Novinarsko ćoše
16. 11. 2011.
Mladi novinari iz Brazila posetili UNS
Vitor Sorano i Simone Cunha, mladi frilens novinar i novinarka iz Brazila posetili su juče Udruženje novinara Srbije. U Beograd su došli pre pet dana kako bi za brazilske medije napisali tekst o ulasku Srbije u Evropsku uniju.Simone i Vitor proveli su četiri godine u Portugaliji odakle su izveštavali za brazilske medije. Međutim, odlučili su da obiđu i zemlje koje ne poznaju dovoljno, da pokušaju da napišu zanimljive priče o tim zemljama i naprave kontakte u njima.
- Kada smo razmišljali koja tema iz Srbije bi privukla pažnju i bila zanimljiva čitaocima u Brazilu, evropske integracije nametnule su se same od sebe. To je tema o kojoj se ovde mnogo priča i piše i koju ne možete zaobići, započinje priču Vitor.
- Pomislili smo da će nam zbog stalnog prisustva ove teme u javnosti posao biti olakšan, ali ispostavilo se da će za nas ovo biti veoma komplikovan zadatak. Pitanje Kosova koje smo u startu želeli da “zaobiđemo” nametnulo se i u ovoj temi, kaže Simone.
Mladi i ambiciozni brazilac i brazilka koji su želeli da svoje novinarske sposobnosti testiraju u Srbiji, zemlji o kojoj jako malo znaju odlučili su da preko UNS-a stupe u kontakt sa ovdašnjim novinarima kako bi im pomogli da što preciznije i tačnije izveštavaju.
- Svakako da ćemo da završimo ovaj tekst. Ako ne ovde u Beogradu, posao ćemo nastaviti u Lisabonu. Moguće je da će ova tema biti najaktuelnija neposredno pre ili posle najavljene kandidature Srbije u EU, 9. decembra tako da nećemo da žurimo, dodao je Vitor.
Svoju posetu najvećem i najstarijem novinarskom udruženju u Srbiji Simone i Vitor iskoristili su i da sa predstavnicima UNS-a razmene iskustva o stanju novinarstva u dve zemlje.
- Zakon u Brazilu propisuje da novinar mora da ima diplomu fakulteta za novinarstvo ili društvene komunikacije i da bude registrovan u Sindikatu novinara. Ovakav Zakon donesen je nakon ukidanja diktatorskog režima u Brazilu sa ciljem da se uvede red u novinarstvo, rekla je Simone.
Prema njihovim rečima u javnosti je bilo i još uvek se vodi dosta debata da li je to u redu, s obzirom na to da brazilski Ustav svakom pojedincu garantuje slobodu mišljenja i izražavanja i prema njemu svako ima pravo da piše i govori šta želi.
- Taj zakon nije proizašao iz želje novinara, niti kao rekacija na „neslobodno“ novinarstvo, jednostavno to je odluka centralne brazilske vlasti i iz tog razloga je do sada tri puta povlačen i ponovo vraćan na snagu, a često je upravo „fakultetski lobi“ bio najglasniji zagovornik za njegovo vraćanje.
Na kraju gostovanja u UNS-u Simone i Vitor istakli su da im se Srbija veoma dopala.
- Beograd je čistiji i organizovaniji u odnosu na gradove u Brazilu, ljudi su prijatni, izuzetno kulturni, obrazovani, međusobno dosta razgovaraju. Primetio sam da je na kioscima veliki izbor novina i časopisa, ne samo na srpskom nego i na engleskom jeziku. Uopšte, Beograd sam po sebi ima neku zanimljivu priču, rekao bih najzanimljiviju u ovom delu Evrope i nadam se da ću imati prilike da ga ponovo posetim, rekao je Vitor.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.