Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Апелациони суд: Одлука Управног одбора Друштва новинара Војводине о разрешењу дужности Жељка Савића ништавна
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

06. 02. 2025.

Аутор: К. К. Н. Извор: УНС

Апелациони суд: Одлука Управног одбора Друштва новинара Војводине о разрешењу дужности Жељка Савића ништавна

Апелациони суд у Новом Саду потврдио је почетком децембра прошле године пресуду Основног суда да је одлука Управног одбора Друштва новинара Војводине (ДНВ) из октобра 2020. године, да разреши дужности члана овог тела Жељка Савића, ништавна и не производи дејство.

Суд је наложио Друштву новинара Војводине да Савићу накнади трошкове парничног поступка у износу од 17.300 динара са законском затезном каматом од извршности пресуде до исплате, а у року од 8 дана под претњом извршења.

Како је, између осталог, наведено у пресуди, Статутом ДНВ-а предвиђено је да чланове Управног одбора може разрешити Скупштина Друштва, али не и Управни одбор.

Жељко Савић био је потпредседник Управног одбора ДНВ-а и, уз председника Петра Кочића, један од овлашћених за заступање овог Друштва. Управни одбор Друштва, на седници одржаној 7. октобра 2020. године, донео је одлуку о о разрешењу дужности Савића „због неодговорног запостављања поверених му дужности“.

Одлуком је тада одређено да се до коначног решења Скупштине ДНВ-а Савићу суспендује право заступања, потписа и коришћење печата на свим документима ДНВ-а, те да ова одлука ступа на снагу даном доношења.

Одлуку је потписао Петар Кочић, иначе, и тренутни председник овог Друштва и кандидат за члана Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

Жељко Савић 6. новембра 2020. године поднео је тужбу Основном суду у Новом Саду, наводећи да је, „након што је надлежним органима пријавио незаконитости у поступању чланова удружења и то законског заступника Петра Кочића и чланова Јелене Допуђ и Младена Булута, изложен својеврсном прогону од стране наведених лица, на начин да му је забрањен рад у Удружењу, да му се суспендује право на заступање и коришћење печата, уз изношење разних неистинитих тврдњи о њему“.

Како се наводи и у пресуди Апелационог суда, Решењем Агенције за привредне регистре од 27.11.2020. године, усвојена је регистрациона пријава и у Регистру удружења регистрована је промена података заступника, тако да је из Регистра брисан Жељко Савић и стављена забелешка да се у Регистар удружења уписује Одлука Управног одбора од 7.10.2020. године којом се Савић разрешава дужности.

Апелациони суд навео је да је првостепени суд правилно закључио да је одлука Управног одбора  ДНВ-а „донета супротно Статуту овог Друштва јер је није донела Скупштина Друштва која је највиши орган Друштва и која је овлашћена и надлежна да одлучује о избору и именовању сталних органа и привремених тела, тиме и чланова Управног одбора“.

Суд је даље навео да су задаци Управног одбора побројани у члану 30 Статута и да не предвиђају могућност разрешења тог органа.

ДНВ је у жалби на првостепену пресуду навео и да је „Статутом предвиђено да УО врши скупштинску надлежност између две седнице“, на шта је Апелациони суд одговорио у пресуди да је ова тврдња „неоснована јер то Статутом, ни приложеним списима предмета, није прописано“.

Суд је навео и да у овом поступку није одлучивано и нису од значаја разлози разрешења Савића, због којих је УО ДНВ и донео спорну одлуку, те да је суд одлучивао искључивао о ништваности одлуке, из разлога што Статут не предвиђа другачији поступак разрешења лица овлашћеног за заступање удружења, те да је за то овлашћена једино Скупштина.

Шта се дешавало након судски оспорене одлуке УО ДНВ-а

Након доношења спорне одлуке Управног одбора ДНВ-а, део чланова овог Друштва, одржао је 11. октобра 2020. године у Сремским Карловцима Ванредну Скупштину ДНВ-а на којој је тадашњи (и тренутни) председник Петар Кочић разрешен „са функција за заступање удружења“, те му је био „забрањен даљи рад са печатом Друштва новинара Војводине и располагање имовином“. Како стоји у Решењу у који је УНС имао увид, ову одлуку потписали су Жељко Савић и председавајући Ванредне Скупштине Жарко Димић. 

Са друге стране, само три дана након тога, са делом руководства које је пре тога донео одлуку о разрешењу Савића из Управног одбора ДНВ-а, Петар Кочић је 14. 11. 20220. године организовао другу Скупштину.

На овој Скупштини донета је, наводи се и у АПР-у, „одлука којом се Жељко Савић смењује са дужности члана Управног одбора ДНВ-а и поништавају му се права овлашћеног заступника, потписа и употребе печата на свим документима Друштва новинара Војводине“.

Званично Решење о упису ове забележбе,  АПР је донео 30.12.2020. године. 

И Жељко Савић и Петар Кочић у изјавама за УНС и данас тврде да Скупштина оне друге стране није била организована у складу са Статутом.

Савић: Пресуда је велика победа

Жељко Савић, коментаришући пресуду Апелационог суда, за УНС каже да је „ова пресуда велика победа већинског дела чланства ДНВ-а, које је мени дало подршку на Скупштинама Друштва новинара Војводине, почев од 2018. године, а затим и свим кризним ситуацијама од 2020. до 2025. године“.

„Она је потврдила да је Скупштина ДНВ одржана у Сремским карловцима у потпуности била у праву када је 11. октобра 2020. године разрешила дужности Петра Кочића, Младена Булута и део руководства чланова УО ДНВ због основане сумње да су починили разне злоупотребе с новцем ДНВ и да су доносили незаконите (нестатутарне одлуке)“, рекао је Савић за УНС.

Он истиче да је одлука о његовом разрешењу као члана УО, коју је суд сада поништио, „уследила као реакција на његову пријаву Петра Кочића надлежним органима за злоупотребе трошења новца ДНВ и давање лажних информација државним органима“.

„Потврдом издатом 28. јануара 2020. године, тврдио је да ово удружење има више од 500 чланова, што није истина, ни близу. Захваљујући тим потврдама надлежни су му омогућавали да остварује права репрезентативног Удружења, и тако се нашао у прилици да одлучује о важним питањима у медијима“, рекао је Савић.

Он истиче да део чланства ДНВ-а које, како каже, он заступа, „сматрају да Петар Кочић, Младен Булут и још неколицина из Управног одбора ДНВ од 11. октобра 2020. године све одлуке, скупштине, предлоге, пријаве, и друге активности раде незаконито јер су званично искључени из Удружења, одузета су им сва права коришћења печата и заступања“.

„Желим да истакнем да су чланови ДНВ које ја заступам, претрпели разне увреде, претње, уцене, политички притисак, неки су изгубили посао, само зато што траже да се ради по закону, а закон и држава нас не штите довољно. Четири године чекамо ову пресуду“, рекао је Савић.

Он је за УНС навео да је „у Основном јавном тужилаштву у Новом Саду више кривичних пријава против Петра Кочића и Младена Булута које су пријавили чланови Друштва новинара Војводине“.

„Једна од пријава односи се на фалсификовање докумената, одржавање лажних скупштина, као и плагирање печата“, каже Савић.

На питање како ће се ова пресуда одразити за даљи рад ДНВ-а, Савић је рекао да ће, „уколико АПР изврши промену по судској одлуци, имати законско право да закажем Скупштину ДНВ, и чланови Друштва новинара Војводине ће одлучивати о даљој судбини ове организације“.

„Једна од иницијатива о којој се разговарало, која је доста подржана у чланству, је да се ова организација угаси, јер више не служи новинарској професији и циљевима ДНВ због којих је регистрована. Напротив, постала је синоним за корупцију и разне злоупотребе у медијима, захваљујући лицима који тренутно управљају овом организацијом и који се богате преко исте“, каже он.

Петар Кочић: Пресуда ништа не значи јер је Скупштина ДНВ-а потврдила одлуку Управног одбора

„Нема шта овде да се коментарише. У одлуци УО стоје две ствари, једна од њих је да се Савић разрешава чланства у УО до коначне одлуке Скупштине, а Скупштина је накнадно потврдила ту одлуку. Са друге стране, позивајући се на Закон о удружењима, у којем се наводи да је законски заступник дужан да поступа у складу са одлукама управног органа, одлуком УО му је суспендовано право на заступање и потписивање“, каже Кочић.

„Одлука Апелационог суда само значи да је потврђено да је Савић био у праву када је реч о одлуци Управног одбора и да ми треба да платимо 17.300 динара судских трошкова. Али, Скупштина је накнадно одлучила како је одлучила, односно потврдила је ту одлуку, у складу са Статутом“, каже Кочић.

Коментаришући Скупштину ДНВ-а у Сремским Карловцима на којој су , Младен Булут и део руководства чланова УО ДНВ разрешени дужности, Кочић каже да је она „била нелегална и није била сазвана у складу са Статутом“.

На питање хоће ли након пресуде бити промена у АПР-у Кочић истиче да неће јер је, поновио је, Скупштина ДНВ-а накнадно потврдила одлуку Управног одбора.

Када је реч о кривичним поступцима за које Савић тврди да се воде против Кочића, он истиче „да се против њега не води никакав кривични поступак“.

„О покретању кривичног поступка одлучује суд, а све остало је, што се тужилаштва тиче, прикупљање података. Док тужилаштво не поднесе тужбени предлог и док судија у претходном поступку не прихвати тај предлог, кривични поступак се не води. А то се није десило“, каже Кочић.

„Дакле, ни против ДНВ-а, ни против мене лично се у овом тренутку не води никакав кривични поступак“, рекао је Кочић и истакао да „врло лако може да се деси тужба за изношење ових неистина“.

Колико ДНВ има чланова?

Председник ДНВ-а Петар Кочић тренутно је кандидат овог Друштва за члана Савета Регулаторног тела за електронске медије.

Како каже „ово Друштво за прошлу годину има 306 чланова са плаћеном чланарином и око 40 чланова, добитника награда ДНВ-а који, како је навео, немају обавезу плаћања чланарине“.

„То смо и написали званично у оквиру конкурса за чланове Савета РЕМ-а“, каже Кочић.

По садашњем Закону о електронским медијима да би било овлашћени предлагач за чланове Савета РЕМ-а новинарско удружење мора имати најмање 300 чланова.

Иначе, Петар Кочић је у току претходног конкурса за чланове Савета РЕМ-а, 28.1.2020. године, Одбору за културу и информисање Народне Скупштине 2020. године упутио потврду да „ДНВ има више од 500 чланова“, што је тада, по Закону о електронским медијима, био услов да ово удружење буде овлашћени предлагач кандидата за чланове Савета РЕМ-а.

Док Савић тврди да је ова „нетачна информација“ била разлог и почетак проблема у овом Друштву, Кочић и даље тврди да је ДНВ тада имао више од 500 чланова, тачније, њих 525.

Увидом у списак плаћених чланарина за период јануар – јул 2020. године, у који је УНС имао увид, види се да је ДНВ у првој половини те године имао свега 60 плаћених чланарина.  

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси