УНС вести
23. 01. 2025.
УНС: МИТ да повуче Нацрт закона о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима
Удружење новинара Србије (УНС) је у примедбама на Нацрт закона о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима навело да тражи повлачење овoг Нацрта на дораду или продужење јавне расправе.
Део чланова Радне групе који је радио на изменама Закона, како је УНС навео у примедбама, није био званично обавештен да ће састанак који је одржан у Министарству информисања и телекомуникација почетком децембра, бити и последњи. Члановима Радне групе није достављен нацрт измена и допуна које ће бити предмет изјашњавања, иако су одступале од последње радне верзије.
УНС додаје и да чланови Радне групе и њихови предлагачи нису били благовремено упознати ни са текстом нацрта који је стављен на гласање, као и да није познато о чијем нацрту су се чланови радне групе изјашњавали.
„Отуда су се чланови Радне групе изјашњавали о нацрту који није резултат њиховог рада који је трајао два месеца, а усвојени текст је члановима био доступан тек кад је објављен на сајту МИТ-а“, истиче УНС.
У примедбама УНС-а наведено је и да је понуђени предлог козметичке а не суштинске природе, јер није решено финансирање медијских сервиса.
„То је неопходан предуслов њихове суштинске независности и поступања у интересу јавности, због чега су и основани. Извесна побољшања су постигнута али није у целости одговорено захтевима из Медијске стратегије“, додаје Удружење.
Нацртом измена и допуна није обухваћена измена члана 37. Закона о јавним медијским сервисима који одређује њихово финансирање иако је Радна група највише времена посветила овој теми. Два предлога формулисана у току расправе нису се нашла на разматрању на последњем састанку Радне групе, када је саопштено да измена неће бити.
„Истичемо да је УНС и даље при ставу да финансирање Јавног сервиса треба да буде стабилно и независно од било које извршне власти“, наводи се у примедбама и предлозима Удружења.
УНС је истакао и потребу дефинисањa рада Јавног сервиса на територији АП Косово и Метохија. О овом предлогу се, како додаје УНС, дискутовало и на Радној групи, али у Нацрту нема решења.
УНС додаје да на потребу дефинисања улоге Јавног сервиса обавезује и Устав Републике Србије по којој је Косово и Метохија саставни део Републике Србије.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.