Новинарско ћоше
05. 12. 2024.
Са промоције књиге „Срб(енд)овање“ Горана Ћеличанина – Шајкача је симбол поноса и статуса српског сељака
Књига „Срб(енд)овање“ својеврсна је антрополошка анализа српског сељака који носи шајкачу, виђена очима карикатуристе, закључак је са промоције ове књиге, која је одржана у Прес центру УНС-а.
Аутор, карикатуриста и члан УНС-а Горан Ћеличанин истакао је да се у књизи бавио не само шајкачом, већ и главом српског сељака која је испод ње, као и његовим бићем и вредностима које га формирају.
Књига је, како је рекао, дошла из револта због површног представљања сељака у бројним серијама и филмовима.
„Гледајући, на пример, серију ‘Село гори, а баба се чешља’, која описује мој крај, помислио сам да су у основи лоше приказали српског сељака. Он је приказан као блентава особа са приземним хумором. Нема везе са српским сељаком и шајкачом“, истакао је Ћеличанин, истакавши да ово није једини пример површног приказивања сељака и да је много таквих приказа објављивано у медијима.
На питање из публике да ли ће се појавити и књига са карикатурама о кечи, он је рекао да би волео да се направи обједињена изложба његове књиге, збирке о фесу, као и књиге о кечи из Албаније. Истакао је да књига није шовинистички памфлет.
„Шајкачу обично везују за ту причу. Зато се књига и зове ‘Срб(енд)овање’, што означава крај причи о врсти Србовања, која представља банализацију. Рекао сам да бих био најсрећнији да се направи обједињена изложба моје, књиге неког из Новог Пазара ко носи фес и неког из Албаније ко носи кечу. Они само, чини ми се, не би били расположени“, додао је Ћеличанин.
У књизи се приказује важност очувања традиције и борба за идентитет српског народа кроз симболе српске куће, гусли, хармонике и сличних симбола.
Уз своје карикатуре, у ову књигу уврстио је и текстове о шајкачи, како би направио комплетну слику о овој теми.
Међу њима је и текст Недељка Убовића, који је, причајући о историјату шајкаче, навео да је ова капа увек означавала понос и статус, што је Ћеличанин веродостојно приказао у књизи.
„Никад нисам видео просјака који држи шајкачу, већ су обично то били шешири“, додао је он и истакао да је важно неговати овај српски симбол.
Не само да је књигом „Срб(енд)овање“ Ћеличанин сачувао српско традиционално обележје, већ је, каже Убовић, сачувао и новинску карикатуру која полако излази из моде.
„Све су мањи тиражи штампаних медија и биће све више потребе за оваквим књигама. Ипак, карикатура је старија од новина и она ће опстати“, додао је он.
Посебно је важно, како је истакао, сачувати карикатуру попут Ћеличанинове у времену када се мењају вредности поноса и статуса, традиција урушава, па шајкачу полако мења капуљача.
Ћеличанин се, како пише у делу рецензије прочитаном на промоцији, публици представио карикатурама које су одраз ретке графичке културе и „трајне склоности да се карикатура промишља у широким естетским и филозофским распонима“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.