Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Имају ли локални и регионални медији и новинари икаква права?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

12. 07. 2011.

Имају ли локални и регионални медији и новинари икаква права?

Поштовани,

Телевизија Канал 9 је почела са радом пре више од 12 година, као прва приватна новосадска телевизија. Данас ТВ Канал 9, Нови Сад има дозволу за емитовање програма у Новом Саду, издату од стране РРА број167/2008-2, која важи до 2016. године. Нама је једини интерес да се заиста и видимо у целом Новом Саду и да квалитетно покријемо подручје за које имамо дозволу.

Управо из овог разлога заиста смо затечени да је програм ТВ Канал 9, без икаквог разлога, писмене најаве и објашњења од стране доминантног кабловског дистрибутера СББ, 05.07.2011. године, једноставно скинут из основног пакета аналогних програма СББ-а у Новом Саду. Путем овог кабловског дистрибутера телевизијски програм гледа можда и 50% становника Новог Сада.

Према СББ-у немамо никаквих неизмирених обавеза. У корисничком сервису СББ-а у Новом Саду наши суграђани добијају различита објашњења: од онога да запослени не знају о чему се ради и да ће проверити и исправити евентуалну грешку, јер колико знају ТВ Канал 9 треба да је у систему, преко тога да је ТВ Канал 9 скинут уз једино образложење да СББ има право да мења структуру канала, до оног да је СББ морао да се одлучи на такав корак због предстојеће дигитализације, затим да је ова мера била неопходна јер је у систем морао бити убачен страни филмски канал Цинема стар ТВ, за који, на други начин, није било места, па до образложења да је ТВ Канал 9 пребачен у Д3 систем и да могу да дођу у канцеларије СББ-а у Новом Саду и потпишу уговор за овај пакет и да ће на тај начин, уз 200 динара месечно више, моћи и даље да прате програм телевизије Канал 9 – ово последње за сада не стоји… програма ТВ Канал 9 нема у СББ пакету Д3…

У разговору, такође, наши гледаоци истичу да су разочарани што у оквиру основног пакета кабловског система СББ сваким даном има све мање домаћих канала и све мање локалних и регионалних програма. Од 70 канала који су на располагању у основном аналогном пакету овог кабловског дистрибутера у Новом Саду, ни 30 није домаћих и стално их је све мање и мање…

У разговорима са радном групом која је израдила нацрт медијске стратегије Србије, управо из разлога важности и изузетног респекта према локалном и регионалном информисању и сама будућа стратегија предвиђа увођење „муст царрy“ система за све доминантне кабловске дистрибутере… А да ли ће и када овакво решење заиста бити усвојено… и да ли ћемо опстати до тада…

У нашој телевизији ангажовано је око 40 радника и новинара. Уколико држава не може да нам обезбеди да, на основу дозволе коју нам је издала и обавеза које испуњавамо, ми заиста имамо и фактичку могућност да се видимо у целом Новом Саду (а сви знамо да кабловски дистрибутер, чим вам уведе свој сервис, прво што уради јесте да вам одсече и онемогући етарску антену, те гледаоци, корисници СББ услуга, немају никаву фактичку могућност да гледају програм Канал-а 9 на други начин) заиста не знамо на који начин да функционишемо.

1. Хоће ли нам деца одрастати уз стране телевизијске програме?

2. Хоће ли сви новинари у електронским медијима на локалном и регионалном нивоу бити остављени на милост и немилост доминантним кабловским дистрибутерима?

3. Имамо ли снаге да се изборимо за право да грађани Србије гледају домаће канале и локалне и регионалне медије који на том подручју имају валидну дозволу РРА за емитовање програма, који измирују према држави све своје обавезе, поштују ауторска права и запошљавају раднике у стални радни однос?

4. Зар је заиста занемарив интерес државе да обезбеди да локално и регионално становништво, поред тога што има прилику да види шта се дешава у свету, добије и све сервисне и остале информације везане за своју локалну и регионалну средину?

Ово су питања која нас заиста муче од момента када смо 05.07.2011. године доведени у ову заиста незавидну ситуацију. Сматрате ли да су нам стрепње оправдане?

Подржавате ли нашу намеру и иницијативу да се покушамо заједно изборити за право да гледамо у Србији и домаће канале и локалне и регионалне медије који имају дозволе за рад? Чини се да медијима закони у Србији одређују само обавезе! Имамо ли ми и нека права?!

Маја Павловић, директор

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси