Naslovna  |  Novinari na sudu  |  Izveštaji sa suđenja  |  Marijana Lainović Jović na suđenju po tužbi biznismena Vrbaškog: Javni servis mora da bude u službi građana
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Izveštaji sa suđenja

17. 02. 2022.

Autor: S.D. Izvor: UNS

Marijana Lainović Jović na suđenju po tužbi biznismena Vrbaškog: Javni servis mora da bude u službi građana

Na današnjem suđenju po tužbi biznismena Vladimira Vrbaškog zbog priloga emitovanog 2016. godine na Radio televiziji Vojvodine (RTV) o teškoj situaciji na poljoprivrednom gazdinstvu Gakovo i stanarima “Prve uprave” koji su danima bili bez struje i vode, svedočili su drugotužena Marijana Lainović Jović, tadašnja glavna urednica Prvog progama RTV-a i Danilo Kričko, poljoprivrednik i učesnik događaja

Vojvođanski biznismen Vladimir Vrbaški tužio je RTV, tadašnju glavnu urednicu prvog progama Pokrajinskog javnog servisa i novinara Predraga Ćurčiju zbog povrede ugleda i nanete duševne boli i traži obeštećenje od 10 miliona dinara. Današnjim  ročištem ovo suđenje je ušlo u petu godinu.

Marijana Lainović Jović rekla je da je njen posao bio menadžerski , a ne da pregleda i odobrava tekstove i priloge i da je ispod nje postojalo bar šest urednika koji se bave programom, a za koje sumnja da su napravili grešku u ovom slučaju.

„Mi kao javna medijska ustanova moramo da budemo u službi građana i da reagujemo na njihove informacije, posebno kada im je ugrožena egzistencija. Nekada situacija nalaže da se reaguje odmah. Od kolege Ćurčije, renomiranog novinara, bez mrlje u karijeri sam čula da je kontaktirao Vrbaškog, čekao je 2-3-4 dana, a situacija je bila goruća. Pošto je reakcija tužitelja izostala, urednica Dnevnika je pustila spornu reportažu“, rekla je Lainović Jović dodajući da je reportaža baš zbog izostanka odgovora Vladimira Vrbaškog, koga su nekoliko puta pokušali da kontaktiraju, odlagana u odnosu na prvobitno planirani termin.

Danilo Kričko jedan od poljoprivrednika koji su četiri meseca branili od uzurpacije državne oranice dok se ne raspiše licitacija za njih, rekao je da je firma Vladimira Vrbaškog, te godine, bez licitacije posejala na 2300 hektara semensko žito. Oko 30 poljoprivrednika iz tog kraja branilo je preostalo zemljište od dalje uzurpacije. Posle četiri meseca, u maju 2016. godine država je donela odluku da svako ko je ušao u posed državne zemlje ima pravo da je obrađuje, a državi plaća zakup. Tako su poljoprivrednici „odbranili“ deo oranica, a ostatak je pripao firmi Vladimira Vrbaškog.

Dodao je i da je i njega Vrbaški tužio zbog kako je naveo „tvrdnji da je svašta govorio o njemu pred kamerama“, ali nije uspeo u tom sporu, jer tvrdnje nije dokazao.

Na današnjem suđenju Kričko je rekao da Predraga Ćurčiju poznaje još iz vremena kada je radio u firmi Graničar iz Gakova , da je izveštavao o problemima u tom preduzeću, privatizaciji kao i o njihovoj borbi da odbrane državno zemljište.

Na prethodnom ročištu izkaz je dao tuženi novinar Predrag Ćurčija, koji je izjavio da se radilo o lošoj privatizaciji, da kada je otišao na teren zatekao je “starce, žene i deca koji su ostavljeni bez struje i vode u stanovima koji su bili u u otkupu, a čiji je vlasnik bio gospodin Vrbaški”. Po njegovim rečima Vrbaški im je fakturisao enormne račune za struju i vodu, a pošto nisu plaćali, struja i voda su im isključeni.

Sledeće ročište zakazano je za 16. jun kada je predviđeno ispitivanje ostalih predloženih svedoka. 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi