Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Новинарка сајта УНС-а Слађана Грнчарски и потпредседница УНС-а Оливера Милошевић добитнице прве награде Поверенице за заштиту равноправности
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

15. 11. 2024.

Аутор: А.Н. Извор: УНС

Новинарка сајта УНС-а Слађана Грнчарски и потпредседница УНС-а Оливера Милошевић добитнице прве награде Поверенице за заштиту равноправности

Новинарки сајта УНС-а Слађани Грнчарски и потпредседници УНС-а и новинарки „Политике“ Оливери Милошевић уручене су данас прве награде Поверенице за заштиту равноправности, за текстове на тему борбе против дискриминације промовисања равноправности и толеранције.

Новинарки Слађани Грнчарски награда је уручена у категорији онлајн медија, док је Милошевић лауреаткиња награде за штампане медије.

Грнчарски је признање добила за текст „Заувек деца“, објављен на сајту УНС-а. Жири је одлучио да Грнчарски прву награду за интернет медије дели са колегом Александром Ђокићем, који је награђени текст „Систем социјалне заштите у Србији: Шта се дешава са децом жртава фемицида“ објавио у недељнику „Време“.

У тексту „Заувек деца“, Слађане Грнчарски представљен је, између осталог, проблем одузимања пословне способности особама са интелектуалним потешкоћама. Грнчарски је за сајт УНС-а навела да се нада да ће награда омогућити да ова тема одјекне у јавности, и да проблеми особа са интелектуалним потешкоћама, готово невидљивих у домаћем законодавству, буду препознати.

„Наш посао је такав да се увек боримо за нечија права и да смо увек на страни угрожених. Добра ствар код ове награде је што ће текст, односно ова тема, још у већој мери бити испраћени и доћи до већег броја људи“, рекла је она.

Грнчарски је додала да јој је драго што је УНС анагажован око ове теме и што омогућава да права дискриминисаних група буду видљива у јавности.

„На овај начин се и другим колегама шаље сигнал да о овим темама треба да се говори, а не да се о њима пише само када су у јеку скандали“, апострофирала је она.

Потпредседница УНС-а Оливера Милошевић је награду добила за текст „Вла­си ко­ла­те­рал­на ште­та у слу­ча­ју уби­ства Дан­ке Илић“,  објављен у дневном листу „Политика“.

Милошевић је рекла за сајт УНС-а да су толеранција и равноправност вредности на чијој промоцији новинари морају радити, али да су се многи одлучили за контраулогу оличену у ширењу стереотипа.

„Моја тема и јесу били ти медији, који су данима ширили стереотипе о Власима, након што се сазнало да су двојица тада осумњичених, а сада већ оптужених за убиство мале Данке Илић из Бора, припадници влашке националне мањине. Читав мањински народ је разапињан у медијима, а срозана је и њихова обичајна традиција“, додала је она.

Милошевић је, како каже, као чланица Комисије за жалбе Савета за штампу имала потребу да укаже на овај вид ширења предрасуда на основу етничке припадности.

„Ова награда ће надам се бити сатисфакција за читав влашки народ у Србији“, рекла је Милошевић и захвалила се „Политици“, која, како је, додала, и даље високо котира овакве теме и чини да буду препознате у друштву.

Другу награду за штампане медије добио је Стефан Славковић из листа „Лице улице“, док трећа награда за ову категорију није уручена.

За интернет медије другу награду добила је Драгана Прица са портала 021.рс, а трећу Гања Николић из Нишких вести.

Прву награду у категорији за ТВ прилог или репортажу добила је Амела Бајровић из Фри медија, другу награду новинарка телевизије Н1 Тамара Стојановић, док су трећу награду добиле Јована Ухрин са телевизије Уна и Тања Комарица са ТВ Блиц.

 

Жири који је одлучивао о наградама чинили су представнице Мисије ОЕБС-а Љиљана Берберина и Јелена Матић, прошлогодишње лауреаткиње Теодора Ћурчић и Јована Томић, Дејана Цветковић, Сања Љубисављевић Векић и Данијела Шеган.

Награде су новинаркама и новинарима уручене на годишњој конференцији Поверенице поводом Међународног дана толеранције, у хотелу Метропол.

Годишња конференција на којој су уручене награде добитницима, одржана је под слоганом „Сви треба да знају шта равноправност значи“. Конференција је почела минутом ћутања за 14 стадалих након пада надстрешнице у Новом Саду.

Пре доделе награде присутнима су се обратили Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, шеф Мисије ОЕБС у Србији Јан Брату, амбасадор Европске уније у Србији Емануел Жиофре, амбасадор Уједињеног краљевства Едвард Фергусон и министарка просвете Републике Србије Славица Ђукић Дејановић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси