Saopštenja
25. 02. 2025.
UNS i DNKiM: Obezbediti uslove za rad i profesionalnu nezavisnost RTK2
Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM) izražava zabrinutost zbog položaja redakcije Radio-televizija Kosovo 2 koja emituje program na srpskom jeziku i traži da ovom mediju budu obezbeđeni finansijski i kadrovski uslovi za rad i profesionalnu nezavisnost, na čemu UNS insistira od njenog osnivanja.
U pismu koje je direktorka RTK2 Aleksandra Jovanović uputila rukovodstvu RTK, kao i brojnim međunarodnim i domaćim predstavnicima na Kosovu, a u koje je Medija centar Čaglavica imao uvid, ukazano je na težak položaj kanala na srpskom jeziku - RTK2.
Jovanović je Medija centru Čaglavica potvrdila da je poslala pismo „vođena interesima RTK2 i odgovornošću prema misiji kanala na srpskom jeziku, kao i zaposlenima", te da ga je "zaista uputila na više od 30 adresa”, ali je, kao i UNS-u, rekla da nema saglasnost nadređenih za javno izjašnjavanje po ovom pitanju.
Jovanović je u pismu navela da smatra da se “kanal, osnovan na temelju Zakona o Javnom servisu, nalazi pred ozbiljnim urušavanjem”.
“Od nekadašnjih 107 zaposlenih, danas nas je ostalo svega sedamdesetak. Iako se već mesecima intenzivno trudim da unapredim program, kako u kvantitetu tako i u kvalitetu, suočavam se s neminovnošću da zbog nedostatka kadrova započnem gašenje pojedinih emisija”, napisala je ona između ostalog.
Jovanović je istakla i da probleme u radu ovog kanala otežavaju i “konstantna zabrana popunjavanja upražnjenih radnih mesta, prolongiranje konkursa za nabavku opreme, te neuslovni i nehigijenski radni prostor, što ukazuje na očigledne pokušaje obesmišljavanja rada srpskog kanala”.
Direktorka RTK2 osvrnula se i na loše radne uslove i nepoštovanje Statuta RTK.
“Od osnivanja kanala, tehnička opremljenost nije unapređena, dok su radni uslovi daleko ispod prihvatljivog nivoa. Iako Statut RTK garantuje finansijsku i uređivačku autonomiju kanala, kao direktor nemam uvid u finansije. Dodatno, zakon predviđa da 10% prihoda od marketinga, uz budžetskih 10%, pripada RTK2 ali, ovo nikada nije sprovedeno u praksi”, napisala je, između ostalog, Jovanović.
Na inicijativu UNS-a Ahtisarijevim planom, a kasnije i Ustavom Kosova, srpskoj zajednici na KiM zagarantovan je „jedan nezavisni TV kanal na srpskom jeziku koji će signalom pokrivati čitavu teritoriju Kosova“.
UNS i DNKiM ponovo ističu da postojeći kablovski kanal na srpskom jeziku RTK2 ne predstavlja niti pravno, niti funkcionalno ostvarenje tog ustavnog prava i obaveze kosovskih institucija prema srpskom narodu.
UNS i DNKiM su i ranije ukazivali da nezavisni kanal na srpskom jeziku mora da ima vlastiti Upravni odbor koji bira direktora, sedište u Gračanici i da moraju postojati zakonski mehanizmi koji će garantovati nezavisne finansije, upravljačku, uređivačku i programsku politiku.
UNS i DNKiM ponovo pozivaju međunarodne institucije, kao i srpske predstavnike u institucijama na Kosovu da insistiraju na potpunom funkcionisanju nezavisnog kanala na srpskom jeziku na Kosovu.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.