оригинално дело.

 

Да ли сматрате да је производ који се креира уз помоћ ВИ алата ауторско дело?

Да, у потпуности

Да, делимично

Не, није ауторско дело

Немам мишљење

8.4%

39%

42.4%

10.2%

 

Међу испитаницима са ниском технолошком писменошћу, 60 одсто њих верује да новинарски садржај генерисан помоћу ВИ није ауторско дело, док 44,1 одсто испитаника са високом технолошком писменошћу дели исто мишљење.

Јасни регулаторни оквири као искорак ка одговорној употреби ВИ алата

Највећи проценат испитаника (40 одсто) навео је да је за примену ВИ у складу са етичким и професионалним стандардима најважније успоставити јасне регулаторне оквире. Друга најприхватљивија решења за испитанике су успостављање прецизних етичких смерница за примену вештачке интелигенције (за шта се определило 24,3 одсто испитаника) и обавезне обуке корисника за њихову употребу (21,4 одсто).

Велики број испитаника изражава жељу за додатном обуком о АИ, посебно у областима анализе података, етике и борбе против дезинформација. Ово указује на потребу за структурираним едукативним програмима који би новинарима помогли да АИ користе ефикасно и одговорно.

Утицај ВИ на новинарство није ни изразито позитиван ни изразито негативан

Већина испитаника оценила је утицај ВИ на новинарство као неутралан (44,1 одсто), док је 20,3 одсто испитаника оценило утицај ВИ као позитиван, а 16,1 одсто као негативан. Испитаници који су утицај оценили као неутралан сматрали су да је ВИ на новинарство истовремено утиче позитивно и негативно. С друге стране, 14,5 одсто навело је да нема мишљење о овој теми. Мишљења о драстичном утицају ВИ на новинарство имало је само 5 одсто испитаника - од којих је 2,7 одсто утицај ВИ на новинарство оценило као јако негативан, а 2,3 одсто  као јако позитиван.

Графикон 2: Процена утицаја ВИ на новинарство

Када се упореде испитаници са различитим нивоима технолошке писмености, разлика у процени утицаја ВИ на новинарство је јасно уочљива. Међу испитаницима са ниском технолошком писменошћу, 30 одсто њих верује да ВИ има веома негативан утицај, док само 2,3 одсто испитаника са високом технолошком писменошћу дели то мишљење. Испитаници са високом технолошком писменошћу чешће оцењују утицај ВИ као неутралан (44,4 одсто) или позитиван (21,1 одсто).

Када се процене утицаја ВИ на новинарства сумирају, већина испитаника сматра да алати вештачке интелигенције могу само делимично унапредити квалитет новинарског рада (47,8 одсто)

 

Да ли мислите да ВИ алати могу да унапреде квалитет рада?

Да, мислим да значајно могу унапредити квалитет новинарског рада

Да, сматрам да делимично могу унапредити квалитет новинарског рада

Не, мислим да не могу унапредити квалитет новинарског рада

Не, не само да не могу повећати квалитет новинарског рада већ га могу и умањити

Нисам сигуран/на

                17           %

47.8%

12.6%

9.5%

13%

Табела 3: Значај ВИ алата за унапређење квалитета новинарског рада

 

Новинари (21,1 одсто њих) у већој мери верују у могућност вештачке интелигенције да унапреди новинарство у односу на студенте новинарства (8,2 одсто) и средњошколце, који потенцијал ВИ алата у овом домену уопште не виде.

Цео извештај о истраживању можете преузети у прилогу.

 

 

 

 

 

 

Овај текст настао је у оквиру пројекта "Како користити вештачку интелигенцију у медијима", који је подржан од стране Western Balkans Fund-а и Европске уније.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси