Naslovna  |  Novinari na sudu  |  Izveštaji sa suđenja  |  Nezakonit otkaz Ljiljani Smajlović u „Politici“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Izveštaji sa suđenja

09. 08. 2018.

Autor: K. Kovač Izvor: UNS

Nezakonit otkaz Ljiljani Smajlović u „Politici“

Otkaz bivšoj glavnoj i odgovornoj urednici „Politike “ Ljiljani Smajlović bio je nezakonit, presudio je Prvi osnovni sud u Beogradu. „Politika novine i magazini“ (PNM), izdavač najstarijeg dnevnog lista na Balkanu, dužan je da Ljiljani Smajlović isplati naknadu štete u iznosu od 2.674.667 dinara. U obrazloženju presude sudija Violeta Saveljić Dolašević ističe da je „Ljiljana Smajlović 4. jula 2016. godine podnela ostavku na položaj glavnog i odgovornog urednika, mejlom koji je uputila zastupnicima tužene (PNM, prim.nov), ali nije izrazila svoju volju da radni odnos prestane, a njena izjava ni po formi, ni po sadržani, ne predstavlja izjavu o otkazu Ugovora o radu“.

Uprkos tome, stoji u presudi, direktorke „Politike“ Mira Glišić Simić i Nina Samardžić su izjavu o ostavci „protumačile kao otkaz Ugovora o radu i dana 11. 7. 2016. godine, dok je tužilja bila na godišnjem odmoru, donele Rešenje o prestanku radnog odnosa bez obrazloženja i pouke o pravnom leku“. 

Ljiljana Smajlović na sudu je izjavila da dobro zna razliku između ostavke na mesto glavnog i odgovornog urednika i otkaza Ugovora o radu, da nije dala otkaz, već je podnela ostavku na mesto urednika kada je shvatila da je obmanjivana od strane direktorke Mire Glišić Simić koja je tvrdila da se radna mesta ne mogu popunjavati bez sednice Skupštine Društva.

Smajlović je istakla i da je „ostavku podnela ciljem da se sazove Skupština koja bi, između ostalog, razmatrala njenu ostavku, ali se i izjasnila da li podržava autonomiju glavnog urednika i samostalnost redakcije“.

Navela je i da je „uverena da je doprinela ugledu i uticaju „Politike“, da je samostalno vodila uređivačku politiku i da je to dovelo do podrške javnosti i blagog rasta tiraža“.

Sud je iskaz Ljiljane Smajlović „prihvatio kao jasan, logičan, iskren i uverljiv“.

Bivšu urednicu „Politike“ zastupala je Aleksandra Kovačević iz Advokatske kancelarije „Tomanović“.

Protiv ove presude dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu.

Komentari (3)

ostavi komentar
pon

13.08.

2018.

Zale [neregistrovani] u 23:02

Režimski aršini

Surova je istina da nisu svi jednaki pred zakonom u Srbiji. Slučaj lj. smajlović je još jedan primer za to. Ona je ekspresno dobila politiku u prvom stepenu u, za naše uslove, kratkom roku od 2 godine. Pata karte, jer su i politika i lj. smajlović izdanci istog, vučićevog režima. Čeka se drugi stepen, i kompromis, pa da budu zadovoljni i lj.s. i politka. U međuvremenu, i ja sam podneo tužbu, po Zakonu o informisanju, još u vreme dok je lj. smajlović bila aktivna glavna i odgovorna urednica politike, i protiv njene novinarke i glavnog urednika solidarno (tada lj. smajlović, a danas je to njen naslednik ua tom mestu). Čist slučaj, ali do danas, za 2,5 godine,održana je 1 (jedna) rasprava! A po Zakonu postupak u ovakvim slučajevima je hitan! Pred istim sudom. Koja lakrdija!

Odgovori
sub

11.08.

2018.

Зоран Радовановић [neregistrovani] u 06:01

Браво

Честитке Љиљи Смајловић и њеној адвокатици на добијеној првој рунди. Била је критикована због прорежимске пристрасности, али је из данашње перспективе она била светао лик који је "Политику" спасавао потонућа.

Odgovori
pet

10.08.

2018.

Pravnik [neregistrovani] u 11:23

Dajte izreku presude

Iz vaseg saopstenja se ne vidi kakav spor je Ljiljana vodila protiv Politike. Radni ili parnicu za naknadu stete?
Ako je radni, onda je sud morao da u izreci presude naglasi kakav je dalji njen radno-pravni status i da nalozi Politici da je vrati na posao, ukoliko je sud u radnom sporu utvrdio da je otkaz dobila nezaknito.
Ako je vodila parnicu za naknadu stete onda je bilo korektno da ste naveli koliko je Ljiljana novca trazila od Politike, a vidimo da je dobila 2,6 miliona dinara, sto bi za dve godine od otkaza bilo oko 100.000 dinara mesecno.
Plata glodura u Politici je visestruko veca od toga, sto znaci da je sud, ako je izveo racunicu od 2,6 miliona dinara, stao na stanoviste da je njena smena za mesta glodura zakonita, ali da je sam cin otkaz nezakonit pa joj zbog toga pripada odgovarajuce obestecenje.
To dalje znaci da je Ljiljana, posle ostavke, trebalo da bude rasporedjena na neko nize urednicko ili novinarsko mesto. Tesko je i zamisliti da joj je toi tada i sada bio cilj i da je tuzbenim zahtevom to trazila. Takodje je tesko zamisliti da u naknadi stete nije trazila platu glodura, odnosno visestruko vece obastecenje od presudjenog.
U cilju istinitog informisanja javnosti bili ste duzni da saopstite sta je Ljiljana zaista trazila tuzbenim zahtevom od Politike, a sta dobila, pa da na osnovu toga javnost ceni koliko je velika ta njena pobeda nad listom koji je uredivala do 11.7.2016.
Navodjenje nekoliko fragmenata iz obrazlozenja presude svakako nije dovoljno, ukoliko za cilj niste imali da manipuliste sa javnoscu.
Dajte nam izreku presude, da tacno znamo sta je sud odlucio. To je mnogo znacajnija informacija od one koji je advokat i iz cije kancelarije zastupao Ljiljanu.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi