Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Дневни лист „Политика“ штампа АПМ принт, „Политика штампарија“ престаје са радом?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

07. 02. 2025.

Аутор: К. Ковач Настасић Извор: УНС

Дневни лист „Политика“ штампа АПМ принт, „Политика штампарија“ престаје са радом?

„Штампа: АПМ принт“, пише у импресуму данашње „Политике“. Најстарији дневни лист на Балкану, осим што се више не штампа у истоименој штампарији, од јуче има и нови, већи формат од свог препознатљивог. „Политика штампарија“ има папира за још који дан, након чега ће престати са радом, сазнаје УНС.

Одлазак у историју

„Обавештавамо вас да због техничких проблема са машинама и опремом као и недостаком репроматеријала (папира, боја, плоча) Политика штампарија д.о.о. престаје са радом 5. 2. 2025. године“, пише у писму које је једном локалном листу који је до пре два дана штампан овде, стигло у понедељак, 3. фебруара, а у које је УНС имао увид.

Колега који је желео да остане анониман, а чији је лист последњих година штампан у „Политици“, каже да је кратак рок који су издавачи добили да се снађу био шок и „врло непријатно изненађење“.

„Од понедељка до среде смо практично дан и ноћ били у редакцији и бринули хоћемо ли успети на време да се снађемо. Срећом, јесмо“, рекао је он.

Са друге стране, оно што се може видети јесте да су додатак „ТВ ревија“, који је данас изашао уз „Политику“ штампали „Политика штампарија д.о.о.“ и Политика АД.

По информацијама до којих је дошао УНС, и „Спортски журнал“ је штампан у „Политика штампарији“.

„Штампарија још увек није потпуно угашена. Можда има папира за још који дан. Није угашена, али ће бити за неколико дана“, рекао је УНС-у извор из штампарије који је желео да остане анониман.

Нови власник „Политике“ Бобан Рајић за УНС каже да штампарија ради.

„Штампарија није угашена. Ми смо сада приватно предузеће и то где ћемо штампати лист 'Политика' је искључиво наша одлука, у складу са тим где будемо добили најбоље услове“, рекао је Рајић.

На питање због чега је лист „Политика“ променио формат, Рајић је рекао да је и у овом случају слободан избор компаније у којем ће формату излазити лист.

Подсетимо, како је крајем јануара писао портал Е-капија, „Политика“ ће формат променити јер „штампарија у којој ће се Политика убудуће штампати, не подржава њен тренутни формат“.

На даља питања УНС-а, као што су судбина запослених у штампарији и који се то листови и даље штампају у „Политици“ уколико није престала с радом, Рајић данас није желео да одговори.

Ни генерални директор штампарије „Политика“ Александар Илић није желео да одговори на питања УНС-а.

„Мораћете о томе да разговарате са власником“, рекао је Илић УНС-у.

Сви национални листови у АПМ принту

Фирма АПМ принт из Београда данас штампа све националне листове.

До тренутка објављивања овог текста, из ове фирме УНС није добио одговор на питање да ли су од среде и остале, локалне новине, из штампарије „Политика“ прешле код њих.   

Подсетимо, Портал Е-капија писао је раније да ће се „'Политика' од марта штампати у другој штампарији, јер ће 'Политикина' штампарија у Крњачи бити угашена“, шту су, како је наведено у тексту, на друштвеним мрежама тада објавили поједини запослени у компанији „Политика новине и магазини“.

Према незваничним информацијама, навела је тада Е-капија, без посла у штампарији ће остати око 60 запослених.

Формат и заглавље

Дневни лист „Политика“ имао је препознатљив формат и изглед насловне стране више од века.

Пре јучерашње промене формата, изглед главе листа мењан је 2007. године, када је тадашњи Управни одбор „Политике новине и магазини“  одлучио да уклони правоугаоник из десног угла, а ознаку „Политика“ из левог угла померио на средину главе листа.

Апелациони суд 2019. године донео је пресуду којом је наложио „Политици“ да, под претњом забране штампања и новчаном казном, врати изглед главе листа какав је био пре промене  и навео да је издавач променама „повредио ауторска права оснивача овог листа Владислава Ф. Рибникара“.

То до данас није урађено.

У пресуди се наводи да је издавач „неовлашћено изменио“ главу листа „Политика“ тако што је назив тог листа поставио по средини насловне стране, у називу новина изменио слово „Л“, додавши му на левом горњем углу „квачицу каква је постојала само на слову "А".

Изменом изгледа главе листа, издавач је повредио ауторска права оснивача овог листа Владислава Ф. Рибникара који је „лично нацртао, направио и обликовао осам слова заглавља“, наводи се у пресуди.

Суд додаје да је та медијска кућа уз то „неовлашћено избацила, односно избрисала правоугаоник и текст у том правоугаонику, који је поставио Владислав Сл. Рибникар“.

„Политика“ од краја јануара у потпуном власништву бизнисмена из Вучака код Смедерева 

Дневни лист „Политика“ од краја јануара ове године у стопостотном је власништву фирме МЕДИА 026 ДОО ВУЧАК, бизнисмена из Вучака код Смедерева Бобана Рајића. 

Ова трансакција, писао је раније УНС, је дан уочи 121. рођендана „Политике“ уписана у АПР-у, у којем је до те промене половину власништва имала фирма Бобана Рајића, а остатак држава преко Акционарског друштва за новинско-издавачку и графичку делатност "Политика", које је претежно у јавној својини.

Тако је завршена приватизација дневног листа „Политика“,  упркос противљењу медијске и културне заједнице, која се залагала да сувласник најугледнијег дневног листа на Балкану буде фондација чији оснивачи би били новинари „Политике“ и Матица српска, која је подржала овај предлог.

Удружење новинара Србије (УНС) на последњој јавној расправи о Нацрту закона о јавном информисању и медијима, одржаној у Новом Саду 2023. године, предложило је да власништво државе у дневном листу "Политика" пређе на фондацију, како би били очувани интегритет и традиција најстаријег дневног листа на Балкану.

Иначе, петиција „Сачувајмо Политику“ коју је 2016. године на сајту peticije24.com покренуо редитељ Александар Мандић у прва три дана сакупила је 1000 потписа. Иницијативу да лист „Политика“ буде проглашен јавним добром подржао је УНС, као и  бројне личности из јавног, културног и политичког живота Србије.

Ове дневне новине први пут су се појавиле на београдским улицама 25. јануара 1904. године.

Владислав Рибникар, оснивач и одговорни уредник, када је подносио пријаву властима навео је да ће новине бити политичке и независне.

У својој дугогодишњој историји „Политика” је два пута прекидала излажење, за врeме Првог светског рата од 1914. до 1919. године, а други пут за време Другог светског рата од априла 1941. до октобра 1944. године.

Иначе, фирма бизнисмена Бобана Рајића је од 2019. године власник некада најтиражнијих српских дневних новина „Вечерњих новости“.

 

Коментари (1)

Остави коментар
пет

07.02.

2025.

Божидар Анђелковић [нерегистровани] у 22:38

Директори

Једна ствар је, ипак, остала нејасна. Бобан Рајић је сада власник „Политике". Због чега се у импресуму име директорке Мире Глишић Симић налази испред његовог имена?

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси