Грађани траже да новинари питају
06. 04. 2020.
Грађани траже да новинари питају: Како да обрађујемо воћњаке и прскамо воће у време полицијског часа? Да ли су читачи струјомера заштићени?
За рубрику "Грађани траже да новинари питају" коју је покренуло Удружење новинара Србије у време ванредног стања уведеног због борбе са вирусом корона стигла су нова питања. С обзиром на то да грађани са појачаном пажњом прате директне преносе конференција за новинаре на којима одговоре дају највиши представници власти и медицинске струке, очекују да новинари поставе питања од значаја за њихов живот и рад у новим околностима.
УНС моли новинаре да надлежнима поставе и питања грађана забринутих за сопствену и добробит ближњих, која су стигла на његову адресу:
- Молим новинаре да питају председника и премијерку шта се дешава са људима на селу, јер је сада време када треба да се обрађују воћњаци, углавном тракторски, у ком учествују једна или две особе, како да се крећу у време полицијског часа? Прскање воћа не сме да чека.
Само се прича како људи у граду, шта да раде са кућним љубимцима, како шапице да им бришу, а нико се не сети да пита шта са нама.
Прочитала сам за слање пријаве Министарству пољопривреде што сам и урадила, али и из коментара већине људи које сам чула у емисији Добра земља нико не одговара.
- Како је ЕПС организовао рад, да ли се редовно за сваки месец очитавају бројила и које је мере предузео да би заштитио здравље читача бројила, с обзиром на то да се по природи посла крећу од домаћинства до домаћинства, а уведено је ванредно стање због пандемије? Да ли ЕПС шаље читаче бројила током ванредна стања у домаћинства особа у карантину и особа које имају коронавирус? Читачи бројила такође могу бити преносиоци коронавируса, а у обавези су да улазе сва домаћинства која немају електрична бројила ван куће.
Одговор: ЕПС: Редовно очитавање бројила, читачи имају заштитну опрему
УНС објављује питања и одговоре која добије на свом сајту и доставља их редакцијама.
Коментари (2)
Остави коментар07.04.
2020.
пчеларство
Молба за још једно питање: зашто се пчеларима између 65 и 70 год. не дозвољава долазак и рад на пчелињаку, који се увек налази ван насеља, када у пчелињаку немају додира ни ским сем са пчелама. У супротном, могу се очекивати значајне штете овим пчелињим друштвима.
Одговори07.04.
2020.
poljoprivreda
Postovani,
ОдговориMolim VAs da postavite pitanje oko dozvola za rad u polju
Te dozvole izdaje Ministarstvo poljoprivrede ali je broj samo registrovanih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji preko 350.000
nije ni cudo da je system zagusen I da odgovori kasne
Praksa iz Italije pokazuje da svi koji sa sobom imaju kopiju registracije gazdinstva I postuju mere socijalnog distanciranja kao I neophodne opreme mogu da obavljaju svoje poslove na polju
Molim da trazite da se zabrana kretanja za poljoprivrednike produzi do 20h00 kao sto je u pocetku bila za gradjanstvo
Takodje bih htela da predlozim da se zelene pijace otvore zato sto mnogi poljoprivrednici nisu obuceni za rad na kompijuteru a da ne pominjemo logistiku koja je potrebna da se lageruje I dostavi sveza roba
pijace bi mogle da budu otvorene tako sto bi radila svaka druga tezga a komunalna policija umesto da juri seljake koji sada prodaju na kartonskim kutijama svuda po coskovima raskrsnica bi mogla da regulise ulazak I izlazak ljudi na pijacama ( uz svo postovanje mera socijalnog distanciranja I zastitne opreme)
hvala najlepse na postavljanju ovih pitanja
Milka