Насловна  |  Актуелно  |  ДНКиМ  |  Ван снаге Закон о Независној комисији за медије; Вановац: Надали смо се оваквом исходу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

ДНКиМ

24. 04. 2025.

Аутор: Ј. Марковић Извор: УНС

Ван снаге Закон о Независној комисији за медије; Вановац: Надали смо се оваквом исходу

“Задовољна сам што је наш труд дао овакав резултат. Од почетка смо се надали оваквом исходу, јер је заиста као ништа до сада, борба против усвајања оваквог закона ујединила све стране”, поручила је председница УНС-овог огранка на Косову и Метохији Ивана Вановац, дан након што је објављено да је Уставни суд ставио ван снаге Закон о Независној комисији за медије.

Уставни суд Косова утврдио је да се повреде овог Закона односе, између осталог, на начин избора чланова, разрешење председавајућег, као и надлежности Независне комисије за медије (НКМ). 

“Боља ствар није могла да се деси. Побунила су се и српска и албанска удружења, међународне организације и невладин сектор. Ако се присетимо, једина страна која је ‘гурала’ пролаз овом закону била је владајућа структура на Косову којој се мандат завршио. Много смо о штетности усвајања оваквог закона писали, причали, апеловали на све стране да се спречи његово усвајање које смо сви једногласно тумачили као најотворенију претњу слободи медија”, истакла је она.

Вановац подсећа да је Закон о независној комисији за медије био правно нејасан и са много “рупа”.

“Да је одлука Уставног суда била другачија, у тим рупама остало би заглављено новинарство на овом подручју. Независна медијска комисија ни под каквим околностима не сме да постане легализовани скуп протоколиста и заштитника актуелних политичких агенди”, додаје председница УНС-а на КиМ.

Вановац истиче да НКМ мора да порасте до нивоа озбиљног, независног и савесног регулаторног тела које ће артикулисати интересе јавности и електронских медија.

“Задовољна сам што је наш труд дао овакве резултате. Остаје нам да се надамо да будућим политичким руководиоцима неће пасти на памет да у процес писања предлога закона који имају везе са медијима не укључе медијске представнике”, закључује Ивана Вановац.

Подсетимо, Скупштина Косова је на седници 11. јула прошле године, без учешћа опозиције, усвојила Закон о Независној комисији за медије. По усвајању, Удружење новинара Србије (УНС) са својим огранком на Косову и Метохији изразило је забринутост због усвајања овог Закона, истичући да се њиме брутално ограничава слобода медија.

На садржај Закона примедбе су изнели и Канцеларија ЕУ на Косову, Мисија ОЕБС, Савет Европе, Асоцијација новинара Косова и невладине организације, уз сагласност да је у супротности са европским стандардима.

Закон о Независној комисији за медије, између осталог, предвиђа лиценцирање онлајн медија, праћење њиховог садржаја и казне до 40.000 евра. Онлајн медији били би, по овом Закону приморани да се региструју у Регистар онлајн медија којим би управљала НКМ, а за објављивање било каквог садржаја морали би да траже дозволу ове Комисије.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси