Новинарско ћоше
06. 11. 2012.
Тражиш право и правду, добијеш спор и завршиш у затвору!?
Новинар Никола Травица добио је судски спор који је водио против бившег послодавца “Нови грађански лист доо” из Новог Сада, али му сада због судских такси које су му стигле на наплату, а које није у могућности да исплати, прети затворска казна у трајању од 53 дана.
“Да ли је нормално да запослени остане без личног дохотка, пензијског и инвалидског осигурања, и да након свега, упркос добијеној пресуди против Грађанског листа, оштећени треба да уплати на име такси у буџет 53.000 динара”, пита се Никола Травица у писму новинарским удружењима и медијима.
Никола Травица је у јуну 2012. године против „Новог грађанског листа, (издавача дневних новина Национални грађански лист, а данас недељника НС репортер који припадају групацији Војводина – инфо) чији је законски заступник Срђан Вучуревић, поднео тужбу због неисплаћених зарада чија је укупна вредност 595.000 динара.
Седамнаестог септембра Основни суд у Новом Саду донео Пресуду због пропуштања бр. П1-932/2012, јер се нико од издавача новина није појавио на заказаном рочишту.
Никола Травица је уз пресуду добио и Упозорење о плаћању таксе на Тужбу, на основу чега је био у обавези да на рачун Основног суда у Новом Саду уплати 35.250,00 динара. Поднео је Молбу поступајућем судији да му се због тешке материјалне ситуације у којој се налази одобри плаћање таксе на дванаест месечних рата.
Након разматрања Молбе, уз печат правоснажности пресуде стигло му је ново Решење о плаћању таксе које је уместо 35.250,00 динара, увећана и на 52.875,00 динара, јер је на предходну суму додата и такса на Пресуду. У истом документу је назначено да наведени износ треба суду уплатити у року од шест месеци, почевши од 1.новембра 2012. године.
„Не сумњајући да се судија строго држао одредби Закона о парничном поступку постављам питање како себи тако и другима, колико грађанин наше сиромашне земље, треба месечно да заради да би се усудио започети судски поступак - те да ли смо сви једнаки пред истим тим законом? Колико кошта тражење правде пред органима који би требали да штите нас незаштићене? Како ћу ја као оштећени да наплатим од бившег послодавца свој минули рад, када држава нема начин да наплати сопствена потраживања?“, наводи колега Травица.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.