Naslovna  |  Beležnica  |  Novinarsko ćoše  |  U 90-toj godini priredio izložbu fotografija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Novinarsko ćoše

01. 12. 2008.

Izvor: Petar Jeremić, novinar iz Gornjeg Milanovca

U 90-toj godini priredio izložbu fotografija

velisav-vulovic


Gornji Milanovac – Velisav Vulović, iz sela Davidovica pod Rudnikom, pionir kolor fotografije u bivšoj Jugoslaviji i svedok istorije, otvorio je 25. decembra u milanovačkoj likovnoj galeriji prvu samostalnu izložbu fotografija, na dan kad je napunio 90. godina.

Njegov život ne može da stane u jedan novinski članak, čak ni dužu reportažu. Knjiga bi, recimo, bila potaman.

- Posle aprilskog sloma ’41. godine završim u Nemačkoj, u logoru. Znali su da nisam bio komunista, pa sam iz logora izlazio i radio kod gazda na imanjima. Odlazak u nemačku bio je ključan za moje bavljenje fotografijom, koje je od samog početka profesionalno – kaže starina na otvaranju izložbe.

Ulazak savezničkih trupa dočekao je u Henštedu, u blizini Kila. Slušao je radio London, pa ga komunisti koji su bili sa njim u logoru, već bejahu proglasili za reakcionara. Zato, nije baš žurio s povratkom u Titovu Jugoslaviju. Za tadašnjih 800 maraka, koje je zaradio kod gazda, Velisav reši da kupi lajku. Tada, „čudo“ od fotoaparata. Naučio je zanat, i počeo da radi kao fotograf.

- Jedan Nemac me podučavao. Išlo mi od ruke. Ubrzo nađem posao kao fotoreporter u listu „Nordvestdojče Rundšau“. Počnem da honorarišem i za englesku vojnu misiju, slikao sam parade i manevre. Portret generala Montgomerija, koji je pobedio čuvenog Romela, i koji je pristao da mi pozira, umnožio sam i prodao u čak 10 000 primeraka. Svi engleski vojnici su hteli da imaju njegovu fotografiju. Ipak, rešim da se dalje usavršavam, završim fotografski kurs, i dobijem posao u tada čuvenoj „Agfi“ – kaže Velisav. Ipak, vuklo ga nešto nazad. Vrati se 1954. godine.

- Hteo sam ja da nastavim da radim posao, ali niko još u Srbiji se nije bavio kolor fotografijom. Bila je to tada nova tehnika, a kod nas je sve to kasnije stizalo. Ipak, laboratoriji filmskog grada zatreba neko ko zna tu tehnologiju, i dobijem ja tako prvi posao u Jugoslaviji – priča Vulović. Radio je prve kolor fotografije u tadašnjoj Jugoslaviji, a prvi naručilac u velikoj državi bio je Beogradski sajam. Posle je prešao u Privredni pregled, pa u BIGZ, gde je bio prvi fotoreporter Duge.

Honorarisao je i za Praktičnu ženu, a bio je i jedan od osnivača novinske agencije „Sedma sila“. Kada je otišao u penziju, vratio se u svoju rodnu Davidovicu, da se bavi onim za šta su ga roditelji i spremali – seljačkim poslovima. I danas, u 90. godini Velisav sa suprugom Milom muze krave, čuva ovce, pravi sir, seče drva. Deca i unuci su od Beograda do Londona. Za Nemačku ništa ne priznaje. Da napravi izložbu nagovorili su ga kustosi milanovačkog muzeja, Saša Savović i Aleksandar Marušić.

A fotografije, igre svetlosti, nedostižne su i za današnje savremene digitalce, foto šopove i ko zna kakva čudesa, reče na otvaranju Savović, inače i sam vrsni umetnički fotograf. Pored više od 60 kolor fotografija, nastalih krajem četrdesetih i početkom pedesetih godina prošlog veka, Vulović je izložio i kolekciju starih fotoaparata, i nekoliko fotografika. Kažu da lajka iz ’39. godine nema nikakvu praktičnu vrednost u ova vremena, ali ima neprocenjivu u svetu kolekcionara. Sva oprema poklonjena je milanovačkom muzeju, uz obilje dokumenata i knjiga. Velisav je u penziji već 28. godina. On, Savović i Marušić, na njegov devedeseti rođendan, kažu da će sledeća izložba biti 26. novembra 2018. godine. Do tada, planiraju neku knjigu, zbornik, neke radove o razvoju fotografije...

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi