Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Повећање таксе за јавне медијске сервисе важно за разноврстан програм и независност уређивачке политике
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

13. 01. 2025.

Аутор: А. Момчиловић Извор: УНС

Повећање таксе за јавне медијске сервисе важно за разноврстан програм и независност уређивачке политике

На Јавној расправи о Нацрту Закона о изменама и допунама закона о јавним медијским сервисима која је данас одржана у Београду представници грађана и Струковног синдиката Радио телевизије Србије (РТС) указали су на то да би повећање таксе за јавни медијски сервис значило бољи програм и независност уређивачке политике јавних медијских сервиса.

С друге стране, вршилац дужности помоћника министра у Министартву информисања и телекомуникација (МИТ) Драган Трапарић каже да је медијским посленицима повећање таксе важно како због бољег програма, тако и због веће плате.

Члан Радне групе за израду Нацрт Закона о изменама и допунама закона о јавним медијским сервисима и професор у пензији Раде Вељановски истако је да су у медијској стратегији три тематске области посебно важне када се Закон мења, а то су начин финансирања јавних сервиса, начин руковођења јавим медијским сервисима и јавна контрола јавних медијских сервиса.

„Радећи на изменама овог Закона дошли смо до врло добре формуле како финансирати јавне сервисе у наредном периоду, али то је у последњем моменту одбачено, а ту је одговорност Министартсва информисања и телекомуникација (МИТ) кључна, а нажалост и оба јавна сервиса су се са тим сагласила“, закључио је Вељановски.

Државни секретар у МИТ-у Милош Гарић објаснио је да је први предлог чланова Радне групе била идеја да се такса за јавне сервисе повећа према проценту просечног личног дохотка у Србији у овом тренутку и да би  износ таксе сада, да је тај предлог прихваћен био око 1000 динара.

„Ми морамо да бранимо не само јавни интерес у области јавног информисања, него и јавни интерес грађана Србије кроз јавно информисање“, рекао је Гарић.

Додао је да им је у интересу да јавни медијски сервиси имају већа финансијска средства с којима располажу да би могли да унапреде свој програм и да плате запослених буду веће, али како каже, не би могао да се сложи да се о овој теми приступило на сасвим одговоран начин.

Он је изјавио да је већина чланова Радне групе прихватила предлог да се о томе  разговора касније и да се задржи садашњи износ таксе.

Адвокатица и представница УНС-а у Радној групи за израду Нацрта Закона о изменама и допунама закона о јавним медијским сервисима Гордана Константиновић је рекла да је да су предлози таксе за јавне медијске сервисе били различити.

„Мој утисак је био да смо ми били усаглашени да такса треба да буде 1 % минималне цене рада и то нам је било нешто што је опопљиво, нешто што смо могли да одредимо јер минималну цену рада одређује Економско - социјални савет“, рекла је Константиновић.

Константиновић је изјавила да је интенција УНС-а била да подрже рад јавних медијских сервиса, као и то да су свесни лоше ситуације у којој се јавни медијски сервис Војводине налази.

Генерална секретарка Радио телевизије Србије Маријана Гојковић рекла је да већина чланова Закона о изменама и допунама закона о јавним медијским сервисима представља унапређење постојећег Закона, али да има одређене замерке у погледу начина наплате таксе.

„Наплата таксе није дефинисана матичним законом, а мора бити  како би рад јавног сервиса био стабилан. Надамо се да ће се у наредном периоду у матичном закону дефинисати стабилно финансирање јавних сервиса“, нагласила је Гојковић.

Друга замерка је, закључује Гојковић, непознаница како је дошло до промене процената расподеле таксе са територије Војводине.

„С обзиром да није расправљано и гласано за измене тих процената у корист Радио телевизије Војводине (РТВ), то би значило да  је једно успешно пословање републичког јавног сервиса, корекцијом од 5 % у корист РТВ-а нарушено“, рекла је она.

Заменица генералног директора РТВ-а Сања Јашаревић Кужић нагласила је да се  Јавни медијски сервис РТВ бори за опстанак и да без дотације из буџета не могу да размишљају о развоју јавног медијског сервиса.

„Друга битна ствар када говоримо о расподели процената је да се промена не примењује  до 2026. године. Ми до тада још увек на снази имамо привремено финансирање , тако да и промена процента у овом тренутку нама не значи ништа, истакла је Јашаревић Кужић.

Представница УНС-а Гордана Константиновић изнела је предлог да треба да постоји Јавни медијски сервис на Косову и Метохији и додала да ће до краја Јавне расправе доставити текст те норме.

Јавна расправа о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима почела је 27. децембра и трајаће до 16. јануара 2025. године. Следећа расправа биће одржана у Матици Српској у Новом Саду.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси